שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  אושר בטרומית: ביטוח פיקדונות בבנקים קטנים

  הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ יואב קיש, להחיל ביטוח פיקדונות בישראל. עם זאת, מדובר בביטוח מוגבל שנועד בעיקר לעודד כניסת מתחרים לשוק הבנקאות

  מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית הצעת חוק לביטוח פיקדונות. מטרת ההצעה שהוגשה על ידי קבוצת ח"כים בראשות יואב קיש (ליכוד) וקיבלה את אישור ועדת השרים לענייני חקיקה בתחילת השבוע, היא יצירת ביטחון ללקוחות המפקידים את כספם בבנק וזאת עד לסכום מירבי של 250 אלף שקל ללקוח.

   

  ההצעה מציבה מספר תנאים מגבילים לביטוח כזה, ונועדה בעיקרה עבור בנקים קטנים - כדי לעודד כניסת מתחרים לענף הבנקאות.

   

  הביטוח המוצע מוגבל רק להפקדות בחשבון חיסכון עד סכום של 250,000 שקל, אם נעשה לתקופה העולה על 7 ימים. הביטוח לא יחול על הפקדות בחשבון עובר ושב, לא על חסכונות של מנהלי תיקי השקעות, ולא בבנקים הגדולים אלא רק באלה שנתח השוק שלהם בענף איננו עולה על 5%, שהתמנה להם ממונה מורשה ופעילותם השוטפת נפסקה אם נקלעו לקשיים.

   

  החלת ביטוח פיקדונות נועדה למנוע "ריצה אל הבנק" – מצב שבו מפקידים רצים אל הבנק בעת משבר כדי למשוך את פיקדונותיהם, וכתוצאה מכך מצוקת נזילות זמנית עלולה להוביל לחדלות פירעון של בנק או אף להתרחבות הכשל למערכת כולה.

   

  יש לציין כי בישראל לא קיים ביטוח פיקדונות באופן רשמי, אך למעשה במקרי קיצון בעבר (כגון קריסת הבנק למסחר) פיצה בנק ישראל את הנפגעים.

   

  ברוב מדינות העולם קיים ביטוח

  לפני מספר חודשים פרסם בנק ישראל מחקר בנושא, שהציג את היתרונות והחסרונות של ביטוח פיקדונות, אך בשורה התחתונה, הבנק המרכזי לא נקט בעמדה כל שהיא.

   

  נכון לסוף שנת 2013, מתוך 190 מדינות, ב-112 מתוכן קיים ביטוח פיקדונות ברמה כזו או אחרת. כאשר מדובר במדינות המפותחות, ההיקף גדול במיוחד ועובר את ה-90% , כך לדוגמה, ב-96% ממדינות אירופה יש ביטוח פיקדונות.

   

  עוד יש לציין כי חלק ממסקנות הביניים של "הועדה להגברת התחרותיות בשירותים בנקאיים ופיננסיים נפוצים", שמינה שר האוצר כחלון והגישה את מסקנותיה רק לאחרונה, כוללות החלת ביטוח פיקדונות באופן רוחבי בבנקים. אגב, כחלון עצמו הצהיר במצע הכלכלי שפרסם טרם בחירתו, כי בכוונתו לחייב את בנק ישראל להחיל ביטוח פיקדונות עד לסכום של 750 אלף שקל לכל לקוח.

   

  בעקבות אישור הצעת החוק אמר היום ח"כ יואב קיש: "אנחנו גם רוצים לסייע בהורדת יוקר המחיה בהגברת התחרות במערכת הבנקאית באמצעות כניסת שחקנים חדשים, אבל כדי לעודד הצטרפות של מתחרים, צריך גם לעודד את הציבור להפקיד כספים בבנקים החדשים. הצעת החוק תאפשר לחזק את ביטחונם של המפקידים שכספם נמצא במקום מבוטח. ביטוח פיקדונות קיים כבר במדינות רבות. אנחנו קווים שהוא יגביר את התחרות ויצמצם את החששות שלו כלקוחות".

   

  43 ח"כים תמכו בהצעת החוק ללא מתנגדים והיא עברה לטיפול בוועדת הכספים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים