שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מין תמורת שיעורי נהיגה? זה הפלפול המשפטי
  הולנד עלתה לאחרונה לכותרות על רקע העיסוק בתופעה שגרמה לגבות להתרומם בכל העולם. משפטן הולנדי מסביר מה עומד מאחורי הפרשה

   

  אילוסטרציה (צילום: א.ס.א.פ. קרייטיב) (צילום: א.ס.א.פ. קרייטיב)
  אילוסטרציה (צילום: א.ס.א.פ. קרייטיב)

  בשבועות האחרונים דיווחו כלי תקשורת ברחבי העולם בהרחבה על סוגיית "שיעורי נהיגה תמורת מין" שעלתה בהולנד. הנושא עלה לכותרות בעקבות מכתב תגובה של שר המשפטים ושרת התחבורה ההולנדים לשאלותיו של חבר פרלמנט מטעם המפלגה "איחוד נוצרי". הנושא והשורה התחתונה שלו אכן גורמים להרים גבה, אך הם מחייבים את ההסבר המשפטי העומד מאחוריו.

   

  פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

   

  ראשית יש להדגיש שהזנות עצמה (בניגוד לשידול) חוקית ברוב מדינות העולם המערבי וגם בישראל. בחלק ממדינות אירופה, בהן הולנד, הזנות אף ממוסדת ולכן קיימים במדינה חוקים ממשלתיים ועירוניים שונים המגדירים את מעמדה המשפטי של הזנות. בחוקים אלו מוגדר גם המונח "זנות לא חוקית".

   

  איגוד סוחרי הרכבים ובעלי המוסכים בהולנד, המייצג כעשרה אחוז מבתי הספר ללימוד נהיגה במדינה, היה הראשון שקרא לשרים לפעול נגד תופעת הצעת שיעורי נהיגה תמורת יחסי מין, שלדעתו פוגעת בשם הענף.

   

  בהמשך הצטרפה לקריאה משטרת הולנד, שצירפה בין היתר דו"ח של סוכנת משטרת רוטרדם, שקבעה פגישה עם אדם שהציג את עצמו כמורה נהיגה ובעל בית ספר ללימוד נהיגה, והציע שיעורי נהיגה תמורת יחסי מין.

   

  על רקע זה הפנה חבר הפרלמנט מטעם "איחוד נוצרי", חרט-ין סחרס, שאלות בכתב בעניין שר המשפטים ארט ואן דר סטוייר ושרת התחבורה מלאני שולץ ואן הייגן. השאלה הראשונה והעיקרית כללה היבט מוסרי והיבט משפטי. הוא שאל את השרים אם הם מסכימים שמדובר בתופעה "לא רצויה" וכן ב"זנות לא חוקית".

   

  השרים השיבו במכתבם שאכן מדובר בתופעה "לא רצויה" (ההיבט המוסרי), אך שבהיבט המשפטי לא ניתן להגדיר הצעת שיעורי נהיגה תמורת יחסי מין כ"זנות". הסיבה לכך נעוצה בכך שלא מדובר בהצעת יחסי מין אלא בהצעת שיעורי נהיגה.

   

  זהו הפלפול המשפטי: השרים הדגישו שמדובר בפנייה של מורה הנהיגה והיא מתמקדת בהצעת שיעורי הנהיגה. המונח "זנות" מוגדר בהיבט המשפטי כהצעה של זונה המתמקדת בשירותי מין.

   

  (יש לציין בהקשר זה את עקרון החוקיות, הקיים גם במשפט הישראלי, הקובע כי אין עבירה ואין עונש אלא על פי חוק מפורש ותקף. פירוש עקרון זה הוא שכל מה שלא נאסר על פי חוק מפורש ותקף – מותר).

   

  חשוב להציג את הדברים כהווייתם: איגוד המייצג אחוז זניח מבתי הספר ללימוד נהיגה ההולנדיים קרא לשרים לפעול נגד תופעה שלדעתו פוגעת בשם הענף; משטרת הולנד בדקה את העניין והצטרפה לקריאה; חבר פרלמנט הפנה מתוקף סמכותו שאלות וקיבל תשובות מפורטות אך הובהר לו שבהיבט המשפטי אין עבירה ואין עונש. נקודה.

   

  • רועי בנט הוא יועץ משפטי במשרד עורכי הדין Eisenmann & Ravestijn Advocaten ועוזר פרלמנטרי בסנאט ההולנדי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים