שתף קטע נבחר

"אל צ'אפו נתפס כשניסה להפיק סרט על חייו"

אחרי הפעם השנייה שברח מהכלא הוא הגיע לכותרות בכל העולם - אבל ברון הסמים המכסיקני רצה גם להפוך לאייקון קולנועי. לפי הרשויות במכסיקו - כך אותר. בינתיים הוא יחזור לכלא שממנו נמלט, וארה"ב עדיין מצפה להסגרה

 

ראש קרטל הסמים חואקין "אל צ'אפו" גוסמן ניסה להפיק סרט על חייו בזמן שנמלט מהרשויות במכסיקו, כך אמרה התובעת הכללית של המדינה היום (שבת), על רקע המבצע המוצלח לתפיסתו אתמול. נשיא מכסיקו החליט בצעד שנוי במחלוקת להחזיר אותו לבית הסוהר שממנו נמלט לפני כחצי שנה. לא ברור אם הפעם יוסגר גוזמן לארצות הברית, ואם כן כמה זמן זה ייקח.

 

עוד חדשות מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ


התובעת הכללית אלי גומז הסבירה שגוזמן לא הסתפק בתהילה הבינלאומית שבה זכה לנוכח מעמדו המפוקפק כברון הסמים הגדול בעולם, וכמי שנמלט פעמיים מהכלא. הוא רצה להפוך גם לאייקון קולנועי.

 

ממקום המסתור שלו במחוז סינלואה, פתח אל צ'אפו בהפקה של סרט שהיה אמור להציג כיצד הפך ממוכר תפוזים שנשר מבית הספר, לאחד מחברי מועדון המיליארדרים של המגזין פורבס.

 

אל צ'אפו יצר קשר עם מפיקים ושחקניות דרך מתווכים שונים אחרי שנמלט. הניסיונות האלה משכו את תשומת לבן של רשויות אכיפת החוק, וכך גילו שהוא חזר לאיזור סיירה מאדרה.

 

"ההתקשרות שלו לאנשים בתעשיית הקולנוע יצרה אפיק חדש לחקירה", הסבירה גומז. בין השאר הצליחו בלשים לעקוב אחר עורכי דינו של אל צ'אפו כשאלו נפגשו עם מועמדים לתפקידים שונים בסרט.

כרזת הסרט "הבריחה הגדולה". אל צ'אפו רצה גם הפקה משלו ()
כרזת הסרט "הבריחה הגדולה". אל צ'אפו רצה גם הפקה משלו
 

 

סרטים על תעשיית הסמים במכסיקו הפכו לנפוצים במדינה בשנים האחרונות, זאת עקב הסלמה במלחמה בין הממשלה לארגוני הפשע. מאז 2006 נהרגו כך יותר מ-100,000 בני אדם. רבים מייחסים את העלייה בפשיעה בשנים אלה לחזרתו של גוסמן לפעילות מלאה אחרי שברח מהכלא בפעם הראשונה ב-2001.

 

באופן אירוני, סרט אחר על חייו של אל צ'אפו בשם "הבריחה הגדולה", תוכנן להציג בבכורה בעוד שבוע. "זה הראשון מסדרה של ארבעה סרטים", הסביר קרלוס אוליברס, נציג של המפיץ, לעיתון "אקסלסיור". "הראשון עוסק בבריחה שלו, בצד האנושי שלו ובמצב הפוליטי במכסיקו".

 

גם בהוליווד ראו פוטנציאל בסיפור של אל צ'אפו. לפי פרסומים בעיתונות הבידור האמריקנית הבמאי רידלי סקוט יביים סרט על חייו, והמועמד העיקרי לתפקיד הראשי הוא ליאונרדו דיקפריו.

 

אחד מחבריו של אל צ'אפו שנעצר איתו, אורסו איוון גסרלום קרוס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אחד מחבריו של אל צ'אפו שנעצר איתו, אורסו איוון גסרלום קרוס(צילום: EPA)
  

 

 

"המבצע הושלם", הודיע נשיא מכסיקו (צילום: מתוך טוויטר) (צילום: מתוך טוויטר)
"המבצע הושלם", הודיע נשיא מכסיקו(צילום: מתוך טוויטר)

 

אך נראה שגם יש כאלה שמפקפקים בטענות של הרשויות המכסיקניות. "למה שברון סמים ימשוך אליו תשומת לב כשהוא במחבוא? זה לא הגיוני", אמר ל"גרדיאן" הבריטי הסוציולוג רודולפו סוריאנו נונייז, "הממשלה לא מבינה כמה קשה להאמין להם".

 

בוושינגטון, לעומת זאת, מתלהבים פחות. מיד עם ההודעה על המבצע המוצלח, ארצות הברית הבהירה שבקשתה להסגיר אותו אליה, שאותה הגישה בפעם הקודמת שנעצר, עדיין בתוקף. בכירים אמריקניים זעמו כשברח ביולי, והבהירו שאצלם זה לא היה קורה.

 

אך עושה רושם שגם אם הפעם יסכינו המכסיקנים עם הרעיון שקשה יותר להימלט מבתי הכלא בארה"ב, תהליך ההסגרה עשוי להימשך חודשים. אם יוסגר גוסמן צפוי לעמוד לדין על פשעים בכמה בתי דין פדרליים בארה"ב, המדינה שהכריזה עליו בעבר כעל ברון הסמים הגדול בהיסטוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרזת סרט על חייו של אל צ'אפו
מומלצים