שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הבימה יפצו את עידית טפרסון בכ-370 אלף שקלים

  טפרסון הועסקה כעצמאית בתיאטרון ואחרי שפוטרה הגישה תביעה. בית המשפט קבע שבינה לבין הבימה התקיימו יחסי עובד מעביד ופסק לפצותה. כמו כן תקבל השחקנית פיצויים על עוגמת נפש, פיטורים שלא כדין והלנת שכר. לדברי השופטת: "הבימה עשקו והפרו הסכם"

  השחקנית עידית טפרסון שילון תקבל פיצויים מתיאטרון הבימה אחרי שבית הדין לעבודה הכיר בה כשכירה, למרות שהועסקה בתיאטרון כעצמאית. טפרסון ניצחה בתביעתה נגד התיאטרון הלאומי ותקבל פיצויים בסך כולל של כ- 370 אלף שקלים, כך נפסק השבוע בבית הדין האזורי לעבודה.

   

  טפרסון הגישה תביעה באמצעות עורך דינה ברק בר שלום וביקשה להכיר ביחסי עובד מעביד בינה לבין תיאטרון הבימה, זאת אחרי שהופסקה עבודתה לטענתה באופן חד צדדי. השופטת אורנית אגסי קבעה בפסק דינה כי אכן התקיימו יחסי עובד ומעביד בין טפרסון להבימה, זאת למרות טענות התיאטרון שהראשונה הייתה חתומה במודע על הסכם פרילאנס. "לא הקלנו ראש" כתבה השופטת אגסי בפסק דינה, "בעובדות שהובאו לפנינו כי טפרסון חתמה מרצון חופשי על ההסכם ואף ידעה כי יש באפשרותה לעבוד במסגרת ההסכם הקיבוצי הקיים והיא זו אשר בחרה להתקשר בהסכם זה בשל התמורה הניכרת ששולמה לה, אך אין די בעובדות אלה כדי להטות את הכף לטובת הנתבעת (תיאטרון הבימה, ר.ב)".

   

  הוכרה כשכירה. עידית טפרסון (צילום: רפי דלויה) (צילום: רפי דלויה)
  הוכרה כשכירה. עידית טפרסון(צילום: רפי דלויה)

  השופטת ציינה כי טפרסון הייתה שחקנית תיאטרון הבימה באופן פעיל במשך 14 שנים והופיעה בהצגות רבות ובולטות. כנימוק להחלטתה שהתקיימו יחסי עובד ומעביד בין טפרסון להבימה ציינה השופטת שבמהלך השנים הבימה היה מקור פרנסתה העיקרי של השחקנית.

   

  בנוסף, שנים אחרי חתימת החוזה גילתה טפרסון כי בניגוד לתנאים שהוסכמו, התיאטרון קיזז משכרה את תשלומי המעביד לביטוח הלאומי - בסכום של עשרות אלפי שקלים. גם לאחר שזוהתה הטעות, בתיאטרון התמהמהו עם החזר הסכום - לדבריהם בשל מצבו הכספי הקשה של המוסד ועל כך תפוצה ב-81 אלף שקלים.

   

  בית המשפט העביר ביקורת קשה על התנהלות תיאטרון הבימה בעקבות טענותיה של השחקנית כי שכרה הולן לתקופה של ארבעה חודשים וכי לא שכרה לא שולם במכוון. "אנו רואים בהתנהלות זו של הנתבעת (תיאטרון הבימה, ר.ב) בין אם התובעת הייתה בעיניהם קבלן עצמאי ובין היותה שכירה משום עושק והפרת הסכם". על סעיף הזה פסק בית המשפט פיצוי של 40 אלף שקלים.  עוד פסקה השופטת פיצוים על עוגמת נפש בסך 15 אלף שקלים, על תשלומי הפרשי השכר תקבל טפרסו כ-77 אלף שקלים, פיצויים על פיטורים שלא כדין בסך 120 אלף שקלים.

   

  מתיאטרון הבימה נמסר בתגובה: בית הדין דחה את החלק הארי התביעה שהייתה על סך מיליון שקל, וקבע כי הבימה נהגה כראוי בכך שהתייחסה לטפרסון כשחקנית עצמאית, הגם שבסופו של יום קבע שהייתה עובדת הבימה, ולראייה לא פסק לה פיצוי כלשהוא בגין היותה עובדת, לכאורה.

   

  לעניין נסיבות סיום ההתקשרות, טפרסון היא זו שלא הסכימה להגיע להבנות עם הבימה בנושא תנאי ההתקשרות עימה, ולפיכך - ובין היתר מאחר וההצגות בהן השתתפה בהתאם להסכם עמה הסתימו - הסתיים גם הסכם ההתקשרות עמה. הבימה עומדת על כך שנהגה בטפרסון בהגינות ובתום לב.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רפי דלויה
  370 אלף שקלים פיצויים. עידית טפרסון
  צילום: רפי דלויה
  לאתר ההטבות
  מומלצים