שתף קטע נבחר

ההרוג בפיגוע הירי יובא למנוחות

אריה הרשקוביץ, בן 55 מעפרה, נהרג בפיגוע ליד צומת א-רם. חברו שנסע איתו במכונית סיפר כי "נסענו ולפתע נפתחה לעברנו אש ממכונית חולפת". ברק: "המרצחים השפלים ייענשו". הליכוד: "זה המשך למגמה מסוכנת"

אריה הרשקוביץ, בן 55, תושב עפרה שנהרג בפיגוע סמוך לצומת א-רם יובא אחר הצהרים (יום ג') למנוחות. הלוויתו של הרשקוביץ, אב לארבעה, תצא בשעה 13:00 מעפרה לבית העלמין סגולה בפתח תקווה.
בישוב עפרה קיבלו בהלם ובזעם את הידיעה על הירצחו של אריה הרשקוביץ ז"ל. קרובי המשפחה סיפרו כי כשהבן בן ה-11 נכנס לבית ושמע את הידיעה, הוא הגיב במילים "אבל אני עוד ילד, אבא עוד לא עשה לי בר מצווה". עוד סיפרו כי לפני מספר ימים, כשנודע על רציחתו של עקיבא פשקוס ז"ל, שעבד במפעל בעטרות ונרצח, אמר הילד לאביו, במעין פרובוקציה ילדותית: "אבא, אם אתה נוסע עוד פעם לעטרות לעבוד, אני נוסע לעזה".
הרשקוביץ, 55, אב לארבעה ילדים וסב לארבעה נכדים, הגיע עם משפחתו לעפרה מראשל"צ לפני כ-15 שנה. ביישוב מתגורר גם אחד מבניו, עם הנכדים. הרשקוביץ שירת בקבע מספר שנים, ובשנים האחרונות עבד במפעל למזגנים והסקות. הוא נרצח בדרך ממקום עבודתו לביתו.
שכנו, נתי מלכי, אמר כי המילים שמגדירות את הרשקוביץ הן "איש משפחה ואיש עבודת כפיים". מלכי הוסיף "השמיים היו צריכים לרעוש על הרצח הזה, אנחנו מוסיפים לעצמנו קורבנות כמעט יום יום, כמעט כמו בבאב אל וואד, אנו רואים את חברנו מתים לפנינו. יש הרגשה נוראית שהדם שלנו הפקר ושווה מקסימום חצי שורה בעיתון. ברק, שהוא ראש הממשלה שלי, יושב יום יום עם האנשים האלה, ששופכים את הדם של החברים שלנו".

ירי ממכונית

חברו של הרשקוביץ, שישב עמו במכונית בעת שנורה, סיפר לחיילים בשטח כי "נסענו בין צומת א-ראם לכיכר אדם, בשעה שחלפה בסמוך אלינו מכונית פרטית ממנה נפתחה לעברנו אש אוטמטית. חברי נפגע וצעק 'נפגעתי, תזעיק עזרה".
סוכנות הידיעות "קול רינה" דיווחה כי שני כדורים פגעו בחזהו של הרשקוביץ, שנהג במכונית. הוא נפצע באורח קשה ואיבד שליטה על המכונית. כוחות רפואה של צה"ל הגיעו למקום תוך דקות - אולם הוא נפטר מפצעיו. חברו של ההרוג תוחקר על ידי כוחות צה"ל והמשטרה.
מפקד חטיבת רמאללה החדש, אלוף משנה אילן פז, שנכנס לתפקידו חצי שעה לפני הפיגוע, הגיע לאיזור הפיגוע. מפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון, תת אלוף בני גנץ, הגיע גם הוא למקום הפיגוע והסביר כי במכונית בה נהרג הישראלי נסעו שני חברים, מכיוון עטרות. במהלך נסיעתם לכיוון כיכר אדם חלף על פני מכוניתם רכב, ככל הנראה בצבע אדום, שאחד מנוסעיו ירה על מכוניתם שלושה כדורים. תת אלוף גנץ העריך כי הרוצחים נמלטו לכיוון רמאללה ואמר כי חיילי צה"ל מבצעים סריקות וחקירה מודיעינית במטרה לעלות על עקבות היורים.

תגובות לפיגוע

ראש הממשלה אהוד ברק גינה את פיגוע הירי. ברק אמר כי "המרצחים השפלים ייענשו בחומרה" והוסיף כי "זמן קצר יחלוף עד שכוחות הביטחון וצה"ל ישימו עליהם את ידם, כפי שישראל מוכיחה כל יום".
ממטה ההסברה של הליכוד נמסר בתגובה לפיגוע הירי כי "מדובר באירוע ביטחוני חמור המהווה המשך למגמה המסוכנת של התגברות הטרור. הפגיעה בחפים מפשע בצירי התנועה מהווה הסלמה בוטה ובלתי מקובלת על הדעת. על הרשות הפלסטינית מוטלת אחריות למנוע בכל מחיר את הפגיעה באזרחי ישראל. הדאגה לביטחון האישי חייבת להדריך בימים אלה את מקבלי ההחלטות בישראל".
מועמד הליכוד לראשות הממשלה, ח"כ אריאל שרון, אמר: "זו תזכורת טרגית וכואבת לצורך שלנו להתאחד ולעמוד יחד כדי להחזיר את הביטחון לתושבי ישראל, להביא ביטחון אמיתי לכל אחד". שרון אמר בכנס פעילים במגדל העמק כי "הרצח מוכיח שאהוד ברק משפיל את כולנו ובשל כך ישראל נחלשת ומוותרת. כדי לצאת לדרך חדשה ישראל חייבת אחדות".
בשעת ערב התקבלה הודעה אנונימית במוקד המשטרה, לפיה ארגון בשם "פלוגות החלל חסיין עביאת" נטל אחריות לפיגוע הירי שהיה אחר הצהריים סמוך לכיכר אדם.
גורם בתנזים של הפתח אומר ל-ynet כי הפתח רואה בפיגוע "פעולה לגיטימית נגד הכיבוש". הגורם העריך כי אנשי הפתח ביצעו את הפיגוע. לדברי אותו גורם, כפי שהבטיח ראש התנזים מרואן ברגותי - צפויה הסלמה והמשך ניסיונות פיגוע של פלסטינים בישראלים בשטחים.

אירועים נוספים

יריה נורתה לעבר דירה ברחוב נרות שבת בשכונת רמות בירושלים. איש לא נפגע אך נזק נגרם לחלון הדירה. הרקע לא ידוע והמשטרה פתחה בסריקות. המשטרה חוקרת אפשרות לירי על רקע לאומני.
פלסטינים ירו בערב מהכפר סילוואד אל אוטובוס ממוגן סמוך להתנחלות עופרה. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. קודם לכן ירו פלסטינים אל מוצב צה"ל סמוך לנווה דקלים בדרום רצועת עזה. איש לא נפגע. חיילי צה"ל השיבו באש אל מקורות הירי.
כוננות במערכת הביטחון בעקבות חשש כי מחבלים חדרו לשטח ישראל בליל שישי, מצפון רצועת עזה. בליל שישי האחרון זוהו עקבות שני בני אדם שחדרו לישראל דרך צפון רצועת עזה, וכוחות צה"ל פתחו במרדף אחריהם. עקבות השניים הובילו למושב ניר עקיבא הסמוך לשדרות, שם גנבו השניים, על פי החשד, מכונית סוזוקי.
אחד מכיווני החקירה הינו פלילי ולפיו המכונית נגנבה על מנת לפרקה במשחטת רכב, אולם בידי כוחות הביטחון גם ממצאים אחרים המעלים חשד כי מדובר בשני מחבלים המתכננים לבצע פיגוע.
בסוף השבוע האחרון הצליחו כוחות צה"ל לסכל ניסיון חדירה לישראל בדרום הרצועה, כשתפסו שני פלסטינים שהסתננו לארץ והועברו לחקירת השב"כ.

נעצר מבוקש

צה"ל והשב"כ עצרו אתמול (ב') בבוקר פלסטיני, שעל פי החשד אחראי להנחת שורת מטעני חבלה בכביש קרני-נצרים, במהלך חודשי אינתיפאדת אל אקצה.
הבוקר יצא החשוד, נאסר איעד, במכונית עם שלושה מחבריו, וביקש לחצות את צומת נצרים הנמצא בשליטה ביטחונית ישראלית.
על הכביש הונחו במהלך החודשים האחרונים מאות מטענים, ועשרות מהם התפוצצו לעבר כלי רכב של צה"ל, שיירות ישראליות ואף פצעו כמה ישראלים באורח קל.
הבוקר יצא החשוד בלווית שלושה מחבריו במכוניתו, והתקרב לצומת נצרים - במסגרת הסדרי התנועה בצומת המאפשרים לפלסטינים לנוע במקום מצפון לדרום. כאשר התקרבה המכונית לצומת ונכנסה לשטח שבשליטה ביטחונית ישראלית, חסמו אותה שני ג'יפים של צה"ל מלפנים ומאחור. אנשי שב"כ ולוחמים מיחידה מיוחדת של צה"ל זינקו לעבר הג'יפ, ועצרו את ארבעת הנוסעים. הארבעה לא התנגדו למעצר. החיילים ואנשי השב"כ לקחו עימם את הפלסטינים והשאירו את הרכב במקום. החשוד בהנחת המטענים הועבר לחקירת השב"כ. בהמשך היום שוחררו שלושת חבריו של האיש.

בכתיבת הידיעה השתתפו עלי ואקד וגלי תיבון

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
מקום הפיגוע
צילום רויטרס
צילום ערוץ 2
חיילים באיזור הפיגוע
צילום ערוץ 2
צילום רפרודוקציה
ההרוג. אריה הרשקוביץ
צילום רפרודוקציה
מומלצים