שתף קטע נבחר

תסקיר חדש מ"אפס" יוכן לתוכנית שדה בריר

בפגישה בין השר להגנת הסביבה לשר הבריאות הוחלט על הכנת תסקיר השפעה על הסביבה חדש שלא יתבסס על נתונים ומחקרי עבר אלא מ"אפס". השר גבאי: "מדובר בנושא כבד משקל ששרוי במחלוקות מקצועיות"

הקרב על שדה בריר - המילה האחרונה טרם נאמרה: חודש וחצי לאחר שהמועצה הלאומית לתכנון ולבנייה אישרה לחברת כיל לכרות פוספטים בשדה בריר שסמוך לערד, הודיעו היום (ב') השרים להגנת הסביבה והבריאות על הכנת תסקיר חדש לתוכנית. בערד חוששים כי הכרייה תפגע בבריאות התושבים. מנגד, בכיל אומרים כי הכרייה תספק מקומות עבודה לתושבים.

 

בפגישה עבודה שנערכה היום בין שר הבריאות, יעקב ליצמן והשר להגנת הסביבה, אבי גבאי, וצוותים מקצועיים בראשות ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות פרופ׳ איתמר גרוטו וסמנכ"לית תעשיות במשרד להגנת הסביבה,  שולי נזר, נסקרו כלל הפעולות והסקרים שנעשו בנושא שדה בריר.

 

במחלוקת. שדה בריר שליד ערד (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
במחלוקת. שדה בריר שליד ערד(צילום: חיים הורנשטיין)

 

לאור החלטת המועצה הארצית הוחלט כי לפני קידום של התוכנית המפורטת של שדה בריר - ממנה חוששים התושבים - יוכן תסקיר השפעה על הסביבה חדש שלא יתבסס על נתונים ומחקרי עבר אלא מ"אפס".

 

כתיבת ההנחיות לתסקיר החדש תעשה על-ידי צוות משותף של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. התסקיר עצמו יוכן על-ידי הממשלה ולא על-ידי היזם כנהוג.

 

במקביל, אמרו במשרד להגנת הסביבה כי תוכן תוכנית להפחתת זיהום האוויר באזור ערד. אחד התנאים לבחינת הפרויקט יהיו נקיטת אמצעים להפחתת זיהום האוויר בערד, בכסייפה ובישובים הסמוכים כך שלא תיווצר תוספת זיהום בכל מקרה.

 

השרים גבאי וליצמן (צילום: המשרד להגנת הסביבה) (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
השרים גבאי וליצמן(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

 

השר גבאי אמר: "מדובר בנושא כבד משקל ששרוי במחלוקות מקצועיות ולכן נמשיך לפעול במשותף, מקצועית ועניינית על מנת שנוכל לקבל את ההחלטה הנכונה".

 השר ליצמן הוסיף: "אני מברך את אבי גבאי, השר להגנת הסביבה, על החלטתו המקצועית והמאוזנת בנושא סכנת הכרייה בשדה בריר. מדובר בשיקול דעת נכון ובראייה מפוכחת ללא משוא פנים, לטובת בריאות אזרחי ישראל ובטיחותם הסביבתית".

 

הכרייה אושרה בחודש שעבר כפיילוט למשך שנה למרות התנגדותו של משרד הבריאות ותוך תמיכה של המשרד להגנת הסביבה. רובם של משרדי הממשלה שהשתתפו בישיבת המועצה תמכו באישור הכרייה ועתה האישור יעבור לעדכון מסמך מדיניות האנרגיה הכללי (תמא 14ג) ולאחר מכן לתכנון מפורט יותר בוועדה המחוזית דרום. כך שנראה שאם לא יקרה משהו מיוחד ולא צפוי כמו התערבות בג"ץ בהחלטה, סלולה הדרך לכיל לכרות במקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טובה בן צבי מרק
הפגנת תושבים נגד הכרייה של כיל
צילום: טובה בן צבי מרק
מומלצים