שתף קטע נבחר

כיבוש לוב נמשך: דאעש השתלט על עוד עיר

ארגון הטרור ממשיך להשתלט על שטחים במדינה הצפון אפריקנית, בייחוד לאורך רצועת החוף, ומחזיק כעת גם בעיר בן ג'וואד

 

מי יעצור אותם? ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) השתלט על העיר בן ג'וואד בלוב ששוכנת לחופי הים התיכון. צעד זה מסמל את המשך ההתפשטות של שלוחת דאעש ברחבי לוב, בייחוד באזור רצועת החוף. שלוחת ארגון הטרור כבר שולטת על העיר סירת האסטרטגית, עיר הולדתו של שליט לוב לשעבר מועמר קדאפי, ועל עוד אזורים.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ 

 

העיר בן ג'וואד שוכנת מערבית לעיר סירת. בשלוחת דאעש בלוב פרסמו הודעה שבה הודיעו כי השתלטו על אזור העיר ושהם מנהלים קרבות עזים עם הכוחות הלוביים באזור הנמל האסטרטגי א-סידרה. מדובר בנמל שמהווה את המקור הראשי לייצוא נפט מלוב.

 

אנשי דאעש מוליכים 21 קופטים בחוף הלובי לפני הוצאתם להורג (צילום: AP) (צילום: AP)
אנשי דאעש מוליכים 21 קופטים בחוף הלובי לפני הוצאתם להורג(צילום: AP)

בתחילת 2015 פרסם דאעש סרטון וידאו שמתעד את עריפת ראשיהם של 21 נוצרים קופטים מצרים שאותם חטף בעיר סירת. הייתה זו הפעולה הדרמטית והקטלנית ביותר שביצע דאעש על אדמת אפריקה עד אז.

 

דאעש הודיע על חטיפתם של הקופטים שבוע קודם לכן, ואף פרסם תמונות שלהם במגזין הרשמי שלו "דאביק". הוא הציג אותם כ"כופרים" בני מוות. בסוף הסרטון המחריד החדש נראה פעיל דאעש מדבר באנגלית למצלמה ומבטיח: "נכבוש את רומא בעזרת אללה".

 

"אתם הטבעתם את גופת אוסמה בן-לאדן בים, ואנחנו נשבענו באללה למלא את הים בדם שלכם", הוא אומר. הוא הדגיש את הקרבה של לוב לרומא, ואמר כי הוא שולח מסר לצלבנים, ולפיו הביטחון שלהם הוא רק משאלת לב: "כיוון שכולכם נלחמים בדאעש, נשיב מלחמה בכל מקום - עד שתיגמר המלחמה, עד שישו יירד מהשמיים, עד שהצלב יישבר, עד שהחזיר יישחט ועד שמס הגולגולת יוטל עליכם".

 

בהוצאה להורג של הקופטים העביר דאעש מסר לעבד אל-פתאח א-סיסי, נשיא מצרים הנלחם נגד שלוחת דאעש בסיני, ולאיטליה, שחופיה אינם רחוקים יחסית בלוב ושבה רואה דאעש סמל צלבני.

 

בלוב שורר כאוס של ממש מאז הדחת הרודן קדאפי ששלט בה יותר מ-40 שנה, ועשרות מיליציות - חלקן איסלאמיסטיות וחלקן חילוניות - קרעו אותה לגזרים. שני הכוחות הגדולים בלוב הם הממשלה הלובית בעיר טוברוק שנתמכת על-ידי המערב ומונהגת על ידי גנרל חפתר מצבא לוב, ומנגד הממשלה היושבת בבירה טריפולי ומונהגת על ידי כוחות "שחר לוב", מיליציה איסלאמיסטית שהקהילה הבינלאומית אינה מכירה בלגיטימיות של שלטונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים