שתף קטע נבחר

"הוא ירה וחייך". העדויות מזירת הירי בת"א

עדי ראייה מספרים כי היורה בתל-אביב היה אדם רחב שלבש מעיל אפור וחבש כובע גרב: "הוא ירה מצפון לדרום והמשיך הלאה". שכנים הסתגרו בבתים ונצמדו לחלונות, אחד הפצועים ביקש: "תבדקו מה עם הכלב שלי"

אירוע הירי בפאב "סימטא" ברחוב דיזנגוף בתל אביב בצהריים (יום ו') התרחש באחת השעות העמוסות ביותר בשבוע של האזור הזה, והמונים היו עדים לו. גם השכנים סיפרו ששמעו בבירור את היריות, וחשדו מיד שמדובר בפיגוע. עד ראייה לירי סיפר כי שמע כעשר יריות וראה את היורה: "היה לו מעיל אפור והוא ירה בבודדת. הוא היה אדם רחב עם כובע גרב. הוא ירה מצפון לדרום והמשיך הלאה". בירי נהרגו שני בני אדם ושישה נפצעו - שניים בהם קשה.

 

סטיב, עד ראייה, שחזר: "הלכתי בצד השני של הרחוב ואז שמעתי ירייה אחת. הסתכלתי ואז ראיתי אנשים בורחים ועוד יריות. על הכביש היו אישה שנפלה וירד לה דם מהרגל, ועוד אישה בהריון שכנראה התעלפה. ממש הסתכלתי על היורה, הוא לבש מעיל אפור או שחור, היה לו כובע גרב על הראש והוא חייך כשהוא ירה. אני מיד התחלתי לברוח. השוטרים הגיעו תוך דקה-שתיים והאמבולנסים הגיעו אחרי שלוש דקות".

 

גל שור, בעלים של בר האילקה הסמוך, ישב במקום שהיה סגור. "שמעתי יריות, שניים-שלושה צרורות, ומאחר שאני חמוש ויש לי רקע ביטחוני התחלתי לרוץ לכיוון מקורות הירי, בערך 150 מטר ממני. עם עוד כמה אזרחים חמושים התחלנו לרוץ בכיוון שאזרחים כיוונו אותנו אליו. לא יצרנו קשר עין, עברנו בין הבניינים, אמרנו לאנשים לסגור לדתות וחלונות, לצערי לא הצלחנו להשיג אותם. באותו רגע התחילו להגיע כוחות ביטחון ומאחר שלא הייתי מסומן, פחדנו שיירו בנו אז הלכנו צעד אחד אחורה וזהו".

 

אפרת, שמתגוררת מעל לפאב "סימטא" ברחוב דיזנגוף שבו אירע הירי, סיפרה ל-ynet: "הגעתי הביתה ואחרי 10 דקות שמעתי צרור יריות - בערך 15 יריות עם הפסקה אחת באמצע. זה היה בקצב מהיר וישר חשבתי שזה פיגוע. סגרתי מיד את הדלת ואני וכל השכנים רצנו לחלונות כדי לראות מה קורה. זה היה מפחיד מאוד וראינו את ההיסטריה של כולם. עכשיו אני מסתגרת בבית, אני פוחדת מאוד כי עדיין לא תפסו את מי שירה. אני רואה מהחלון שוטרים הולכים מסביב לבניינים בשכונה".

זירת הירי בתל-אביב. תושבים הסתגרו בבתים ()
זירת הירי בתל-אביב. תושבים הסתגרו בבתים

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
אבי, עובר אורח שהיה ליד בית קפה באזור, סיפר: "שמעתי משהו כמו עשר יריות וראיתי אנשים רצים ברחוב. ראיתי אדם אחד שוכב על הרצפה".

 

אסף, העובד במקום סמוך, סיפר שאחרי ששמע את היריות ראה אדם רץ, להערכתו - היורה. גם הוא ראה אדם אחד מוטל על הרצפה: "הלכתי אליו כדי לבדוק את מצבו. הוא נפגע בשלושה מקומות. הוא ביקש ממני לבדוק מה עם הכלב שלו - הוא דאג לו מאוד. אדם אחר היה בתוך הבר פצוע ובלי הכרה. אנשים ברחו והיו בהיסטריה".

 

פרמדיקית מד"א שני מזרחי הייתה בצוותים הרפואיים שהגיעו למקום. "הייתה המולה גדולה - חלק מהפצועים היו בפאב ואחרים שכבו על הכביש. מיד נגשתי לגבר כבן 35 שסבל מפצע ירי בפלג גופו העליון. הוא היה בהכרה מלאה, הענקתי לו טיפול רפואי ראשוני מציל חיים בשטח, ופיניתי אותו תוך כדי טיפול, במצב קשה מאוד, לבית החולים איכילוב".

 

גל, בעל הפאב הסמוך, מזכיר שהוא עצמו חמוש ומחזיק שומרים חמושים בעסק. "אנחנו כל הזמן ערניים ופותחים עיניים. אני לא מאלה שנכנעים לטרור ולא מאלה שמפסיקים לחיות. אנחנו פה, זו המדינה שלנו וזו המציאות שלנו, נעשה הכול כדי שיהיה ביטחון ושנוכל להמשיך לחיות במדינה הזאת".


ראש העיר תל-אביב-יפו, רון חולדאי, הגיע למקום הירי ואמר: "מחפשים איך לפגוע בעיר ת"א-יפו, וגם היום פגעו בה. אנחנו עדיין לא יודעים מה המניעים לפיגוע הזה, אם הוא פלילי או לאומני. נראה שהוא לאומני. יחד עם זה, עדיין לא נתפס היורה ועד אז ראוי ונכון להתאזר בסבלנות. שוחחתי עם חלק מהפצועים קל. הם ישבו, אפילו חגגו יום הולדת, והגיע בן אדם מבחוץ וירה פנימה, לתוך הפאב. מי שנמצא בבית יכול להישאר בבית עד שייתפס היורה, אבל אני סומך על שיקול דעתם של התושבים שלנו שיידעו מה לעשות".

 

יוסי מור, נהג אוטובוס בקו 129 של דן, סיפר שנסע בדיוק על רחוב דיזנגוף: "פתאום מצד שמאל יצא אדם עם נשק והתחיל לירות. הוא הסתכל עליי והתחיל לירות לכיוון שלי ולעבר האוטובוס. כנראה היה לו מעצור. הוא הוריד את הנשק, תפעל אותו, ואז ירה שוב.

עצרתי את האוטובוס ומיד פתחתי את הדלתות. אנשים התחילו לברוח. נשכבתי על הרצפה וראיתי הכול מול העיניים. הוא לבש מעיל שחור, הנשק היה כהה, והכול היה בתוך שניות. אחרי זה הוא התחיל לברוח. מזל שהוא לא פגע בי ושלא קרה לי כלום. ראיתי רק אדם אחד יורה. הוא לא עמד וכיוון, הוא הלך מהר וירה תוך כדי. זה נשמע כמו קפצונים, באותו הרגע לא עיכלתי שזה אירוע אמיתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענבל חלמיש
זירת הירי בתל-אביב
צילום: ענבל חלמיש
מומלצים