שתף קטע נבחר

"שמע ישראל": מה שרצה יעקב לשמוע, לדורות

הפסוק המכונן של העם היהודי לדורותיו ייקרא השבת במקורו, בהקשרו, במקום שבו נאמר לראשונה. למה הפך ה"שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד" לתפילה החשובה של כל יהודי - ומה המקור למה שהפך כבר מטבע לשון: ברוך ה'

 

 

אנחנו יודעים שב"קריאת שמע", בוקר וערב, אין מפסיקים בשום דבר - ובכל זאת אנחנו מפסיקים. בין "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד", עד לפסוק הבא שצריך להיות צמוד - "ואהבת את ה' אלוקיך בכל לבבך בכל נפשך ובכל מאודך" - בא פסוק אחר.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

הפסוק הזה לא כתוב בפרשת שמע, בספר דברים. מקורו פה, בפרשת ויחי - הפרשה המסכמת את ספר בראשית, ומסיימת את סיפור יוסף ואחיו, וסיפורם של יעקב ויוסף הנפרדים מאיתנו בזה אחר זה.

 

עוד על פרשת השבוע :

 

יעקב שוכב על מיטתו, אוסף את כל בניו – ועובר לברכם איש כברכתו. מכל צד שלו עומדים שלושה בנים: במזרח, במערב, בצפון ובדרום. הוא שוכב באמצע ומביט אל כולם, ובעיניו הוא מנסה לתפוס את מבטו של כל אחד ואחד מהם.

 

לשם מה? כי חשד גדול מקנן בקירבו, מה עוד הם מסתירים ממני. 22 שנה הסתירו ממני את מכירת יוסף. לא גילו לי את האמת, ואני חייתי בטעות של "שכול שכלתי את יוסף", "טרוף טורף יוסף", "חיה רעה אכלתו".

 

מעשה אבות סימן לבנים?

והוא חושש מעוד דבר: לסבא שלי, אברהם, היה בן בשם ישמעאל. לאבא שלי, יצחק, היה בן בשם עֵשו. האם ייתכן שאני היחידי מהשלושה שכל בניי יילכו בדרכי - נאמנים למורשתי? אני, שלמדתי בישיבת שם ועבר, יהודי מאמין, בן ונכד למאמינים.

 

על ערש דווי מהרהר יעקב: האם פיו ולבם של כל שנים-עשר בניי באמת שווים? תוכם כברם - או שמישהו מהם מעמיד פנים, וברגע שאעצום את עיניי, הוא יסטה מדרכי ומדרך אבותיי. והוא מביט בהם, ורוצה לבדוק במבט, מי אומר לי את האמת - ומי מסתיר ומפני את הדאגה היחידה שמכרסמת בי: מה יהיה העתיד לאחר שאסתלק מכאן?

 

הוא מביט ומביט - והבנים כולם מבינים מה מדאיג אותו. ואז הם פורצים בקריאה: "שמע ישראל... (אביהם, שיעקב-ישראל שמו), ה' אלוקינו ה' אחד". אין בלבינו שום מחשבה אחרת. ואז מפטיר ספונטנית, יעקב אבינו: "ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד".

 

אשרי שזכיתי, הוא מהרהר. ברוך השם. לא אבי ולא סבי זכו למה שאני זכיתי: 12 בנים, שבטי קהת כולם, ההולכים בדרכי.

 

את הפסוק הזה אנחנו מצמידים לפסוק "שמע ישראל". בוקר וערב מפסיקים באמצע קריאת שמע, אבל זאת לא הפסקה שמסיחה את הדעת, אלא מחזקת את כוח האמונה לפסוק שהפך להמנון של העם היהודי לדורותיו, "שמע ישראל", "ברוך השם".

פורסם לראשונה 25/12/2015 10:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי הר צבי
הרב ישראל מאיר לאו
צילום: קובי הר צבי
מומלצים