שתף קטע נבחר

חייל הופשט ברחוב - וסמים לא נמצאו

שוטרים שסברו שצעיר נושא סמים עצרו אותו ברחוב בבית שמש, ערכו עליו חיפוש וודרשו ממנו להתכופף. השופט סירב להאריך את מעצרו: "זה מחדל". במשטרה מתעקשים: החיפוש בוצע במקום מוצנע ותוך שמירה על הפרטיות

בית משפט השלום בירושלים דחה היום (ב') בקשה של המשטרה להאריך מעצר של חייל החשוד בסחר בסם, לאחר שהתברר בדיון שהוא הופשט על ידי השוטרים שביצעו עליו חיפוש ברחוב בבית שמש. בחיפוש, שבמהלכו נאלץ החייל להתכופף, לא נמצא דבר. השופט דוד שאול גבאי ריכטר הבהיר כי לא ראה כל הצדקה לחיפוש פולשני מעין זה ברחוב, לכן שחרר את החשוג למעצר בית והבהיר: "מדובר במחדל מהותי".

 

עוד בחדשות:

 

החשוד נעצר ביום חמישי בעקבות עדות שנתנו חשודים שנתפס עם סם והזכירו את שמו. המעצר בוצע ברחוב ביאליק בזמן שהחייל נסע במכונית. בעוד החייל וסנגורו טוענים שהחיפוש נעשה באמצע הרחוב, במשטרה טוענים שהוא בוצע "במקום מוצנע" ברחוב.

 

במהלך הדיון אישר נציג המשטרה שהחשוד הופשט לחלוטין ברחוב כדי לבדוק אם יש סמים ברשותו. נציג המשטרה טען שהדבר נעשה במקום מוצנע ברחוב, אולם בא כוחו של החשוד, עו"ד עידן גמליאל מהסנגוריה הציבורית, חלק על טענה זו והבהיר כי רחוב ציבורי לא יכול להוות מקום מוצנע.

 

נציג המשטרה טען בדיון ביקש להאריך את מעצר החייל ביומיים כדי לא לאפשר שיבוש פעולות חקירה שנדרשות לביצוע: "מדובר בהארכת מעצר שנייה. החשוד נעצר ביום חמישי האחרון לאחר שמכר סמים לאנשים נוספים. מאז ההארכה אחרונה התחזק מאוד החשד נגדו. היום היינו בהתייעצות בתביעות והתבקשנו להשלים מספר פעולות חקירה".

 

עו"ד עידן גמליאל טען מנגד: "המשיב מכחיש כל קשר לסם בכלל. נמצאים שני אנשים פעם ראשונה בחקירה במשטרה - אין להם עבר פלילי. כנראה מפחדים לומר את זהות מוכר הסמים, זורקים את שמו של החשוד כמי שמוכר להם. אין כל אינדיקציה בחומר מלבד השם שזרקו פלוני ואלמוני. הוא נעצר ברחוב ביאליק. חברי (השוטר) אישר בהגינותו שהיה חיפוש שהוא מזעזע. מפשיטים אדם באמצע הרחוב ואומרים לו להתכופף והוא בלי תחתונים. איפה כבוד האדם הבסיסי? אותו שוטר מחפש רושם 'במקום מוצנע ברחוב'. אני לא יודע אם יש מקום מוצנע ברחוב, זה לא המקום לעשות אותו. אפשר היה לעשות חיפוש בתחנת משטרה. זה צלם אנוש. לא צריך לבזות אדם. זו טראומה".  

עו"ד עידן גמליאל: "לא צריך לבזות אדם" ()
עו"ד עידן גמליאל: "לא צריך לבזות אדם"

 

במשטרה מבהירים מנגד שהחיפוש התבצע על פי הנהלים, במקום מוצנע שאינו נצפה לציבור ותוך שמירה על הפרטיות. אין למשטרה כוונה לערער על החלטת השופט משום שתקופת המעצר שביקשה חופפת למעצר הבית שנקבע לחשוד. במשטרה מציינים עוד כי כשקיים חשד סביר בתיקי סמים מתבצע החיפוש מיד כדי לא לאפשר לחשוד להעלים את הראיות.

 

כאמור השופט דחה את בקשת המשטרה והורה לשחרר את החייל למעצר בית עד מחר: "נסיבות החיפוש שבוצע בחשוד בהפשטה באמצע הרחוב - גם אם אקבל את הטענה כי הוא בוצע במקום מוצנע ברחוב - פוגעות עד מאוד בזכויות היסודיות של המשיב ויש לגזור מכך פגיעה באיכות הראיות של המשטרה. למותר לציין שלא נמצא דבר בחיפוש... לא צוין מדוע היה דחוף להפשיט את החשוד מכל בגדיו באמצע הרחוב ומדוע לא ניתן היה לבצע זאת בתחנה המשטרה כנדרש בחוק. זהו מחדל מהותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"למה בחיפוש לא בוצע בתחנה?"
צילום: shutterstock
מומלצים