שתף קטע נבחר

הסתתר קרוב לבית. הטעויות שעשה המחבל

נשאת מלחם הסתתר בערערה שם מתגוררים רבים מבני משפחתו, וסביר כי קיבל סיוע מאנשים נוספים. מלחם מת, אך שאלות רבות בפרשה נותרו פתוחות

גופתו של נשאת מלחם ()
גופתו של נשאת מלחם

חיסולו של נשאת מלחם היה רק שאלה של זמן עד שיעשה את הטעות. גם מפגע מתוכנן מאוד, שתכנן את הפיגוע ואת המילוט לפרטי פרטים, יש סיכוי גבוה שיעשה טעות שתחשוף את מיקומו: קשר עם סייען, מעבר ממקום מסתור אחד לשני בסיוע סייענים ועוד. נשאת מלחם עשה ככל הנראה את כל הדברים האלה אף כי לא בבת אחת.

 

הוא ברח לוואדי ערה ליישוב ערערה שבו מתגוררת משפחתו מזה דורות ושם מתגוררים כל מכריו. עובדה זו, מראה כנראה שמלחם לא פעל בשליחות דאעש או ארגון אחר. אולם, ככל הנראה היו לו סייענים גם מקרב אנשי הכפר וגם אנשים מחוץ ליישוב שיכלו ורצו לעזור לו להסתתר.

 (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
(צילום: Google Maps)
 

סימני ירי ליד המקום שבו חוסל המחבל (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
סימני ירי ליד המקום שבו חוסל המחבל(צילום: עידו ארז)

בהקשר זה חשוב לציין שכפריי המשולש לאורך כביש ואדי ערה הם החממה ואזור התמיכה של הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. סביר מאוד להעריך שנשאת מלחם קיבל סיוע מאנשים שהכיר וקיווה בעזרתם להימלט לשטחים, ומשם לירדן ולאחר מכן לטורקיה או לסוריה.

 

בפיקחות רבה הוא נמנע מלנוע ממקום למקום. כל תנועה כזאת ממקום מסתור אחד לשני יכולה לחשוף אדם שנמצא במנוסה.

 

כל אותה עת פעלו כוחות הביטחון בשני ערוצים. הם קיימו נוכחות כבדה באזורים שבהם העריכו על פי מידע וסימנים שונים שבהם מלחם נמצא, ובמקביל עצרו וחקרו בצורה אינטנסיבית את בני משפתחו. התוצאה הייתה שבסוף הוא אולץ לעשות את הטעות שהביאה לזיהוי מקומו ולחיסולו. הייתה הוראה לתפוס אותו חי ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך נכח בחפ"ק של המבצע.

 

 

נשאת מלחם היה ללא ספק, אדם קר רוח שתכנן את מעשיו והיה מודע למה שעלול להסגיר אותו לכוחות הביטחון. עם זאת, ברור שהוא היה מונע מדחפים אישיים וכעסים שהלכו והצטברו אצלו. עכשיו נותר לברר אם הוא היה בקשר עם גורמים בחו"ל או בקרב ערביי ישראל ואם פעל לגמרי לבדו, או שהיה לו סיוע גם בתכנון הפיגוע ובביצועו ולא רק במילוט.

 

נקודת האור בפרשה הייתה התגובה של ערביי ישראל ותושבי ואדי ערה שגינו את הפיגוע. הם ללא שום ספק יוצאי דופן בעיקר כשהם באים בעיצומו של גל טרור יחידים שנשאת מלחם היה כנראה חלק ממנו.

 

אי אפשר לא לציין שיש פרטים בפרשה, בעיקר כאלה שקשורים לאביו של נשאת מלחם והנשק שהיה ברשותו, שעדיין טעונים בירור והפקת לקחים.

 

קרב יריות לאור יום

היום בצהריים, שבוע בדיוק אחרי הפיגוע בתל אביב, המצוד תם והמחבל חוסל. כוחות הביטחון ירו למוות בנשאת מלחם, שהתבצר במבנה ביישוב ערערה שבוואדי ערה. המחבל זיהה את לוחמי השב"כ והימ"מ המתקרבים למבנה שבו הסתתר בשכונת אלדהראת, יצא וניסה להימלט.

 

בהמשך פתח באש לעבר הכוח בתת מקלע מסוג "פלקון" שהיה ברשותו (שנגנב מאביו, ושימש גם לרצח). הכוח השיב באש והרג את מלחם. אין נפגעים לכוחות הביטחון. תושבים בערערה שהתקהלו בסמוך למקום צעקו בין היתר "נקריב את חיינו למען השהיד".

 

בהודעה שפרסם השב"כ נמסר כי "בשעה 16:20 בערערה אותר המפגע נשאת מלחם, במקום שבו הסתתר על פי מידע שהתקבל בשב"כ". מיום רביעי התחזקה ההערכה בשב"כ כי מלחם מסתתר בערערה, יום אחרי הודעת מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך שלפיה "אפשר להוריד משמעותית את המתח בתל אביב". כוחות מודיעין, מבצעים וחקירות של שב"כ סימנו כמה מבנים אפשריים שמלחם יכול להסתתר בהם, כתוצאה מניתוח העדויות של מכריו שנעצרו בימים האחרונים לחקירה וחשודים כי סייעו לו. ביממה האחרונה נעצרו עוד כמה חשודים מהאזור. לאיתור שימשה גם טכנולוגיית מעקבים, ואיתור הטלפון שנגנב מנהג המונית.

 

היום בבוקר הגיעו ניתוח מודיעיני והערכת מצב ממוקדת. בטרם הפשיטה על המבנה, שהיה ריק כנראה לפני שמלחם נכנס אליו, כוחות גדולים של משטרה וצה"ל סגרו את השכונה. אנשי הביטחון עברו בית אחר בית וסימנו את הבתים שבהם עברו. המחבל קיבל כנראה מסר שהכוחות בדרך - ואז פתח בריצה ובהמשך גם ירה, לפני שחוסל. המפכ"ל אלשיך פיקד ישירות על המבצע בשיתוף פעולה מול שב"כ, והיה בחפ"ק.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים