שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פרדו נפרד מהמוסד וביקש סליחה ממשפחתו: "אי-אפשר לתכנן לו"ז"

  היום ייערך טקס החילופים הרשמי ויוסי כהן יחליף את תמיר פרדו כראש המוסד. אתמול נערכה מסיבה חגיגית בהשתתפות צמרת המדינה. איזה שיר הוקדש לפרדו ומי ניסה להתגייס למוסד?

   

  נתניהו וריבלין עם ראש המוסד היוצא פרדו והנכנס יוסי כהן (צילום: קובי גדעון,לע"מ) (צילום: קובי גדעון,לע
  נתניהו וריבלין עם ראש המוסד היוצא פרדו והנכנס יוסי כהן(צילום: קובי גדעון,לע"מ)

  ראש המוסד הנבחר יוסי כהן ייכנס היום (ד') לתפקיד בטקס חילופים שייערך במטה המוסד. אמש נערך אירוע פרידה חגיגי מראש המוסד היוצא תמיר פרדו בהשתתפות צמרת המדינה וכ-2,000 מוזמנים באולם סמולארש באוניברסיטת תל אביב.

   

  בין השאר השתתפו באירוע הנשיא ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בוגי יעלון, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, הנשיא לשעבר שמעון פרס, שר המודיעין ישראל כץ, היועץ המשפטי לממשלה הנבחר אביחי מנדלבליט, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, חברי הכנסת עפר שלח, אבי דיכט, ציפי לבני ומוטי יוגב והרב הראשי של תל אביב ישראל מאיר לאו.

   

  פרדו הודה למשפחתו מקרב לב והתנצל על היעדרותו הרבה: "שום חופשה או אירוע אינם ודאיים. שום לוח זמנים לא ניתן לתכנון".

  ריבלין ופרדו במסיבת הפרידה (צילום: קובי גדעון,לע"מ) (צילום: קובי גדעון,לע
  ריבלין ופרדו במסיבת הפרידה(צילום: קובי גדעון,לע"מ)

  פרדו עם נתניהו (צילום: קובי גדעון,לע"מ) (צילום: קובי גדעון,לע
  פרדו עם נתניהו(צילום: קובי גדעון,לע"מ)

  היועמ"ש החדש מנדלבליט (צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות") (צילום: יריב כץ,
  היועמ"ש החדש מנדלבליט(צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות")

  אלוף במילואים טל רוסו (צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות") (צילום: יריב כץ,
  אלוף במילואים טל רוסו(צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות")

  גם הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ הגיע (צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות") (צילום: יריב כץ,
  גם הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ הגיע(צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות")

  ראש המוסד לשעבר שבתאי שביט (צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות") (צילום: יריב כץ,
  ראש המוסד לשעבר שבתאי שביט(צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות")

  האירוע נפתח בשיר "לא קלה דרכנו" בביצוע להקת המוסד שהורכבה מזמרת עובדת המוסד ומנגני הארגון. ריבלין פתח את דבריו דווקא בדברים אישיים לאשתו של פרדו, עומרית: "יש לי חובה מוסרית לפני שאני מתחיל לדבר על תמיר. כך הנחתה אותי רעייתי נחמה להודות לך עומרית. את ויתרת עליו ונתת לנו אותו. מדינת ישראל התחרתה בך ובבני המשפחה והתחרות הייתה מאוד קשה".

   

  על ראש המוסד היוצא אמר ריבלין: "אי-אפשר לספר על כל מה שעשית במשך עשרות שנים, וביתר שאת בחמש השנים האחרונות, שעה שעמדת בראש הזרוע הארוכה והנועזת ביותר של מדינת ישראל ולמען מדינת ישראל, עם ישראל והעם היהודי כולו. הכול נעשה תמיד תוך תחושת שליחות, נאמנות ומחויבות עמוקה חד-משמעית למדינה ולעם", אמר ריבלין.

   

  "אנחנו חבים לך תודה גדולה", הוסיף הנשיא. "הצעדת את המוסד אל קדמת הטכנולוגיה, אבל תמיד הקפדת שיישאר ארגון מודיעין אנושי. אנחנו נפרדים ממך היום אחרי עשרות שנים של עשייה בחזית הביטחונית. אני בטוח שתמשיך לעשות למען עם ישראל ומדינת ישראל גם בעתיד. אני מודה לך, בשמי, בשם אזרחי ישראל, ובשם העם היהודי כולו".

   

  נתניהו התייחס לקשר בין פרדו לאחיו יוני נתניהו שנהרג במבצע אנטבה. "היית לצד יוני ברגעיו האחרונים. לפני שנים אחדות נתת לי מפת מילוט של יוני והיא שמורה עמי עד היום ויקרה ללבי. יד הגורל תזמנה את כהונתך עם האביב הערבי. ביקשת קדנציה מעניינת וקיבלת. נהניתי מהשיח הפורה והמפרה, מהיצירתיות ומחוש ההומור. אני בטוח שנתברך בכישוריך הרבים".

   

  שאולי לוחם במוסד?

  אחד מלוחמי המוסד נפרד מפרדו בשם כל לוחמי הארגון: "זכיתי להשתתף בכמה מבצעים שנדונו על שולחנו של הראש בכל האירועים הללו. אותגרתי מחדש מהבנה מבצעית עמוקה שנגעה ישירות בכל נקודות התורפה בתכנון מבצעי ארוך חודשים. יש לך הכישרון להחדיר לכל לוחם שסומכים עליו, לדעת להעביר מסר לכל עובד לוחם ולוחמת שהוא המשאב הכי חשוב של המוסד".

   

  ראש המוסד הנכנס יוסי כהן היה גם בין המברכים. "הכרנו לפני שני עשורים, מאז ועד היום שיתפנו פעולה. זכיתי להיות סגנך. לאורך ימים ולילות ארוכים שאבתי ממך השראה ולמדתי ניתוח מעמיק מהו".

  בנו של ראש הממשלה יצחק רבין, יובל, עם רעייתו (צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות") (צילום: יריב כץ,
  בנו של ראש הממשלה יצחק רבין, יובל, עם רעייתו(צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות")

  ח"כ עפר שלח (צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות") (צילום: יריב כץ,
  ח"כ עפר שלח(צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות")

  סוכן המוסד החדש? אסי כהן בתפקיד שאולי (צילום: אלדד רפאלי) (צילום: אלדד רפאלי)
  סוכן המוסד החדש? אסי כהן בתפקיד שאולי(צילום: אלדד רפאלי)

  לא רק הבכירים בירכו. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, בירך את פרדו בסרטון בשפה הערבית, הוקרנו ברכות של אשתו של פרדו וכן של בתו ונכדיו, והייתה גם אתנחתה קומית כשבאולם הוקרן סרטון של הבדרן אסי כהן בתפקידו האלמותי של שאולי, שמנסה להתגייס למוסד תחת השם "Saul".

    

  בדברי הפרידה שלו אמר פרדו: "היום מלאו בדיוק חמש שנים מאז נכנסתי לתפקיד כראש המוסד. תודה על ההזדמנות שניתנה לי לשרת את המדינה במשך 40 שנה. כמעט דור של שירות במוסד, ארגון נפלא שהצלחתו בחשאיותו. היום הזה ממש לא מובן מאליו. עובדי המוסד, התהילה כולה שלכם, מעשה ידיכם".

   

  פרדו הודה לשותפים בצה"ל ואמר כי "השיתוף עמכם הוא מכפיל כוח לשמירה על ביטחון ישראל". עוד אמר: "חסרים לי שני אנשים יקרים: צבי זמיר ומאיר דגן, ראשי המוסד לשעבר. שולח מכאן החלמה מלאה לשניהם".

   

   

   


  פורסם לראשונה 05/01/2016 23:58

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים