שתף קטע נבחר

"רשות החשמל מכשילה את טורבינות הרוח"

איגוד החברות לייצור אנרגיה ירוקה מאשים את רשות החשמל ומשרד המשפטים בהכשלת יזמי תחנות כוח המופעלות בטורבינות רוח: "התנהלות המשרדים נעה כאן בין חלם לבין הטמטום". בדיון דחוף בוועדת הכלכלה התריעו: "היזמים מיואשים אחרי שעברו 7 מדורי גיהינום"

איגוד החברות לייצור אנרגיה ירוקה האשים היום (ג') את מנהל התכנון, רשות החשמל ומשרד המשפטים בהכשלת היזמים המבקשים להקים תחנות כוח המופעלות בטורבינות רוח. "היזמים מיואשים אחרי שעברו 7 מדורי גיהינום ויצאו בידיים ריקות", טען יו"ר האיגוד איתן פרנס בוועדת הכלכלה בדיון דחוף שנערך על הצורך בהסרת החסמים כדי לעודד את הקמתן של טורבינות-רוח קטנות ובינוניות לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה הירוקה

 

היזמים האשימו את מנהל התכנון בכך שאישר תכנית מתאר ארצית (תמ"א) שלא ניתנת ליישום, את רשות החשמל שהפחיתה את התעריפים המבוקשים והפכה את היוזמה ללא אפשרית ולא כדאית, ואת משרד המשפטים שהגביל את גובה הטורבינות. "הראשונים רצו לחסום את התחום והיועצים המשפטיים סיפקו להם את התחמושת לחסימה", אמר פרנס.

טורבינות רוח בקיבוץ מעלה הגלבוע (ארכיון) ()
טורבינות רוח בקיבוץ מעלה הגלבוע (ארכיון)

"ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) מיוזמי הדיון אמר, "התנהלות המשרדים נעה כאן בין חלם לבין הטמטום". ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) הוסיף ש"מדובר בסימפטום של ממשלה שמחליטה משהו ואחר-כך עושה הכול כדי שההחלטה לא תתבצע". היזם יוסי יודיין מחברת "וויניד" טען נגד התמ"א הבלתי אפשרית בגלל שקיצצה את הטורבינות מ-42 מטר לגובה של 18 מטר "שאין לו אח ורע בעולם".

 

היזם מקסים ראקוב סיפר שהחברה אותה הקים (רנסו) קרסה בגלל החלמאות של המשרדים.

"התעריפים נקבעו ב-2009 והתאימו כלכלית לזמנם אבל אז לא ניתן היה להקים טורבינות, כי לא הייתה תכנית. עכשיו יש תכנית שאושרה רק בסוף 2014, אבל התעריפים לא עודכנו ועדין לא ניתן להקים את הטורבינות בגלל המגבלות שהוטלו עליהן. התחלנו עם הזמנות ל-180 טורבינות קטנות ועכשיו הכול הלך".

 

"תחנות הרוח יקרות פי 5 מהיתר"

פרנס: "היזמים שיצאו לדרך ב-2009, בברכת הממשלה ששלחה אותם, היום הם בפשיטת רגל ומחוסרי עבודה. הלוואי שהיו מטילים מגבלות כאלה על התחנות הפחמיות המזהמות של חברת החשמל. הצרה שגם רשות החשמל יצאה נגד היזמים, ושכנעה את שר האנרגיה שתעריפי החשמל מטורבינות הרוח ראויים להיות יותר זולים מהתעריפים המוצעים. מספיק עם ההתעללות הזאת ביזמים. תנו להם לחזור הביתה בשלום".

 

חוני קבלו מרשות החשמל הגיב שהתעריף גבוה פי 5 מכל אנרגיה מתחדשת אחרת. "התעריף מסבסד טורבינות במאות מיליוני שקלים והכסף יבוא מכיסו של הצרכן הישראלי. אין תעריף שקבעה הרשות ולא נאמר עליו שהוא לא ריאלי. כשהאנרגיה הסולארית הייתה יקרה הרציונל היה לקדם גם טורבינות רוח, אך הן לא הוזלו ולכן חלק מהמכסה עברה לאנרגיה סולארית שעלותה פחתה".

 

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני): "אם רשות החשמל חושבת שלא צריך טורבינות רוח שתגיד. לפחות היא צריכה להיות ישרה בעניין, אם לא הממשלה". נועה נאור ממנהל התכנון, אמרה שהממשלה אימצה את התמ"א ו"מי שהגביל אותנו זה משרד המשפטים". יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) שאל איזה משפטן יכול לקבוע מה צריך להיות גובה הרוטור של הטורבינה? פרנס: "אדם אחד החליט שם בלי ידע בטורבינות רוח".

 

היו"ר כבל: "חלם שולחת אלינו את החלמאים שלה בגיחות, והשורה התחתונה היא עגומה. טורבינות הרוח נהפכו לעסקי אוויר תרתי משמע ואף אחד לא מסוגל להגיד ליזמים לעבור לתחום אחר. אנחנו רוצים לדעת לאן זה הולך", אמר בסיכום הדיון, "או שהורגים את הענף או שמתניעים אותו בכל הכוח. הוועדה רואה באנרגיה המתחדשת יעד לאומי. לכן נסיים את הפרשה הזאת בקרוב לכאן או לכאן ונדאג שהדברים יעשו כמו שצריך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים