שתף קטע נבחר

"במשך שנים שתקנו. זה נגמר"

בעקבות התאבדותו של צעיר שהתלונן כי הותקף מינית כשהיה נער בגוש קטיף נפתחה תיבת פנדורה בקרב מפוני הגוש. בשמותיהם, בגלוי, מספרים צעירים אחרים כיצד הותקפו מינית על ידי מבוגרים שעליהם סמכו. לטענתם, בקהילה ידעו - ובחרו לשתוק

קהילת מפוני גוש קטיף, שתושביה מתגוררים באתר הקרווילות ניצן שבדרום, סוערת בימים האחרונים בעקבות פוסטים בפייסבוק שהעלו צעירים שגדלו בגוש קטיף, שבהם הם חושפים כי הותקפו מינית. לטענתם, אנשי הקהילה והרבנים ידעו – ושתקו.

 

במרכז הסערה עומד סיפורו הטרגי של צעיר ששם קץ לחייו בשבוע שעבר, ולכאורה הותקף מינית בעבר על ידי גבר ביישוב שבו התגורר בגוש קטיף. מותו היכה בתדהמה את קהילת המפונים, אבל גם פתח תיבת פנדורה של סודות שנשמרו במשך שנים, מאז פונו היישובים במסגרת תוכנית ההתנתקות בשנת 2005.

מתניה אליקים, רחלי גרינברג ואבידב גולדשטיין (צילום: יאר שגיא, גדי קבלו) (צילום: יאר שגיא, גדי קבלו)
מתניה אליקים, רחלי גרינברג ואבידב גולדשטיין(צילום: יאר שגיא, גדי קבלו)
 

בפוסט נוקב שהוא מפרסם הבוקר טוען אבידב גולדשטיין, כיום מ"פ בן 27 ביחידה קרבית, כי גם הוא היה קורבן לתושב האזור, שלומי כהן, שתקף אותו. הוא הגיש בעבר תלונה במשטרה, אך התיק נסגר מחוסר ראיות. לפני כמה שנים חידש את המאבק המשפטי, ועתה החליט גם להיחשף. גולדשטיין טוען בפוסט כי לפני כשלוש שנים, בעקבות בירור שערך פרקליטו, עו"ד דורון ויינרייך, התגלה לו כי הפרקליטות החליטה לשנות את עילת סגירת התיק שלו נגד כהן מחוסר ראיות לחוסר אשמה. בהמשך הגיש גולדשטיין באמצעות פרקליטו תביעה אזרחית נגד כהן, במקום ההליך הפלילי שנגנז.

 

"אני שובר שתיקה כואבת של 18 שנים", כותב גולדשטיין. "בכיתה ג' הצמידו לי חונך במסגרת פרויקט חונכות. התמלאתי בשמחה וגאווה כששמעתי שהחונך שלי הוא שלומי כהן, אז בן 27, תלמיד בישיבת הסדר בנווה דקלים לאחר שירות צבאי, דמות נערצת, בעל כישורים רבים, כריזמטי ודומיננטי, בן אדם שאתה רוצה להיות בחברתו. עד מהרה המפגשים עם החונך עברו למקומות יותר אינטימיים ועסקו באזורים אינטימיים בגוף שלי. כשהגעתי אליו לקרוואן, כבר ידעתי בדיוק מה מצפה לי בפנים".

 

בהמשך הוא מספר כיצד החליט להגיש נגדו תלונה בכיתה ט', ואיך הרגיש כשהתיק נסגר והתוקף הסתובב ביישוב "כמו טווס" – בעוד הוא הרגיש מצורע.

 

"שנים הסתובבתי עם ראש למטה, מאשים את עצמי בסיטואציה. לפני שלוששנים לערך ראיתי שוב את שלומי מסתובב באין מפריע בשבילי היישוב, מרים ילד קטן ונותן לו נשיקה. אמרתי לעצמי – עד כאן. פניתי לעו"ד דורון וינרייך, שמייצג נפגעי עבירות מין מתוך אידיאל, וביחד אנחנו מנהלים נגדו הליך משפטי ארוך ומייגע. ביום שני שעבר עברנו ביישוב אירוע טרגי, והחלטתי לשבור שתיקה. סיפורים זוועתיים ומחרידים יוצאים לאור ומציירים תמונה לא נעימה של המקום שבו גדלנו. אנשים שסמכנו עליהם והלכנו אחריהם מתבררים כפושעים, עברייני מין. ההנהגה לא נתנה גב לנפגעים. לאחר שנים של טיפולים ובנייה עצמית אני שובר שתיקה. אנחנו ביחד בסיפור הזה, אנחנו אחים ואנחנו נעזור אחד לשני לעבור את זה".

 

בתגובה לדברים הקשים אמר פרקליטו של שלומי כהן, עו"ד בני נהרי: "עצם סגירת התיק מדברת בעד עצמה".

 

פוסטים נוספים שהועלו על ידי בני הגוש עוררו סערה. מתניה אליקים ורחלי גרינברג סיפרו על המעשים שבוצעו לכאורה בילדים ובילדות באותה תקופה. גרינברג סיפרה כי היא באופן אישי הותקפה מינית על ידי רב. "היו הרבה מאוד שמועות ועדויות של ילדים שהותקפו מינית, אבל במשך שנים המערכת, אנשי הקהילה והרבנים, השתיקו את זה", כתבה.

 

מתניה אליקים, תושב נווה דקלים לשעבר, סיפר גם הוא על שלומי כהן, שהיה מאמן קבוצת הכדורסל וגם הרבש"צ של היישוב. "שלומי היה מורה מחליף, מלווה טיולים, והמבוגר שהכי חבר של הילדים. במהלך השנים נפוצו השמועות עליו ביישוב. גם אני שמעתי אבל לא הבנתי, אולי גם הדחקתי. עשרים שנה שלומי פגע בילדים, ומישהו העדיף לכבס את הכביסה המלוכלכת בפנים ובשקט. אולי הגיע הזמן לשאול כיצד דבר כזה קרה?"

עורכי הדין בני נהרי, שוש חיון ודורון וינרייך (צילום: איקי מימון, ישראל יוסף) (צילום: איקי מימון, ישראל יוסף)
עורכי הדין בני נהרי, שוש חיון ודורון וינרייך(צילום: איקי מימון, ישראל יוסף)
 

אותו שלומי כהן נמצא כעת במעצר עד תום ההליכים ומואשם בעבירות מין בקטינים. פרשה זו נחשפה בעקבות אירוע אקראי בביתו של נער בן 16, שקרוב משפחתו הבחין בכהן יוצא מחדרו. האירוע עורר את חשדו של קרוב המשפחה, ובעקבות כך נפתחה חקירה של המשטרה.

 

על פי כתב האישום שהוגש נגד כהן לבית משפט השלום בפתח תקווה, בין כהן לקטין נרקמו קשרים קרובים מאז היה הקטין בן 13, ובטרם מלאו לו 16 ביצע בו כהן מעשי סדום במקרים רבים. כשנודע כי כתב אישום הוגש נגד כהן אזר אומץ צעיר מיישוב אחר והתלונן נגד כהן, וכך עשו גם אחרים מבני משפחתו. שלוש מתוך התלונות שהוגשו נגד כהן הפכו לאישומים חמורים שהוגשו לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. כיום כהן עצור עד תום ההליכים, ופרקליטיו, עורכי הדין בני נהרי ושוש חיון, מנסים להגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות שיביא למחיקת חלק מהאישומים נגדו.

 

עו"ד ויינרייך סירב להתייחס לתוכן התביעה האזרחית מכיוון שהיא מתנהלת בדלתיים סגורות.

 

עורכי הדין בני נהרי ושוש חיון מסרו: "הנאשם כופר בעובדות כתב האישום, ובגרסתו במשטרה הכחיש לחלוטין את המיוחס לו. לימוד חומר הראיות מגלה תמונה שונה מזו המתוארת בכתב האישום, והדברים יתבהרו בבוא העת בבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
רחלי גרינברג
צילום: יאיר שגיא
מומלצים