שתף קטע נבחר

נסגר התיק נגד ריטמן: דו"ח יועבר למפכ"ל

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, המליץ היועמ"ש למפכ"ל אלשיך לסגור את התיק הפלילי נגד ריטמן, שנחשד בהטרדה מינית

נסגר התיק הפלילי נגד ניצב רוני ריטמן , אך עדיין לא ברור אם הוא ישוב למשטרה: כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, המליץ למפכ"ל המשטרה רב-ניצב, רוני אלשיך, לסגור את תיק החקירה נגד ניצב ריטמן, החשוד בהטרדה מינית של קצינה.

 

לצד זאת, תועבר המלצה למפכ"ל לבחון אם לנקוט בהליכים פנים-משטרתיים נגד ריטמן, ראש להב 433. העבירה התרחשה לפני יותר משלוש שנים, ולכן לא ניתן להעמיד את ריטמן לדין משמעתי.

 

 

ניצב ריטמן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ניצב ריטמן(צילום: גיל יוחנן)

 

בהודעה של היועץ המשפטי לממשלה נכתב כי "לאחר בחינת חומר הראיות שנאסף בחקירה שהתנהלה נגד ניצב ריטמן, הגיע היועץ המשפטי לממשלה לכלל מסקנה, בהתאם להמלצת פרקליט המדינה, כי נסיבות המקרה בכללותן כפי שהן עולות מהראיות, אינן מתאימות לניהול הליך פלילי. מסקנה זו מבוססת בעיקרה על טיבם של המעשים שנעשו לכאורה על ידי ניצב ריטמן, כפי שהם נלמדים מבחינת מכלול חומר הראיות שנאסף, ועל הזמן שחלף מאז מועד התרחשותם הנטען (לפני כחמש שנים). חלוף הזמן אף גרם לכך שחלק מההטרדות המילוליות שנטען לקיומן התיישנו".

 

היועץ הוסיף בהחלטתו כי "נלקחו בחשבון גם פער הדרגות הממשי בין ניצב ריטמן (שדרגתו באותה עת הייתה תת ניצב) לבין הקצינה המתלוננת וכן שאר הנסיבות לחומרה, אך מכלול הנסיבות, לרבות בעיות מסוימות במסכת הראייתית, הוביל למסקנה שפורטה לעיל. במצב דברים רגיל היה היועץ המשפטי לממשלה שוקל להמליץ על הליך משמעתי בגין אירועים כאלה, אלא שהליך משמעתי בפרשה זו התיישן. היועץ המשפטי לממשלה החליט להעביר את חומר הראיות לעיון המפכ"ל, על מנת שישקול אם ואילו צעדים מנהליים יש לנקוט בנדון. ככל שיסבור המפכ"ל שיש מקום לנקוט צעדים במישור המנהלי, יש לערוך לניצב ריטמן שימוע קודם לקבלת החלטה סופית".

עורכי הדין כהן, סטרשנוב ולונדון ()
עורכי הדין כהן, סטרשנוב ולונדון

החלטת היועץ המשפטי לממשלה נמסרה לבאי כוחו של ניצב רוני ריטמן, וכן לבאי כוחה של המתלוננת נגדו, וכן למפכ"ל המשטרה. ריטמן נמצא כבר כחודש בחופשה כפויה מצד המפכ"ל, בהסכמה שלו עצמו לחופשה, לאחר שנחשד כי הטריד מינית קצינה לפני חמש שנים. על פי הנטען, הקצין הבכיר הטריד מילולית ואולי אף פיזית את הקצינה במהלך מסיבה שבה השתתפו השוטרים. טענתה חוזקה על ידי המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו, שאף עדכן את הקצינה לאחר שהחליט

למנות את ריטמן למפקד להב 433. לפני כשבועיים התברר כי לדנינו היה קשר עם אותה קצינה שהתלוננה נגד ריטמן.

 

בשבוע שעבר הועברו ההמלצות ממח"ש ליועץ המשפטי לממשלה ולאגף המשמעת במשטרה. ריטמן טוען להגנתו כי מדובר בתפירת תיק, שנועדה להפיל אותו לאחר שהחל לחקור תלונות נגד קצינים ביחידה,וכי הוא אינו זוכר את המקרה שמייחסת לו הקצינה. יש לציין כי תת-ניצב גיא ניר, שהוביל את התלונה נגד ריטמן, הוצא לחופשה כפויה אף הוא, בחשד לביצוע עבירות משמעת חמורות. 

 

מהמשטרה נמסר כי "בהמשך להודעת משרד המשפטים אודות החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק החקירה בעניינו של ניצב רוני ריטמן, מפכ"ל המשטרה קיבל הערב לידיו את עיקרי הממצאים ומטבע הדברים החלטתו בעניין תתקבל בתום בחינתם. המפכ"ל שוחח עם ניצב ריטמן והשניים סיכמו כי חופשתו תוארך עד יום שלישי לצורך בחינת הממצאים ומשמעויותיהם וגיבוש החלטה".

 

פרקליטיו של ניצב רוני ריטמן, עורכי הדין איל כהן, אופיר סטרשנוב וירון לונדון מסרו בתגובה: "אנו שמחים ומברכים על החלטת היועץ המשפטי לממשלה. למן הרגע הראשון הכחיש ניצב ריטמן לחלוטין את המיוחס לו, וטען שכל החשדות שהוטחו בו אינם מאופיו ואינם ממנהגו, אלא שמדובר בקנוניה שנרקמה כנגדו. ההחלטה היום היא הוכחה כי האמת סופה לצוף לפני השטח. ניצב ריטמן מצפה כעת לשובו לתפקידו בהקדם. משוכנעים אנו שאין מקום לנקיטת הליך פיקודי כלשהו כנגד ניצב ריטמן, שכן מדובר בבדלי עדויות חסרות ערך ומשקל משולבות בקטעי רכילות ודמיון. המניע של המעלילים, כפי שהוכח, היה ניסיון למלט עצמם מאימת הדין. לפיכך, אחת היה דינו של תיק זה – להיסגר".

 

 

השתתף בהכנת הידיעה: עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ניצב רוני ריטמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים