שתף קטע נבחר

החטיבה להתיישבות קיבלה מעמד רשמי

מליאת הכנסת אישרה בדיון סוער בקריאה שניה ושלישית את החוק המסדיר את מעמד החטיבה והופך אותה לזרוע המבצעת של הממשלה לקידום ההתיישבות משני צדי הקו הירוק. ח"כ לבני: החוק נועד לרמות את ארה"ב

יש מעמד רשמי לחטיבה להתיישבות. לפנות בוקר (ה') התקבל במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית החוק שהופך את החטיבה של ההסתדרות הציונית לזרוע המבצעת של הממשלה בכל הנוגע לפיתוח ותמיכה בהתיישבות בכל רחבי ארץ-ישראל.

 

החוק גם פותח אותה לראשונה לביקורת ציבורית של התנהלותה הכספית. המעמד החדש שם קץ לסערות החוזרות בוועדת הכספים, גם בשבוע האחרון, סביב החוקיות המעורפלת של בקשות הממשלה להעביר לחטיבה מאות מיליוני שקלים. זאת בגלל החשד שמדובר בתמיכות סמויות בהתנחלויות בשטחים.

 

החוק התקבל אחרי 9 שעות של דיון לילי סוער ברוב של 53 תומכים, 48 מתנגדים ונמנע אחד (ח"כ איתן ברושי, המחנה הציוני). האישור ניתן לתיקון חוק מעמדן של ההסתדרות הציונית העולמית והסוכנות היהודית מול ממשלת ישראל, ביוזמתו וכהצעתו של ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) חבר ועדת הכספים.

 

החוק מתיר לממשלה, להסמיך את החטיבה לבצע בשמה את כל הפעולות הדרושות לקידום ההתיישבות משני צידי הקו הירוק, ובכלל זה "להקצות משאבים להתיישבות לביצוע פעולות תכנון ופיתוח של התשתיות הקהילתיות והאחרות. הכול בכפוף להחלטות הממשלה ולהסכמים בין הממשלה לחטיבה.

 

לביצוע המטרות הללו מחיל החוק על החטיבה את הוראות חוק חובת המכרזים, בכל הנוגע להתקשרויות שלה בחוזים לביצוע עסקאות בטובין, לביצוע עבודות ולרכישת שירותים. בנוסף יחולו על החטיבה הוראות חוק חופש המידע כך שיחול על החטיבה להתיישבות בהפעלת סמכויותיה, בכל הנוגע לניהול ענייניה הכספיים שיתבצעו מעתה בשקיפות מרבית של הכנסותיה והוצאותיה, אשר היו עד שנויים במחלוקת ציבורית.

 

יו"ר ועדת החוקה חוק ומשפט שהכינה את החוק לאישור סופי, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר כי מדובר בחוק שהיה צריך להתקבל לפני 67 שנים, כדי להסדיר את החוקיות של שיתוף הפעולה עם הגוף שעושה פעולות עבור ממשלות ישראל למימוש יעודה הציוני של המדינה. מבקרי החוק החדש מהאופוזיציה חשבו אחרת, שהחטיבה עדיין משמשת מסווה לפעולות הממשלה בשטחים.

 

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה, "החוק נועד כדי לרמות את ארה"ב. הייתי מוכנה לקבל אותו בתנאי שיחול על החטיבה כל מה שחל על הממשלה אבל הממשלה העבירה לה רק את הסמכויות בלי החובות". ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "החוק נותן מקום לשקר את המדינה ואת בית המשפט, ויכול להיות שהוא נועד לשקר גם את האיחוד האירופי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים