שתף קטע נבחר

הטלפון של המחבל נמצא ברמת אביב, השכונה שבה עבד בחודשים האחרונים

המצוד אחר המחבל נשאת מלחם נמשך, והערב מתברר שאת הטלפון שלו איתרה תלמידה ביום שישי. לטלפון הגיעו שיחות בערבית, ובמוצאי שבת פנתה משפחתה למשטרה שהגיעה ואספה אותו. בחצי השנה האחרונה עבד המחבל והסתובב ברמת אביב בצפון תל אביב. זו הדירה ששיפץ וזה הקיוסק שבו נהג לבקר

 

 

 הטלפון הנייד של המחבל נשאת מלחם (29) מעארה שרצח שלושה בני אדם ביום שישי בתל אביב נמצא באותו היום בשביל צדדי ברחוב רדינג ברמת אביב (בין מספר 2 ל-4) על ידי תלמידה. כך פורסם הערב (יום א') בערוצי 2 ו-10. היא סיפרה על כך לאביה. הם פתחו את הטלפון שאליו התקשרו אנשים דוברי ערבית. רק לאחר שראו את שמו של המחבל בחדשות במוצאי שבת, הם קישרו את הטלפון לאירוע ופנו למשטרה שהגיעה ואספה את הטלפון. בפיגוע בפאב הסימטא נרצחו אלון בקל ושמעון רוימי, וכשעה לאחר מכן נרצח נהג המונית אמין שעבאן. 

 

 

השביל ברמת אביב שבו נמצא הטלפון הנייד של מלחם ()
השביל ברמת אביב שבו נמצא הטלפון הנייד של מלחם
 

הסריקות אתמול בערב ברמת אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הסריקות אתמול בערב ברמת אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

 

המחבל בתמונות לא עדכניות שפרסמה המשטרה  (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
המחבל בתמונות לא עדכניות שפרסמה המשטרה (צילום: רענן בן צור)

 

כאמור, הטלפון נמצא ביום שישי בסביבות השעה 14:00 בצהריים ברחוב רדינג בעיר. מי שמצאה את הנייד היא תלמידת בית ספר שחזרה איתו לביתה וסיפרה על כך לאביה. משעות הצהריים, מספרים בני המשפחה, הנייד החל לצלצל לא מעט. כשהם ענו, פנו אליהם אנשים בערבית. כמו כן התקשר אחד ממעסיקיו של המחבל שניסה כנראה ליצור עמו קשר. בני המשפחה הניחו כי הוא שייך לפועל ערבי שיחזור לעבודתו בשכונה ביום ראשון.

 

בשבת בערב, כאשר ראו את שמו של המחבל במהדורות החדשות, הם קישרו בין הנייד שנמצא אצלם לבין המחבל והפיגוע ברחוב דיזנגוף. הם פנו למשטרה שהגיעה לאסוף את הטלפון כעבור זמן לא רב. 

 

הקיוסק ברמת אביב שבו מלחם נהג לקנות (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הקיוסק ברמת אביב שבו מלחם נהג לקנות(צילום: ירון ברנר)

בחצי השנה האחרונה עבד המחבל והסתובב בשכונת רמת אביב בצפון תל אביב, וחלק מהתושבים הכירו אותו מעבודתו בשיפוצים באזור. אחרים יודעים לספר כי נהג לפקוד מדי יום קיוסק קטן סמוך למקום העבודה שלו. בירור העלה כי מלחם עבד בדירה ששופצה בקומה העליונה באחד הבניינים בשכונה.  

 

הדירה ברמת אביב שבה עבד מלחם (צילום: רעות רימרמן) (צילום: רעות רימרמן)
הדירה ברמת אביב שבה עבד מלחם(צילום: רעות רימרמן)

 (צילום: רעות רימרמן) (צילום: רעות רימרמן)
(צילום: רעות רימרמן)

הדירה שבה עבד המחבל בשיפוצים נמצאת ברחוב גרונימן - רחוב צדדי ושקט ברמת אביב - והיא שייכת לבני זוג שבשנים האחרונות מתגוררים בצפון הארץ. הם שכרו את הקבלן, ממנו שמעו כי המחבל עבד בדירתם. "שמעתי על כך שהוא עבד אצלנו בדירה וזה הפתיע אותי, אני יודע שהמצב עכשיו בתל אביב מאוד מתוח. אני לא רוצה להיות מעורב בזה, יש לי בית, משפצים שם ובונים וזהו. אני לא מכיר את הפועלים", אמר בעל הדירה. לאחר שנודע כי מלחם עבד במקום, הגיעו לשם כוחות הביטחון שערכו סריקות ואף ביקשו מאחד השכנים לפתוח בפניהם את המקלט, מחשש שהמחבל מתחבא באזור. אחרי שקיבלו לידיהם את הטלפון הנייד של מלחם, הם מצאו בו בין השאר את מספר הטלפון של בעלת הקיוסק שבו נהג לקנות מוצרים ברחוב ברודצקי ודיברו איתה.

 

בחברה שמבצעת את הפרויקט הופתעו לגלות שהעובד לשעבר במקום ביצע את הפיגוע, אך טענו כי הוא לא הועסק על ידם באופן ישיר. אחד מעובדי החברה שעבד עם המחבל בשיפוצים סיפר: "הייתה לי אינטראקציה של כמה ימים איתו, אבל לא נשאלתי על ידי שום גורם, לא משטרה ולא כלום. היו גורמים אחרים שאני יודע שנחקרו, המעסיק הישיר שלו נחקר. אנחנו עבדנו מול מעסיק יהודי. אולי בדרך שם היה מישהו ערבי".

 

העובד הוסיף: "לאף אחד הסיטואציה לא נעימה, אי אפשר לברוח מזה, אין פה שום עניין של רגשי אשמה או לא. זה בחור ערבי ישראלי - אבא שלו מתנדב במשטרה, הוא לא צריך אישורים בשביל לעבוד, להפך, העובדים מהשטחים עוברים סינון ביטחוני, אזרחים ישראלים לא. מישהו דורש ממך במקצוע הזה להביא תעודת יושר? לא! זה המלכוד אולי. גם אם הוא ישב בכלא אז אנשים אומרים בוא נשקם אותו ולא נזרוק ולא נעסיק אותם".

 

עבד בחנות ירקות, עזב וחזר כטייח

המרכז המסחרי בשכונת רמת אביב לא היה זר למחבל, שבשנים האחרונות עבד כשליח בחנות ירקות גדולה שהייתה במקום. לפני שלוש שנים צומצם השטח של חנות הירקות ובמקום נפתח סניף של רשת חנויות 'אניס' – חנות דומה לזו ממנה הוא יצא וירה על המבלים בפאב ברחוב דיזנגוף. המחבל המשיך לעבוד במקום עוד כמה חודשים, אלא שלפני יותר משנה חנות הירקות נסגרה באופן סופי ונפתחה במקומה חנות לבגדי תינוקות. מאז בעלי העסקים במרכז המסחרי לא ראו את המחבל.

 

בשבועות האחרונים הוא שב והסתובב שוב בשכונה, אחרי שהתחיל לעבוד כטייח בשיפוצים ברחוב סמוך. יגאל מירקוס, בעל מכבסה במקום, הכיר את מלחם כשזה עבד בחנות הירקות - והשבוע נתקל בו שוב. "הוא הגיע אליי למכבסה ביום שלישי או רביעי בשבוע האחרון. כשהוא ביקר במכבסה הוא שאל איפה הוא יוכל להשיג חומרי בניין. האמת שלא הייתי מופתע לראות אותו, זה לא שהוא היה רוצח לפני. הוא שאל אותי לשלומי, שאלתי אותו לשלומו, והוא אמר שהכל בסדר. אני זוכר אותו כבחור אנרגטי, זריז, שהיה היה נורמטיבי לחלוטין. אני לא זוכר שהיו איתו בעיות אלימות מיוחדות".

 

מהמשטרה נמסר כי המצוד אחר הרוצח נמשך והוא מתבצע במספר אזורים ברחבי הארץ. המטרה המרכזית, ציינו במשטרה, היא מבצע איתור הרוצח המתנהל בשיתוף פעולה הדוק עם שב"כ המוביל את המאמץ המודיעיני. "המשטרה ממקדת מאמצי אבטחה נרחבים, לצד המאמצים לאיתור, על-פי הערכת מצב המתקיימת בכל כמה שעות. שיתוף הפעולה של הציבור מתנהל למופת ואנחנו מודים על הערנות ועל המידע המוזרם למשטרה. כל פיסת מידע נבדקת. אין מקום לשינוי בהנחיות לציבור. יש לקיים שגרה בכל האזורים, תוך המשך גילוי עירנות ודיווח למשטרה. המשטרה ערוכה באופן מתוגבר לטיפול בדיווחים הרבים במוקדי 100".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חי
השביל שבו נמצא הטלפון
צילום: אבי חי
מומלצים