שתף קטע נבחר

וודקה במקום ערק: מוסקבה הקטנה בסוריה

החיילים הרוסים יוצאים לאכול ולשתות בלטקייה ומתקבלים בזרועות פתוחות: "הם הגיעו להגן עלינו, לא נותנים להם לשלם". החנויות מקושטות בדגלי רוסיה והבעלים מזמינים את הנשיא לבקר: "לפוטין האבו-עלי יש איפה לישון"

 

 

 

איהאב מחליף את בקבוקי הערק בחלון הראווה של חנות המשקאות שלו בבקבוקי וודקה, כדי לרצות את קהל הלקוחות החדש שלו - חיילים רוסים.

 

"פעם הדרישה הייתה לערק ולוויסקי, אבל מאז שהרוסים הגיעו לסוריה זה השתנה לוודקה", הוא מספר. הוא מרוצה מהרוסים שהקפיצו לו את המכירות ולא מתלוננים על המחירים.

"קפה מוסקבה". הרוסים אוכלים בחינם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"קפה מוסקבה". הרוסים אוכלים בחינם(צילום: AFP)
 

מוכרים בגדי צבא בלטקייה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מוכרים בגדי צבא בלטקייה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בסוף ספטמבר החלה רוסיה בפעילות צבאית נגד דאעש בסוריה, וכוחותיה מתרכזים באזור עיר הנמל לטקייה. הרוסים יוצאים לעיר לבלות, לאכול ולשתות, ובעלי העסקים רוצים שהחברים החדשים ירגישו בנוח. חלק מהמוכרים גם שוברים את השיניים ברוסית.

 

"הם הפכו לחברים שלו", אומר מוחמד, מוכר בחנות לביגוד ואביזרים צבאיים. בין פורטרטים של אסד לדגלי רוסיה מגיעים החיילים לקנות מעילי צבא, ומברכים את מוחמד ב"סלאם".

מסדרים את הוודקה על המדפים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מסדרים את הוודקה על המדפים(צילום: AFP)
  

"אני אוהב את רוסיה והרוסים מאז שאני ילד. עכשיו זה הזמן לבטא את האהבה שלי", אומר חיידר, שפתח את מסעדת "רוסיה" בחודש שעבר. הדגל הרוסי ניצב בגאון מחוץ לחנות. חיידר שכר פרופסור לרוסית כדי שילמד את העובדים איך לתקשר עם הלקוחות החדשים, ומקווה למצוא בקרוב שף שיבשל את המטעמים שיזכירו לחיילים את הבית.

 

הכבוד שנותנים חלק מבעלי החנויות מתבטא גם במחיר. טארק פתח ב-2012 את "קפה מוסקבה" כהוקרת תודה להטלת הווטו של רוסיה במועצת הביטחון

בנוגע למלחמת האזרחים בסוריה. "מאז נשבעתי שלעולם לא אתן לרוסי לשלם".

 

כשטארק פתח את הקפה הגיעו רק כמה יועצים צבאיים רוסים. עכשיו הוא מספר שהקהל הרוסי מגיע כמעט כל יום. עוד בית קפה סמוך מציע לרוסים משקאות בחצי מחיר. ב"קפה מוסקבה", כאמור, הם שותים בחינם.

 

"הם הגיעו בשביל להגן עלינו", אומר טארק. "המעט שאני יכול לעשות זה לארח אותם בקפה הקטן שלי". טארק מדליק סיגריה עם מצית שעליו הלוגו של צבא רוסיה, ומזמין את פוטין לבקר. "תגידו לפוטין האבו-עלי שיש לו איפה לישון בלטקייה. 'קפה מוסקבה' זה הבית שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מודדים מעיל ב"מוסקבה הקטנה"
צילום: AFP
מומלצים