שתף קטע נבחר

DNA מבדל סיגריה, סימון המבנה והירי: כך חוסל המחבל

נשאת מלחם המשיך לערערה מיד לאחר שרצח את נהג המונית אמין שעבאן. ביום שלישי הגיעה פריצת הדרך: דגימת DNA מבדל סיגריה שנמצאה בוואדי ערה התאימה למחבל. באותו רגע הוצבו מחסומים וכוחות כדי למנוע את בריחתו. אתמול ב-16:00 סימנו הכוחות את המבנה שבו נמצא. הוא פתח באש - וחוסל

שבעה ימים של מצוד הסתיימו בחיסול ליד הבית , אבל חקירת הפרשה עדיין רחוקה מסיום: שבוע בדיוק לאחר שרצח שלושה בני אדם בתל אביב, ירו אתמול (יום ו') למוות כוחות הימ"מ בנשאת מלחם, בשכונת הולדתו בערערה. החקירה אמנם בעיצומה, אבל כבר ניתן להרכיב חלקים נוספים בפאזל של השבוע האחרון בחייו.

 

כעת מתברר כי פריצת הדרך הממשית בחקירה, וזאת שגרמה למפכ"ל רוני אלשיך לשחרר את הלחץ במחוז תל אביב, הייתה ביום שלישי כשחוקרי השב"כ הגיעו למקום שבו הסתתר המחבל בוודאי ערה ומצאו שם בדל סיגריה, שממנו הצליחו להפיק דגימת DNA.

 

הבדיקה הוכיחה שמלחם היה זה שעישן את הסיגריה והסיקו שהוא נמצא באזור. מאותו רגע הוצבו מחסומים באזור ונפרסו כוחות ביטחון רבים כדי לא לאפשר למחבל לצאת משם כברקע חשש שהוא יצליח לחמוק לשטחים.

  

בשב"כ חוקרים לפחות שלושה ממכריו של המחבל, שסייעו לו ככל הנראה להתחבא בשבוע האחרון במבנה המסתור בערערה שבוואדי ערה. חשד מרכזי שייבדק נוגע לאפשרות שמלחם היה חלק מחולייה ששילחה אותו לביצוע המשימה, או שלכל הפחות חבריה ידעו על כוונותיו הרצחניות בטרם עת ועודדו אותו.
 

מלחם נמלט לאחר שירה 15 כדורים בתל אביב מהרובה הקטן מסוג פאלקון שהיה ברישיון של אביו, ורצח את נהג המונית אמין שעבאן. זה קרה זמן קצר לאחר שרצח את אלון בקל ושמעון רוימי בפאב "הסימטא" ברחוב דיזנגוף. אחרי רצח נהג המונית הוא נסע עם המונית לדרך נמיר, ומשם ככל הנראה המשיך צפונה עוד באותו היום לערערה. זה כנראה מה שאפשר למפכ"ל הנכנס, רנ"צ רוני אלשיך, למסור את הודעת ההרגעה לציבור התל-אביבי ש"יכול להוריד את המתח".

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

בתוך כך, ערוץ 10 פרסם הערב תמונות מדירת מסתור נוספת שבה התחבא המחבל. בין היתר נמצא כתובת שחרט מלחם על הכיריים ובה כתב את שמו.

עם חותמת. הכיתוב שהותיר המחבל בדירת המסתור (צילום: באדיבות חדשות 10) (צילום: באדיבות חדשות 10)
עם חותמת. הכיתוב שהותיר המחבל בדירת המסתור(צילום: באדיבות חדשות 10)

דירת מסתור נוספת שבה התחבא מלחם (צילום: באדיבות חדשות 10) (צילום: באדיבות חדשות 10)
דירת מסתור נוספת שבה התחבא מלחם(צילום: באדיבות חדשות 10)

דירת המסתור של המחבל בערערה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
דירת המסתור של המחבל בערערה(צילום: עידו ארז)

נשאת מלחם. ירה למוות בשלושה, וברח לערערה ()
נשאת מלחם. ירה למוות בשלושה, וברח לערערה
 

המאמצים הושקעו לפיכך באזור ערערה, היישוב שבו גדל המחבל. בחדרי החקירות הופעלו לחצים על מכריו וקרובי משפחתו שנעצרו. השב"כ פעל במתכונת נרחבת שמתקרבת בהיקפה ובעוצמתה למבצע "שובו אחים", לאיתור הנערים שנחטפו ונרצחו. בדומה לפיגוע ההוא ולפיגועים אחרים ללא התרעה מודיעינית מוקדמת החוקרים התחילו מאפס במרוץ נגד הזמן - הם התחקו אחר האזור שבו גדל ואחר המקומות שבהם שהה לאחרונה וחיפשו רמזים פורנזיים, בסיוע כלבי גישוש ואמצעי זיהוי פלילי, כגון בחינת אותם ממצאי DNA שחיזקו את ההערכה שהוא אכן בוואדי ערה.

 

במקביל לניסיונות האיתור של המחבל, הפעילו שירותי הביטחון תוכנית מעקב נגד כמה גורמים, שלפי החשד היו יכולים להיות בקשר עם המחבל ו"עטפו" את משפחת מלחם המורחבת תחת מעקב צמוד.

 

בסופו של דבר, הערכת החוקרים שמלחם ירצה להגיע לאזור מגורים משום שהוא מרגיש בנוח הייתה גם ההערכה הנכונה. ביום חמישי בשעות הבוקר התקבלה אינדיקציה שהמחבל נמצא באזור ונראה היה שכוחות הביטחון בדרך לסגור עליו. בסופו של דבר, ייתכן משיקולים מבצעיים, כדי ללכוד את כל השותפים שלו לבריחה המשיכו החוקרים לעקוב מרחוק.

 

בבוקר יום שישי הגיעו כמה נתונים וידיעות מודיעיניות ממקורות שונים שהצטלבו יחד למסקנה אחת - מלחם מסתתר באחד מכמה מבנים בשכונה שבה גדל. בכניסות וביציאות לאותה שכונה, אלדהראת, נפרסו במהירות מחסומים על ידי לוחמים, בהם מיחידות מיוחדות של צה"ל, כדי לוודא שמלחם לא יימלט בשנית.

 

לוחמי הימ"מ עברו במבנים שסימן השב"כ, לצד לוחמי היחידה המבצעית של השב"כ. בשעה 16:00 סימנו הכוחות את המבנה שבו הבינו שמלחם מסתתר בו ונערכו לפרוץ לתוכו. המחבל יצא החוצה בריצה, ירה צרורות לכל עבר - אך הלוחמים נערכו מראש וירו כמה כדורים לראשו, מבלי שנפגעו.

 

זה היה הסוף למצוד של שבוע אחר המחבל מתל אביב, אבל החקירה - וזיהוי הסייענים למלחם - צפויה להימשך עוד זמן רב. גורמים משטרתיים כבר העריכו כי "הוא קיבל סיוע מלא, במיוחד מקרובי משפחתו, מאז שהגיע לוואדי ערה ביום שישי. בכל יום ישן במקום אחר. הם הביאו לו אוכל ודאגו לשמור עליו". במבנה שבו שהה נותרו צלחות אוכל, בדלי סיגריות ובגדים זרוקים על הרצפה, שהונצחו בתמונות.

 

במקביל, הערב החליט משרד הביטחון להכיר בשלושת קורבנות הפיגוע כנפגעי פעולות איבה. בשל כך, אגף נפגעי פעולות איבה במוסד לביטוח לאומי יהתחיל לטפל באופן מיידי במשפחות הקורבנות ולהעניק להן את מלוא הסיוע הניתן לנפגעי טרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חיפושים אחר מלחם
צילום: רויטרס
מומלצים