שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ירדן מסתירה את מס' הפלסטינים שגרים בה?
  במפקד האוכלוסין שנערך עלה שבממלכה מתגוררים 9.5 מיליון תושבים, בהם 6.6 מיליון ירדנים. במפקד שנערך ב-2004 היה מספר הפלסטינים 113 אלף וכיום הוא עומד על יותר מ-630 אלף, אך על פי ההערכות מספר הפלסטינים שחיים בירדן עומד על מחצית מהאוכלוסייה והוא מוצנע על ידי הרשויות

  מחאה של "האחים המוסלמים" בעמאן (צילום: AP) (צילום: AP)
  מחאה של "האחים המוסלמים" בעמאן(צילום: AP)

   

  בסוף חודש נובמבר ערכה ירדן מפקד אוכלוסין ראשון זה 11 שנה, והבוקר פרסם העיתון המקומי "א-ראי" כמה נתונים מעניינים, אך לא רשמיים, מהמפקד: בממלכה ההאשמית מתגוררים כיום 9.5 מיליון בני אדם - עלייה של 4.4 מיליון לעומת המפקד האחרון שנערך ב-2004.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  את העלייה הדרמטית במספר התושבים ניתן לייחס בין היתר לנחשול הפליטים האדיר שזורם לירדן מסוריה בחמש השנים האחרונות ומכביד מאוד על כלכלתה ועל החברה הירדנית.

   

  חוששים מאובדן הרוב הירדני בממלכה. משפחת המלוכה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  חוששים מאובדן הרוב הירדני בממלכה. משפחת המלוכה(צילום: MCT)
  לפי הדיווח בעיתון הירדני, מספר הפלסטינים הגרים בממלכה עומד על 634 אלף - יותר משישה אחוזים מהאוכלוסייה. מעבר לכך לא נמסרו פרטים נוספים, ככל הנראה בשל רצון הרשויות להראות שיש רוב ירדני בממלכה ושלא נשקפת לו סכנה מצד הפליטים הפלסטיניים הרבים. על פי ההערכות בעולם ובניגוד לנתוני מפקד האוכלוסין, מספר הפלסטינים בירדן מהווה מחצית מהאוכלוסייה.

   

  חוששים מתרחיש "המולדת החלופית"

  אחד החששות הגדולים של ירדן הוא רעיון ה"מולדת החלופית" שעולה מדי פעם בחוגים מסוימים בישראל. לפי רעיון זה, המולדת האמיתית של הפלסטינים היא בכלל ירדן ולכן הם צריכים לעבור אליה. מסיבה זו נחשבת ירדן לאחת התומכות הגדולות והעקשניות ביותר בפתרון שתי המדינות - צעד שלדעתה הכרחי להישרדותה. לשם השוואה, במפקד שנערך ב-2004 עלה שסך התושבים שאינם ירדנים עמד על 392 אלף (7.7 אחוזים מאוכלוסיית המדינה שעמדה על יותר מ-5.3 מיליון תושבים). 113 אלף מהם היו פלסטינים (29.4 אחוזים מהתושבים שאינם ירדנים).

   

  1.2 מיליון מהפליטים בירדן מגיעים מסוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
  1.2 מיליון מהפליטים בירדן מגיעים מסוריה(צילום: AP)

  הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הפלסטינית פרסמה בחודש שעבר נתונים על האוכלוסייה הפלסטינית ברחבי העולם לשנת 2015, לפיהם 5.5 מיליון פלסטינים חיים בתפוצות, 2.2 מיליון מהם חיים בירדן. מתוך כל הפלסטינים שחיים בעולם, 2.1 מיליון רשומים כפליטים. היתר מוגדרים אזרחים או תושבים, או שהם זוכים למעמד אחר.

   

  על פי מפקד האוכלוסין הירדני, דיווח העיתון "א-ראי", מתוך 9.5 מיליון תושבים בירדן, 6.6 מיליון הם ירדנים (69.3 אחוזים מהאוכלוסייה). היתר נכללים בקטגוריה של אוכלוסייה שאיננה ירדנית. 30.6 אחוזים מהאוכלוסייה הם פליטים ומהגרי עבודה. הפליטים הסוריים מהווים 13.2 אחוזים מהאוכלוסייה הירדנית עם 1.2 מיליון, 435 אלף מהם חיים באזור הבירה עמאן.

   

  ב-2006 העריכו בירדן שאוכלוסיית הממלכה תוכפל תוך 30 שנה ותעמוד על 10.6 מיליון, אלא שכבר היום, בשנת 2016, היא מתקרבת למספר זה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים