שתף קטע נבחר

אחראי פרויקט ה"חץ" הודח בשל עבירת ביטחון מידע חמורה

טלטלה במשרד הביטחון: יאיר רמתי, ראש מנהלת חומה, הודח לאחר שהתגלה כי החזיק חומרים מסווגים במחשבו הפרטי. "עבירת ביטחון מידע חמורה, הוא אינו יכול עוד למלא את תפקידו במשרד הביטחון"

יאיר רמתי. לפני שבועיים רשם הצלחה ב"חץ 3" (צילום: לע''מ, מטווי טיומקין) (צילום: לע''מ, מטווי טיומקין)
יאיר רמתי. לפני שבועיים רשם הצלחה ב"חץ 3"(צילום: לע''מ, מטווי טיומקין)

 

טלטלה במשרד הביטחון: יאיר רמתי, אחראי מנהלת חומה בפרויקט "החץ" הודח בשל עבירת ביטחון מידע חמורה. ידוע שהחזיק חומרים מסווגים במחשבו הפרטי. כך מסר הערב (יום א') משרד הביטחון. בהודעת נמסר עוד כי "המשך הטיפול בנושא הועבר לגורמים המוסמכים".

 

רמתי שימש ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון, במסגרתו פיתחו פרויקטים גדולים כמו "כיפת ברזל", שרביט קסמים ומערכת "החץ". הוא מונה לתפקיד בשנת 2012, אחרי ששימש בתפקיד סמנכ"ל השיווק של התעשייה האווירית (תע"א). הוא החליף בתפקיד את אריה הרצוג, שפרש לגמלאות. רמתי נחשב למומחה מוביל ברמה עולמית בנושא טילים.

 

את ההחלטה על ההדחה קיבל הממונה על הביטחון במשרד הביטחון החדש, ניר בן משה, שנכנס לתפקידו רק לפני כשבועיים לאחר שהחליף את אמיר קיין. אנשיו של בן משה חוקרים כעת האם נגרם נזק לביטחון המדינה בשל השארת המידע המסווג במחשב הפרטי של רמתי. הצעד החריף הגיע ימים ספורים לאחר צעד דומה גם בשורות צה"ל, עם הדחת קצין התותחנים של פיקוד הצפון, אל"מ אילן לוי, מתפקידו, לאחר שהשאיר מסמכים מסווגים ברכבו שנגנב לעיר פלסטינית.

 

 

ההחלטה התקבלה בהלם במערכת הביטחון ובתעשיות הביטחוניות, בעיקר נוכח הוותק והמוניטין של רמתי בפיתוח ההגנה האווירית של ישראל בשלושת העשורים האחרונים. לכך יש להוסיף את העיתוי הרגיש: רמתי הוביל ממש בשבועות אלה את שלבי השיא בפרויקט ה"חץ 3" עם ניסוי יירוט מלא ומוצלח וכן את סדרת ניסויי היירוט במערכת שרביט קסמים, חודשים ספורים לפני מסירתה לחיל האוויר.

 

רמתי נודע כאחד מאני ההסברה הבולטים והרהוטים של משרד הביטחון בכל הקשור לקידום פרויקטי ההגנה האווירית של ישראל. הוא ידע לסנכרן את הפיתוחים המסובכים בין מגוון התעשיות המקומיות לצורכי חיל האוויר ומול השותפים האמריקאים בפרויקטים. לפני ארבע שנים החל רמתי את דרכו במשרד הביטחון אחר שנים ארוכות בתעשייה האווירית, לאחר שהחל את דרכו כמפתח צעיר בצוות הראשוני והיומרני של מערכת החץ באמצע שנות השמונים.

 

  

שיגור של ה"חץ", מוקדם יותר החודש (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
שיגור של ה"חץ", מוקדם יותר החודש(צילום: אבי רוקח)
 

רק לפני כשבועיים הכתיר משרד הביטחון כהצלחה את שיגור המיירט "חץ 3" אחרי שטיל שנורה מבסיס פלמחים לעבר טיל המטרה "אנקור" ששוגר ממטוס חיל האוויר. ראש המנהלת יאיר רמתי, אמר אז כי "זאת הייתה פגיעה 'ראש בראש, באמצע של האמצע, בול בפוני".

 

השיגור בוצע שנה אחרי הניסוי הקודם של המערכת - שנכשל. את הניסוי ביצעו מנהלת "חומה" במפא"ת

 (המינהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית) שבמשרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים הטיל חץ 3 מיועד ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספרה. את הניסוי הובילו התעשייה האווירית ובהשתתפות חיל האוויר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע''מ, מטווי טיומקין
יאיר רמתי
צילום: לע''מ, מטווי טיומקין
מומלצים