שתף קטע נבחר

600 חמושים בגולן הסורי: זוהי שלוחת דעאש בדרום הרמה

טילי נ"ט, מכוניות תופת, מקלעים, מעט טנקים ונגמ"שים ונאמנות מוגבלת למדינה האיסלאמית. למרות כוח האדם הקטן, בצה"ל לא מקלים ראש בשוהדא אל-ירמוכ, שלוחת דאעש בגולן הסורי, שנוגס בשטחים של יריבו מאל-קאעידה. הרמטכ"ל סייר היום בגבול הגולן

 

 
סניף דאעש בגולן הסורי: לפני כמה שבועות החריד פיצוץ אדיר את העיירה אל-מדארייה סמוך למעבר קוניטרה, 400 מטרים מגדר הגבול עם ישראל. כוחות צה"ל היו דרוכים בשל חשש שמדובר בנפילת פצמ"ר במרחב עין זיוון. כעבור כמה שעות התברר עד כמה היכולות של תומכי דאעש מעבר לגבול מזמן לא מסתכמות בירי מנשק קל או ממקלעים: שתי מכוניות תופת התפוצצו במעוז של ארגון ג'בהת א-נוסרה. האחראים: ארגון המזוהה עם דאעש, שאנשיו גורשו מג'בהת א-נוסרה המזוהה עם אל-קאעידה. היום (ד') סייר הרמטכ"ל גדי איזנקוט בצפון עם מפקד פיקוד צפון, אלוף אביב כוכבי, ומפקד עוצבת הגליל, תת-אלוף אמיר ברעם.

 

בצה"ל עוקבים אחרי שלל ארגוני המורדים שנלחמים זה בזה בגולן הסורי וזה כשנה שולטים ב-90 אחוזים מרצועת הגבול עם ישראל. בצבא מדגישים כי כוונות אותם ארגונים, קיצונים ואיסלאמיסטיים, אינן מופנות לישראל, והם מתעסקים בעת הזו בעיקר אלה באלה.

האכזריות של ארגון שוהדא אל-ירמוכ ()
האכזריות של ארגון שוהדא אל-ירמוכ

הארגון חסר הגבולות, על גבולנו הצפוני ()
הארגון חסר הגבולות, על גבולנו הצפוני

מוציאים להורג ()
מוציאים להורג

ארגון קטן, אך בעל אמצעים. סמל שלוחת דאעש בגולן הסורי ()
ארגון קטן, אך בעל אמצעים. סמל שלוחת דאעש בגולן הסורי

טנק צה"לי ברקע הכפר הסורי אל-מדארייה, היום (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
טנק צה"לי ברקע הכפר הסורי אל-מדארייה, היום(צילום: יואב זיתון)

איזנקוט עם אלוף פיקוד צפון אביב כוכבי (מימין) ומפקד עוצבת הגליל תא"ל אמיר ברעם היום בסיור בגבול לבנן (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
איזנקוט עם אלוף פיקוד צפון אביב כוכבי (מימין) ומפקד עוצבת הגליל תא"ל אמיר ברעם היום בסיור בגבול לבנן(צילום: דובר צה"ל)

עם זאת, המסר המאיים של מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי בשבת האחרונה לישראל מעניק משמעות חדשה לנוכחות שתי השלוחות של דאעש בגבולות עם ישראל: בדרום, האיום שנחשב בצה"ל למשמעותי יותר, מצד שלוחת סיני של דאעש בגבול עם מצרים, ובצפון, ארגון קטן יותר אך קיצוני לא פחות - "שוהדא אל-ירמוכ", שמכונה בפיקוד הצפון בבדיחות גם "שוהדאעש".

 

למרות גודלו הקטן יחסית, מדובר בארגון של 600 פעילים חמושים המהווה נציגות של דאעש בגולן הסורי. הוא חולש על רצועת שטח של כ-15 ק"מ בגבול עם ישראל ממשולש הגבולות עם ירדן בחמת גדר וצפונה. לעומק סוריה "שוהדא אל-ירמוכ" שולט על שטח של כמה עשרות ק"מ דרומה לכיוון דרעא וצפונה עד תל סאקי.

 

המנהיג חוסל, מחליפו נקם

בסך הכול פועלת שלוחת דאעש בגולן הסורי כתא שטח "נצור": ממערב ישראל, מדרום לו הגבול עם ירדן ומצפון מנסה לכתוש אותו יריבו העיקרי, ג'בהת א-נוסרה, שמחזיק בשטח כמובלעת גיאוגרפית, אך מצליח מעת לעת לקבל אספקה וסיוע מהמדינה האיסלאמית.

 

מתוך 750 אלף התושבים שנותרו בגולן הסורי, "שוהדא אל-ירמוכ" שולט על 40 אלף תושבים סורים ולכן רוב פעיליו הם מקומיים.

 

כבר נמצא לו מחליף. מנהיג "שוהדא אל-ירמוכ" שחוסל אבו עלי אל-ברידי ()
כבר נמצא לו מחליף. מנהיג "שוהדא אל-ירמוכ" שחוסל אבו עלי אל-ברידי

מאז חודש אוקטובר הצליחה השלוחה לנגוס בעוד שטחים שהיו בשליטת יריבו מאל-קאעידה. לפני כחודש חיסלו חמושי א-נוסרה את מנהיג שוהדא אבו עלי אל-ברידי, שכונה השייח אל-חאל (הדוד), בפיגוע התאבדות בתוך מפקדת הארגון בפיקודו. את השייח אל-חאל החליף "אבו עוביידה", שלא איחר עם תגובה לחיסול קודמו.

 

באקט נקמה בסגנון דאעש, פעילי "שוהדא אל-ירמוכ" איתרו שני משתפי פעולה מתוכם שמצפון, הצמידו לגופם שקיות מלאות חומרי נפץ, ופוצצו אותם לעיני המצלמות. שלוחת דאעש בגולן הסורי, בדומה לג'בהת א-נוסרה, כבשה מוצבים נטושים של כוח האו"ם אונדו"ף (שרובו ככולו פועל בעיקר משטח ישראל) והם משתמשים בהם כבסיס לתשתיות של הארגון. ברשותם אמצעי לחימה רבים, רובם כשלל מהצבא הסורי, ובהם נשקים קלים, מקלעים כבדים על טנדרים, טילי נ"ט ומעט טנקים ונגמ"שים. לצה"ל יהיה קל יותר להתמודד בגלל היכולת המוקדמת יותר לזהות את המשוריינים הכבדים ולהפגיזם.

 

גם נסראללה נלקח ברצינות

בצה"ל מעריכים כי הארגון לא ימהר להיענות לפקודה עתידית של "המדינה האיסלאמית" לשלוח כוחות משורותיו מחוץ לגולן הסורי והשלוחה בגולן הסורי נתפסת יותר כבעלת אוריינטציה מקומית הנאמנה לשטחה המקורי. על אף היעדר הכוונות לבצע פיגוע משמעותי נגד ישראל בדמות עשרות חמושים ורכבי תופת, כוחות צה"ל באוגדת הבשן החולשת על גזרת הגבול נערכים לכל האפשרויות.

 

זה בא לידי ביטוי בהתאמת כוחות למשימות מול המודיעין המשתנה וחיזוק התיאום והרישות ה"חי" בין כוחות הקרקע לכוחות אוויריים. כך למשל, על רקע תקרית הנגמ"ש שחדר מסיני לכרם שלום עם פעילים סלפיים בתוכו לפני כשנתיים, באוגדת הגולן מגבשים תוכנית לסלילת כביש עוקף לגולן.

 

תרחיש נוסף שלא נשלל בצה"ל הוא המשך סיוע אפקטיבי של רוסיה לצבא אסד בגולן הסורי שעלול לדחוק במורדים הקיצוניים להוציא פיגוע מול ישראל, דבר המעיד על שינוי מגמות כמעט על בסיס שבועי בזירת הגבול המורכבת ביותר היום שיש לצה"ל להתמודד עמה.

 

בצפון ובמרכז הרמה, מחזיק הצבא הסורי כיום רק את הפרוזדור שבין קוניטרה לדמשק ומעט מהשטחים הדרוזיים שלמורדות החרמון. כוחות חיזבאללה, שלחמו לצדו של אסד בגולן הסורי, עזבו את האזור בחודשים האחרונים לאחר שסייעו להדוף את כיבוש העיירות שבכביש האסטרטגי. צפונה משם, מזהים בצה"ל היערכות של חיזבאללה במורדות הסוריים של החרמון והיערכות של צבא לבנון בצדו הלבנוני של הגבול עם סוריה, מתוך כוונה לבלום התפשטות של המורדים האיסלאמיסטיים מערבה.

 

בצה"ל לא מקלים ראש בדברים שמשמיע לאחרונה מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בעקבות החיסול המיוחס לישראל של סמיר קונטאר. "אנו מתייחסים ברצינות רבה לדבריו של נסראללה בנאומיו ונערכים לכך", הזכירו היום בצה"ל, אך הבהירו כמו שהרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר בעצמו השבוע: "גם חיזבאללה מתייחס ברצינות למה שאנו אומרים".

 

בהכנת הכתבה השתתף רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אכזריים לא פחות מהשלוחה בסיני. "שוהדא אל-ירמוכ"
מומלצים