שתף קטע נבחר

עמותה חדשה תסייע למשפחות נעדרים: "יחידת אית"ן של האזרחים"

יותר משנה חלפה מאז אבדו עקבותיו של דניאל מיניביצקי. הערב השיק אביו את עמותת "בלעדיהם" שתסייע כלכלית ונפשית ליותר מ-500 משפחות שיקיריהן נעלמו: "יש כאן עניין ציבורי, צריך כתובת". הרמטכ"ל לשעבר גנץ: "ראוי שיהיה מאמץ לאומי וגוף אזרחי, כמו שיש בצה"ל, לאיתור נעדרים"

יותר מ-500 נעדרים מאז קום המדינה. השקת עמותת "בלעדיהם" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יותר מ-500 נעדרים מאז קום המדינה. השקת עמותת "בלעדיהם"(צילום: מוטי קמחי)

משפחות הנעדרים השיקו הערב (יום ד') באירוע חגיגי בתל אביב את עמותת "בלעדיהם", שנועדה לתמוך נפשית וכלכלית בבני משפחותיהם של יותר מ-500 הנעדרים הרשומים בישראל, מאז קום המדינה ועד היום, שדבר היעלמותם עדיין לוט בערפל. באירוע השתתפו נציגי המשפחות ובכירים במערכת הביטחונית והפוליטית, בהם ראש המוסד יוסי כהן, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, המפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי, ח"כ איל בן ראובן שכיהן כמנכ"ל עמותת "לחופש נולד" וראש העיר תל אביב, רון חולדאי.

 

את הרעיון לייסד עמותה אזרחית שתלווה את הנעדרים הוביל יהושע (שוקי) מיניביצקי, אביו של דניאל בן ה-35 שעקבותיו אבדו לפני שנה ושלושה חודשים בתל אביב. מטרתם של מקימי העמותה היא לייסד יחידה אזרחית שתפעל כמו יחידת אית"ן הצבאית שמלווה את משפחות החיילים הנעדרים. "אחרי שאבדו עקבותיו של דניאל, השקעתי עשרות אלפי שקלים בחיפושים, חוקרים פרטיים ופרסום", סיפר מיניביצקי בשיחה עם ynet.

הרמטכ"ל לשעבר גנץ וח"כ בן ראובן משוחחים עם משפחות הנעדרים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרמטכ"ל לשעבר גנץ וח"כ בן ראובן משוחחים עם משפחות הנעדרים(צילום: מוטי קמחי)
יוסי כהן, ראש המוסד, בטקס שנערך בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יוסי כהן, ראש המוסד, בטקס שנערך בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
"אחרי חצי שנה ללא תוצאות, החוקרים אמרו שיש 529 תיקי נעדרים בארץ, וזה נתון שלא יכולתי להישאר אדיש אליו", הוסיף, וציין כי המשפחה גילתה שבניגוד למדינות מערביות אחרות, הרשויות בישראל לא ערוכות לסייע להם. "מעבר לנושא הפרטי שלנו, יש כאן עניין ציבורי, ולכן פניתי לעוד עשרות משפחות כדי לראות איך אפשר לסייע ולפעול ביחד".

 

ברשימת המייסדים מופיע גם יוסי יעקבי, אביה של עדי שעקבותיה אבדו ב-13 בדצמבר 1996 לאחר שנראתה לאחרונה ברחוב שיינקין בתל אביב. "רוצים שתהיה כתובת למשפחות ושיהיה למי לגשת אם מישהו הולך לאיבוד", אמר יעקבי. "אנחנו רוצים שהכול יהיה מהיר יותר ויעיל. מדובר באנשים אבודים שאין להם איש קשר ואין כתובת לשאלות. אנחנו רוצים שהעמותה תתעד, תעזור בהכוונה ותסייע בכל דבר שאפשר".

"זאת זכות להיות שייך לצבא שבו כל חייל נחשב, ובמשקל הזה צריך לקבוע שכל אדם נחשב". גנץ (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"זאת זכות להיות שייך לצבא שבו כל חייל נחשב, ובמשקל הזה צריך לקבוע שכל אדם נחשב". גנץ(צילום: מוטי קמחי)
 

 

הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, סיפר למשתתפים על חזרתו של גלעד שליט מהשבי בשנת 2011, וסיפר שהדבר הזכור לו מכל היה כששמע את אביו, נועם, פונה לגלעד ואומר לו: "גלעד בוא לאימא". גנץ הוסיף: "הרמטכ"ל האמריקני באותם הימים אמר לי שזאת זכות להיות שייך לצבא שבו כל חייל נחשב, ובמשקל הזה צריך לקבוע שכל אדם נחשב. ראוי שכמו שיש בצה"ל יחידה לאיתור נעדרים כך יהיה מאמץ ברמה הלאומית".

 

ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, היה מנהלו של מיניביצקי בגימנסיה תל אביב. "אני לא הייתי מודע לחוסר האונים של משפחות שעומדות בסיטואציה של נעדרים", אמר. "אני אנסה לסייע כמיטב יכולתי בהיבט האנושי והארגוני גם בעזרת העירייה. אני קורא לכל מי שיכול לתרום כדי שהעמותה תהפוך למוסד עם ערך מוסף ולהרבה זמן".

 

ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני), שכיהן כמנכ"ל עמותת "לחופש נולד", פנה למרכז המחקר של הכנסת ואסף נתונים דרמטיים על התנהלות הרשויות שלא עושות דיו. לדוגמה, בישראל נעדרים מדי שנה כ-3,500 בני אדם, חלקם נמצאים בתוך שעות או ימים. בין השנים 2015-2004 נאספו 622 גופות במכון הפתולוגי שלא זוהו, ובמשטרה נאסף תיעוד של 193 גופות תחת ההגדרה "אלמוני", כך שאין תיאום בין הגופים.

 

"היום במשטרה יש רק אדם אחד שמטפל בתיקי הנעדרים", ציין ח"כ בן ראובן. "הוא מנסה להתקדם בפענוח מקרים של שעות או ימים ואין לו יכולת אמיתית לעשות בקרה ופיקוח על תיקי נעדרים ישנים, של כאלה שאבדו לפני שנים".

 

בין הבכירים שלקחו חלק בהקמת העמותה: דורון אלמוג, אלוף פיקוד דרום לשעבר; שלמה אהרונישקי, מפכ"ל המשטרה לשעבר; אילן יצחק, סגן ראש השב"כ לשעבר; דוד בלס, מנהל בנק לפיתוח התעשייה לשעבר; ראובן שיף, נשיא לשכת רו"ח לשעבר; והאלוף במיל' יצחק בריק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ערב השקת העמותה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים