שתף קטע נבחר
צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג, ירון ברנר  וארז ארליכמן

צפו: כך שיחזרו עפעף לדורבנית שנפצעה ממלכודת

דורבנית שנפצעה בעיניה ממלכודת של ציידים והובאה לטיפול בבית החולים לחיות בר, זכתה לניתוח חדשני ונדיר שנועד לשחזר את אחד העפעפים שנפגעו. צוות ביה"ח בשיתוף עם רופאת עיניים מ"שיבא" ניתחו את הדורבנית. "העפעף בעין ימין היה מרוטש לחלוטין לכן רצינו לגנוב קצת עור מהמצח", אומרת ד"ר אילת פריאל. הדורבנית צפויה לשוב לטבע בקרוב

דורבנית בוגרת שנפצעה ממלכודת שהציבו ציידים באזור גן שומרון, נאספה כשהיא פצועה קשה בעיניה ובראשה, על ידי אסף קפלן, פקח רשות הטבע והגנים שהבהיל אותה לטיפול בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן.

 

"הדורבנית הגיעה אלינו כשהיא סובלת מפציעות בעפעפיים ובכמה אזורים נוספים בגולגולת, בעורף ובגב", אומר ל-ynet ד"ר יגאל הורוביץ, מנהל בית החולים ווטרינר הספארי ברמת-גן. "עשינו לה בדיקות להערכת הנזק בעיניים וכנראה שאין פגיעה בראייה ובקרנית, אך העפעף סבל מפגיעה קשה ורוטש לחלוטין". 

 

 

בבית החולים החליטו לערוך ניתוח לשיחזור העפעפיים של הדורבנית. ניתוח מסוג זה אצל בני האדם נחשב לשיגרתי למדי, אך עדיין לא התבצע על חיית בר בארץ.

 

בבית החולים יצרו קשר עם ד"ר אילת פריאל, רופאה בכירה בשירות האוקולופלסטיקה במחלקת עיניים בבית החולים "שיבא", שנתרמה למשימת שיחזור העפעף הפגוע.

 

 (צילום: עופר בריל) (צילום: עופר בריל)
(צילום: עופר בריל)

זו לא הפעם הראשונה שד"ר פריאל מסייעת לחיות בר פצועות וחולות. בעבר טיפלה בקרנפית טנדה שסבלה מבעיות ראייה. לאחר תיאום בין שני הגופים, הגיעה אתמול (ג') פריאל אל בית החולים כדי לקחת חלק בניתוח.

 

הדורבנית במשקל 14 קילוגרם טושטשה בתא האישפוז באמצעות חץ הרדמה והובאה אל חדר הניתוחים בבית החולים.

 

"הדורבנית הגיעה עם פציעה ישנה, בת כשבועיים. העיניים של הדורבנים כל כך שונות מהעיניים של בני האדם, לכן טרום הניתוח, ביקשתי לראות כיצד נראים עפעפיים בריאים של דורבן כדי שאוכל לדעת את היקף השיחזור", מסבירה פריאל. לאחר ביקור באזור המחייה של הדורבנית החיה בספארי ר"ג, שבה פריאל לחדר הניתוחים.

 

 (צילום: עופר בריל) (צילום: עופר בריל)
(צילום: עופר בריל)

 (צילום: עופר בריל) (צילום: עופר בריל)
(צילום: עופר בריל)

 

"רצינו לגנוב קצת עור מהמצח"

"העפעף בעין ימין היה מרוטש לחלוטין לכן רצינו לגנוב קצת עור מהמצח. לקחנו שתל עגול שלא ניתקנו אותו לחלוטין, השארנו אותו מחובר בצד אחד כדי שתישאר לו אספקת דם והעברתי אותו לכיוון העפעף כדי ליצור עפעף חדש", היא מתארת את הניתוח. 

 

לדברי פריאל, "העפעפיים מגינים על החיות מפני פגיעה מעצים, צמחייה וטורפים. מאחר והדורבנית זקוקה לעפעפיים, לא רצינו לסגור את העין כל כך כדי למנוע הפרעה לשדה הראייה שלה וכך לא תוכל לשרוד בטבע".

 

פריאל ציינה כי הלחמית סבלה מפגיעה בעקבות החוסר בעפעף. "היא התנפחה ואז לעפעף קשה להיסגר ולכן החלטנו להזריק קורטיזון שיסייע לספוג את הבצקות שנוצרו בעיניים כדי להקל על התגובה הדלקתית".

 

לאחר ניתוח שנמשך כארבעים דקות, תפרו את העפעפיים באמצעות תפרים נספגים, כדי למנוע מהדורבנית צורך בהרדמה נוספת כדי להוציא את התפרים. 

 

 (צילום: עופר בריל) (צילום: עופר בריל)
(צילום: עופר בריל)

 (צילום: עופר בריל) (צילום: עופר בריל)
(צילום: עופר בריל)

 

חיה מוגנת

הדרבן המצוי (דרבן הודי) הוא המכרסם הגדול המצוי ברחבי ישראל. הדרבנים הם צמחוניים, עטורי קוצים ארוכים ופעילים בעיקר בשעות הלילה. בטבע מסוגלים הדרבנים להאריך חיים בין 12-14 שנה והם נפוצים בעיקר בקרבת אזורים חקלאיים שם הם מוצאים את עיקר מזונם כמו פקעות, בצלים, קני שורש, צמחים, ירקות פירות וגזעי עצים.

 

הם מוגדרים כבעלי חיים מוגנים על פי החוק להגנת חיות הבר, אך עדיין סובלים מאיומי ציד רבים ופגיעה בשטחי המחייה שלהם. פעמים רבות בציד הדורבנים משתמשים הציידים גם בכלבים, שנפגעים במהלך הציד מקוצי הדורבנים.

 

תשוב בקרוב לטבע

מאז שהיא הגיעה אל בית החולים, הדורבנית אוכלת בכוחות עצמה. לדברי הורוביץ, לאחר הניתוח המורכב, הדורבנית מקבלת טיפול אנטיביוטי. "אחרי שנראה שהפצעים החלימו, היא מתחזקת, אין נזקים לעיניים והיא תגדל מחדש חלק מהקוצים שאבדו לה, אז נוכל להשיב לטבע בשבועות הקרובים". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים