שתף קטע נבחר

"כמו הנאצים": דנמרק תחרים זהב מפליטים?

דנמרק עשויה לאשר החודש הצעת חוק שתאפשר לה להחרים תכשיטים, חפצים יקרים וכסף מזומן מפליטים כדי לממן את שהותם. ההאשמות: "זה כמו בגרמניה הנאצית". הממשלה בקופנהגן: "גם אזרח דני מקבל סיוע רק אם אין לו כלום"

בתמורה לכך שתישאר במרכז פליטים דני, מהנדסת התוכנה האיראנית שרה עלי-מליירי אמרה שהיא תשמח למסור את צמיד הזהב ואת השרשרת שהיא עונדת, אבל לא את התליון שלה. המהגרת בת ה-24 היא תומכת מפתיעה של הצעת החוק השנויה במחלוקת שתעלה מחר לדיון בפרלמנט הדני, ושמציעה לאפשר למשטרה לקחת ממהגרים את חפצי הערך שלהם כדי לממן בעזרתם את שהייתם במרכזי קליטה למהגרים. החוק צפוי לעלות להצבעה בהמשך החודש, ואמש (ג') דווח שגובשה הסכמה בקואליציה על אישורו - בגרסה זו או אחרת.

 

הבעיה היא שהצעד הזה נתפש בעיני רבים לא כניסיון לחסוך בכספי ציבור, אלא כצעד נוסף בשורה של צעדים של ממשלת דנמרק שמטרתם להעביר למי ששוקל להגר למדינה את המסר שלפיו מוטב לו להישאר הרחק מדנמרק. ממשלת המרכז-ימין של דנמרק, שנשענת בפרלמנט על תמיכתה של מפלגה המתנגדת להגירה, ריככה בשבוע שעבר את הצעת החוק, על-ידי כך שקבעה שסכום הכסף המזומן שיותר לפליטים לשמור ברשותם יעלה מ-3,000 קרונות (402 אירו) ל-10,000 קרונות.

 

מהגרים בדרך לאירופה, באחת התמונות המפורסמות ביותר מהשנה שעברה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מהגרים בדרך לאירופה, באחת התמונות המפורסמות ביותר מהשנה שעברה(צילום: AFP)

אבל למרות הזעם הבינלאומי והעובדה שבתקשורת האמריקנית יש מי שמשווה את התנהלות ממשלת דנמרק לזו של גרמניה הנאצית, שרת האינטגרציה אינגר סטויברג סירבה לבטל את הסעיף הכי שנוי במחלוקת בהצעת החוק: עריכת חיפוש אחר זהב וחפצים בעלי ערך אחרים בתיקיהם של המהגרים. רק חפצים לשימוש עצמי כמו טלפונים סלולריים ושעונים או חפצים בעלי ערך סנטימנטלי כמו טבעות נישואין יושארו אצל המהגרים.

 

ממשלת המיעוט שנשענת על מפלגות מרכז-ימין מגנה על הצעת החוק, ומסבירה שאזרחים דנים שיבקשו סיוע סוציאלי יכולים לצפות ליחס דומה. "כבר היום אזרח דני שיש לו חפצי ערך בשווי של יותר מ-10,000 קרונות עשוי להתבקש למסור אותם כדי לקבל דמי אבטלה", אמרה השרה בחודש שעבר. "בדנמרק, אם אתה יכול להסתדר לבד – אתה צריך להסתדר לבד".

 

במרכז הקליטה אאודרוד, כ-60 קילומטרים צפונית-מזרחית לבירה קופנהגן, עמדתה של המהגרת האיראנית משקפת בבירור את דעת המיעוט, אבל היא מתעקשת שלדנמרק יש הזכות להחרים חפצי ערך כדי לשלם על כל השירותים המוצעים למהגרים. כך או כך, כמה מהגרים אחרים במתקן אומרים שאין להם הרבה מעבר לבגדים שהם לובשים, ופקפקו ביעילותה של הצעת החוק.

 

"יש לי 3,250 דולר שלוויתי כדי להגיע לכאן", אומר פרחאד מורדי, סטודנט כורדי בן 22 מאיראן. טארק עיסא, סטודנט למשפטים בן 25 מחאמה שבסוריה, אמר כי הוא קרא על הצעת החוק הדנית בפייסבוק לפני שנסע למדינה כדי להצטרף למשפחתו, אבל לדבריו זה לא גרם לו לשקול מחדש את היעד שלו. "שילמנו כמעט בכל מה שיש לנו כדי להגיע לכאן – למשל בית ומסעדה שהייתה בבעלותנו". הוא צוחק: "אם השוטרים יחפשו משהו בתיק שלי הם ימצאו אולי 100 אירו".

מהגרים מגיעים מטורקיה לחופי יוון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מהגרים מגיעים מטורקיה לחופי יוון(צילום: AFP)

ההצעה להחרים רכוש מפליטים היא חלק מהצעת חוק נרחבת יותר הנוגעת לתחום ההגירה. היא אמורה לעכב בעד שלוש שנים גם איחודי משפחות לחלק מהפליטים, להקשות על מהגרים לקבל תעודת תושב קבע ולקצר אשרות שהייה זמניות. סוכנות הפליטים של האו"ם אמרה בשבוע שעבר שהצעות החוק הדניות עלולות להגביר את שנאת הזרים ויפגעו בקליטה של פליטים ברחבי העולם. דנמרק קלטה בשנה שעברה 21 אלף פליטים, בעוד שכנתה שבדיה קלטה מספר שיא של 163 אלף פליטים.

 

הביקורת על החוק אינה קיימת רק במפלגות המרכז-שמאל שבאופוזיציה: גם שתי בנות ברית של הממשלה הודיעו כי לא יתמכו בעריכת חיפוש בחפציהם של מהגרים אם לא ייעשו שינויים בהצעת החוק. מפלגת העם השמרנית דרשה שתוצג רשימה מפורטת

של חפצים שלא ניתן יהיה להחרים מהמהגרים, ומפלגת "הברית הליברלית" תומכת רק בהחרמת סכומי כסף גדולים. מפלגת האופוזיציה המרכזית, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, רוצה ערבויות משמעותיות יותר לכך שחפצים בעלי ערך אישי לא יוחרמו.

 

אחרי הדיון בהצעת החוק מחר בפרלמנט תישלח ההצעה לוועדה פרלמנטרית. לאחר מכן ידונו בה שוב חברי הפרלמנט, והיא תעלה להצבעה ב-26 בינואר.


פורסם לראשונה 12/01/2016 23:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הצעת החוק: טבעות נישואים יושארו אצל בעליהן
צילום: shutterstock
מומלצים