שתף קטע נבחר

המצוד תם: חוסל המחבל מהפיגוע בדיזנגוף

ב-16:20, אחרי שבוע בדיוק, אותר נשאת מלחם במבנה בערערה. הוא ניסה לברוח וירה לעבר לוחמי הימ"מ ושב"כ שהשיבו אש. מלחם שהה כנראה באזור מאז יום הפיגוע והחליף מקומות מסתור. כמה חשודים נעצרו, במשך החקירה יתברר: מי סייע לו ואם הושפע מדאעש. העו"ד לערוץ 10: קרובים דיווחו לי שאיתרו אותו - ודיווחתי לשב"כ

גופת המחבל ()
גופת המחבל

 

שבוע בדיוק אחרי הרצח בלב תל אביב - המצוד תם והמחבל חוסל. כוחות הביטחון ירו אחר הצהריים (יום ו') למוות בנשאת מלחם, שהתבצר במבנה ביישוב ערערה שבוואדי ערה. מלחם רצח בשבוע שעבר ברחוב דיזנגוף בתל אביב את אלון בקל ושמעון רוימי, וכן את נהג המונית אמין שעבאן.

 

המחבל זיהה את לוחמי השב"כ והימ"מ המתקרבים למבנה שבו הסתתר בשכונת אלדהראת, יצא וניסה להימלט. בהמשך פתח באש לעבר הכוח בתת מקלע מסוג "פלקון" מתוצרת איטליה שהיה ברשותו (שנגנב מאביו, ושימש גם לרצח). הכוח השיב באש והרג את מלחם. אין נפגעים לכוחות הביטחון. תושבים בערערה שהתקהלו בסמוך למקום צעקו בין היתר "נקריב את חיינו למען השהיד".

 

עוד בעקבות החיסול: 

אביו של אלון בקל: "זו הנחמה שלנו"

משפחת המחבל: "לא הופתענו, ציפינו לזה"

 

בהודעה שפרסם השב"כ נמסר כי "בשעה 16:20 בערערה אותר המפגע נשאת מלחם, במקום שבו הסתתר על פי מידע שהתקבל בשב"כ".

 

פרשננו לענייני ביטחון רון בן ישי מוסיף כי מלחם שהה בערערה כבר מיום שישי שעבר, יום הפיגוע, והחליף שני מקומות מסתור. המחבל קיבל כנראה סיוע מבני משפחה וייתכן שמפעילי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. הבוקר הגיעה האינדיקציה על המיקום המדויק - והמבצע שהסתיים יצא לדרך, תוך הנחיה לתפוס את המחבל בחיים. הירי מצדו לא הותיר ללוחמים כנראה ברירה.

 

 

גופת המחבל ()
גופת המחבל
 

סימני ירי ליד המקום שבו חוסל מלחם (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
סימני ירי ליד המקום שבו חוסל מלחם(צילום: עידו ארז)

 (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
(צילום: Google Maps)

מיום רביעי התחזקה ההערכה בשב"כ כי מלחם מסתתר בערערה, יום אחרי הודעת מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך שלפיה "אפשר להוריד משמעותית את המתח בתל אביב". כוחות מודיעין, מבצעים וחקירות של שב"כ סימנו כמה מבנים אפשריים שמלחם יכול להסתתר בהם, כתוצאה מניתוח העדויות של מכריו שנעצרו בימים האחרונים לחקירה וחשודים כי סייעו לו. ביממה האחרונה נעצרו עוד כמה חשודים מהאזור. לאיתור שימשה גם טכנולוגיית מעקבים, ואיתור הטלפון שנגנב מנהג המונית.

 

היום בבוקר הגיעו ניתוח מודיעיני והערכת מצב ממוקדת. בטרם הפשיטה על המבנה, שהיה ריק כנראה לפני שמלחם נכנס אליו, כוחות גדולים של משטרה וצה"ל סגרו את השכונה. אנשי הביטחון עברו בית אחר בית וסימנו את הבתים שבהם עברו. המחבל קיבל כנראה מסר שהכוחות בדרך - ואז פתח בריצה ובהמשך גם ירה, לפני שחוסל. המפכ"ל אלשיך פיקד ישירות על המבצע בשיתוף פעולה מול שב"כ, והיה בחפ"ק.

 

עו"ד נחמי פיינבלט, שמייצג את משפחת מלחם, סיפר בראיון לאילה חסון בערוץ 10 כי קרוב משפחה של המחבל התקשר אליו היום ואמר לו שאשתו ובתו זיהו את המחבל שפרץ לבית בכפר ערערה. עורך הדין סיפר כי דיווח על כך לשב"כ והעביר להם הודעת ווטסאפ על הפרטים.

ההתכתבות בין עורך הדין לשב"כ שפורסמה בערוץ 10 ()
ההתכתבות בין עורך הדין לשב"כ שפורסמה בערוץ 10
  

 

בשכונה שבה נתפס המחבל ()
בשכונה שבה נתפס המחבל

בחיפושים הבוקר (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
בחיפושים הבוקר(צילום: חסן שעלאן)
 

החיפושים אחר המחבל בוואדי ערה, היום (קרדיט: מחמד אבו גוש) (קרדיט: מחמד אבו גוש)
החיפושים אחר המחבל בוואדי ערה, היום(קרדיט: מחמד אבו גוש)

תמונת הניצחון: עידו לזן, שנפצע קשה בפיגוע בתל אביב, מודה לאנשי כוחות הביטחון לאחר חיסלו את המחבל. אחיו העלה את התמונה לפייסבוק ()
תמונת הניצחון: עידו לזן, שנפצע קשה בפיגוע בתל אביב, מודה לאנשי כוחות הביטחון לאחר חיסלו את המחבל. אחיו העלה את התמונה לפייסבוק

 (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
(צילום: Google Maps)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

"היה מאוד מפחיד פה", סיפר אחרי החיסול אחד מתושבי השכונה. "בשעות אחרי הצהריים התחלנו לשמוע צעקות של נשים וילדים. ראינו שוטרים ואנשי צבא רודפים אחר ההרוג". תושב אחר טען שכלל לא הרגיש שהמחבל מסתתר במקום במשך שבוע.

"אם הייתי יודע הייתי מעדכן את המשטרה כי הוא אדם מסוכן ועלול לפגוע באחרים", הוסיף. "אני שמח שזה נגמר. עכשיו צריכים לחזור לשגרת חיים רגילה".

 

לפני הפשיטה הקטלנית, במהלך כל היום נערכו חיפושים נרחבים באזור כולו. כוחות משטרה ערכו בדיקות מקיפות בכניסות ליישובים ובכביש 65. בזמן החיפושים נעצר תושב ואדי ערה.

 

אתמול הוארך בשלושה ימים מעצרו של מוחמד מלחם, אביו של המחבל, שנעצר השבוע. בנוסף, הוארך מעצרם של אחד מאחיו של המחבל ושל מכר המשפחה. עדיין לא ברור מה היה הקשר שלהם לסיוע לבריחה. החקירה נמשכת גם לאחר החיסול, ונבדק החשד כי מלחם הושפע מתכנים של דעאש. עוד נותר להבין אם הוא יצא ביום שישי שעבר כחלק מחוליה מאורגנת, או על דעת עצמו בלבד. במשטרה ובשב"כ אמרו כי אין סיכוי לשרוד במבנה שבו שהה מלחם מבלי לקבל סיוע. ייתכן שבימים הקרובים ייעצרו חשודים נוספים בפרשה.

 

במשך השבוע שחלף מאז הפיגוע נמתחה ביקורת חריפה על משטרת ישראל, במיוחד על משטרת מחוז תל אביב, על התנהלותה בדקות שלאחר הפיגוע. הביקורת נסבה סביב תגובת המשטרה שהייתה איטית ומסורבלת, וכן סביב העובדה שדוברות משטרת ישראל לא מצאה לנכון לפרסם את תמונת הרוצח - כשל דוברתי שלולא התרחש יכול להוביל לסיוע ציבורי בלכידתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים