שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מת הצייר יעקב צים
  הצייר הישראלי, יעקב (קובה) צים, נפטר בשיבה טובה. צים, ניצול שואה שהגשים את חלומו להיות צייר בישראל, היה בן 96 במותו והותיר אחריו שלושה בנים, שמונה נכדים ושבעה נינים

  הצייר הישראלי, יעקב (קובה) צים, נפטר הבוקר בשיבה טובה. צים, ניצול שואה שהגשים את חלומו להיות צייר בישראל, היה בן 96 במותו והותיר אחריו שלושה בנים, שמונה נכדים ושבעה נינים. הלווייתו תיערך מחר, ב', בשעה 14:30 בבית העלמין ירקון.

   

  יהי זכרו ברוך. יעקב (קובה) צים (צילום: אלטרנטיבה1) (צילום: אלטרנטיבה1)
  יהי זכרו ברוך. יעקב (קובה) צים(צילום: אלטרנטיבה1)

   

  "כשאתה רואה את המתים-החיים ואת ערימות המתים מונחות לפניך, אתה שואל את עצמך איך תוכל אתה לבטא את זה. הציור יכול לבטא רק סמלים אבל לא את
  הפחד.

  הבריחה שלי היתה לקו של קריקטורה", סיפר צים לפני שנים ספורות בסרט התעודה "מעבר לדמעות" על אמנים ניצולי המחנות. בין יצירותיו הרבות מוצגת במוזיאון יד ושם בירושלים תמונה שצייר במחנה בוכנוולד ימים ספורים לאחר השחרור. על תמונה זו אמר: "באחד החדרים מצאתי קופסה קטנה של צבעי מים ומכחולים... של אחד מילדי הקלגסים.. ישבתי וציירתי את הנוף מחוץ למחנה האפור. לא נוף גרמניה ציירתי בדף הקטן, אלא את נוף האביב, נוף האביב שלי. רק דף קטן אחד ציירתי, לא יותר. נוף זה מקולל הוא".

   

  התמונה שצייר עם השחרור ממחנה בוכנוולד ()
  התמונה שצייר עם השחרור ממחנה בוכנוולד

   

  קובה צים נולד בשם יעקב צימברקנופף בשנת 1920 בעיר סוסנוביץ שבדרום פולין. היה פעיל בתנועת "הנוער הציוני" ולמד ציור וגרפיקה. עם תחילת הכיבוש ניצל משילוח לעבודת כפייה בזכות כישוריו ושימש כסרטט במרכז המשטרה. בשנת 1941 גורש אך הודות לכשרונו הצליח להקים בית מלאכה לאמנות שימושית בחסות גרמנית שם עבדו 120 צעירים וצעירות מרביתם מתנועת הנוער הציוני. בשנת 1943 שולחו הוריו ואחיו, עמנואל לאושוויץ ושם נרצחו. צים הועבר לגטו סוסנוביץ, ניצל מחיסול הגטו ונשלח למחנה אננברג. עם התקרבות כוחות הצבא האדום יצא עם אחיו, נתן, לצעדת המוות. השניים הגיעו לבוכנוולד ושם שוחררו. ביולי 1945 עלו לישראל.

   

  שטר שעיצב צים ()
  שטר שעיצב צים

   

  בארץ חדש את לימודיו באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל כשבין מוריו היו גם מרדכי ארדון, איזידור אשהיים ויעקב שטיינהרדט. צים זכה במוניטין של מעצב גרפי וצייר, הציג מיצירותיו בתערוכות בארץ ובחו"ל וזכה בפרסים רבים. לצד ציוריו יצר סמלים רבים, בולים, שטרות ומטבעות של בנק ישראל. בספרו "שברים ואור" תיאר את קורותיו בשואה, ובספר על יצירתו האמנותית מכונסים בין היתר ציוריו המספרים את המאורעות שחווה ומביעים את גישתו האופטימית לחיים, סוד הישרדותו. בספר סכם את הוויית חייו ויצירתו במילים: "למדתי לחיות עם הצל וליצור עם האור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלטרנטיבה1
  קובה צים צייר יעקב צימברקנופף
  צילום: אלטרנטיבה1
  לאתר ההטבות
  מומלצים