שתף קטע נבחר

ביי איראן, שלום ישראל? סודן משנה גישה

נכון, ירושלים וחרטום, שדרכה עברו בעבר משלוחי נשק מאיראן לחמאס בעזה, רחוקות מאוד מנרמול היחסים ביניהן. אבל בחודשים האחרונים מתקרבת סודן למחנה הסוני המתון ומדברת בגלוי על שיפור היחסים עם ישראל

 (צילום: עמית שאבי, AFP) (צילום: עמית שאבי, AFP)
(צילום: עמית שאבי, AFP)

בימים האחרונים הסתיימה בסודן "ועידת הדיאלוג הלאומי הסודני" שנועדה לאחד בין המפלגות השונות והתנועות החמושות הדומיננטיות. במהלך הוועידה, שהושקה באוקטובר על ידי הנשיא עומר אל-באשיר, דנו הצדדים בסוגיות שונות שעל סדר היום, בהן חוקת המדינה, חירויות הפרט ומדיניות החוץ.

 

עוד חדשות מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

"נרמול היחסים עם ישראל - פתח להסרת הסנקציות האמריקניות"

באופן מפתיע, כאשר משתתפי הוועידה דנו בשלושת החודשים האחרונים במדיניות החוץ של סודן, הם הזכירו לא פעם את נושא נרמול היחסים עם ישראל. "אין הצדקה לכך שסודן תגלה איבה ביחס לישראל משום שהיא תשלם על זה מחיר מדיני וכלכלי", אמר בנובמבר יו"ר מפלגת העצמאים הסודנית, שרואה באפשרות של נרמול היחסים עם ישראל פתח להסרת הסנקציות האמריקניות על סודן. סנקציות אלה מכבידות על המדינה האפריקנית זה כשני עשורים והוטלו עליה בגלל תמיכתה בטרור.

 

דבריו של יו"ר מפלגת העצמאים הסודנים הפתיעו, אך הפתיעו עוד יותר דבריו של שר החוץ הסודני, איבראהים ענדור. ענדור אמר בכנס שנערך בבירה חרטום כי "סוגיית נרמול היחסים עם ישראל היא עניין שאפשר לבחון". את הדברים החריגים הללו הוא אמר בתגובה לטענה שנשמעה בכנס לפיה העמדה התוקפנית של סודן ביחס לישראל מביכה את וושינגטון, ונרמול היחסים עם ישראל הוא מעין דלת ליצירת יחסים טובים עם הממשל האמריקני. ההצהרה של ענדור עוררה סערה בתקשורת הערבית, אך הוא דאג להבהיר שסודן אינה קושרת את יחסיה עם מדינה מסוימת בהתאם למדינה אחרת.

 

בעבר העבירה איראן משלוחי נשק לחמאס שבעזה דרך סודן. אל-באשיר, חמינאי ואוניית הנשק "קלוז סי" באילת (צילום: מוטי קמחי, AP, AFP) (צילום: מוטי קמחי, AP, AFP)
בעבר העבירה איראן משלוחי נשק לחמאס שבעזה דרך סודן. אל-באשיר, חמינאי ואוניית הנשק "קלוז סי" באילת(צילום: מוטי קמחי, AP, AFP)

משתתפי ועידת הדיאלוג הלאומי הבינו את המסר שהועבר אליהם משר החוץ, וכמה עשרות מהם אמרו שהם תומכים בקיום יחסים עם ישראל בתנאים מסוימים. "הליגה הערבית תומכת בכיוון הזה", תירץ אחד מחברי הוועידה, איבראהים סלימאן.

 

חרטום מתקרבת יותר ויותר למחנה הסוני המתון

במפלגת השלטון של הנשיא אל-באשיר, שמבוקש בבית הדין הבינלאומי בהאג בגין פשעי מלחמה, טענו בתגובה שהמפלגה לא קיימה דיון בנושא היחסים עם ישראל באף פגישה שהתקיימה. "הנורמליזציה עם ישראל היא קו אדום", אמר אל-באשיר בנובמבר 2012 אחרי שחודש לפני כן ייחסו בסודן לישראל תקיפה של מפעל לייצור אמצעי לחימה בלב חרטום.

 

למרות השיח המפתיע שמתנהל בסודן בנושא היחסים עם ישראל, כנראה בגלל ההתפתחויות הדרמטיות באזור בשנים האחרונות, נורמליזציה בין שתי המדינות עדיין רחוקה מאוד.

 

סודן, כך נראה, מתקרבת בשנתיים האחרונות יותר ויותר למחנה הסוני המתון ומתרחקת מהציר השיעי בהנהגת איראן. לפני שבועיים, למשל, ניתקה סודן את יחסיה הדיפלומטיים עם איראן בעקבות תקיפת השגרירות הסעודית בטהרן.

 

פורקים את אוניית הנשק "קלוז סי" שנועדה להגיע לחמאס (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
פורקים את אוניית הנשק "קלוז סי" שנועדה להגיע לחמאס(צילום: רועי עידן)

בשנים האחרונות ייחסו כלי תקשורת זרים וסודניים לחיל האוויר הישראלי תקיפות בסודן שנועדו, כך נטען, לסכל העברת משלוחים של אמצעי לחימה לחמאס ברצועת עזה. היחסים בין סודן ל"תנועות ההתנגדות", כלומר חמאס וחיזבאללה, היו אמיצים מתחילת שנות התשעים ולמעשה מאז עלייתו של אל-באשיר לשלטון. תמיכתה של סודן בארגון הטרור אל-קאעידה ובמנהיגו אוסמה בן לאדן סיבכה אותה עם ארצות הברית, דבר שפגע בחרטום מדינית וכלכלית.

 

אלא שבספטמבר 2014 החל המפנה כשאל-באשיר סגר מרכזים איראניים בסודן וגירש את הנספח התרבותי האיראני בטענה להפצת השיעה במדינה הסונית. לאחר מכן הגיע מבצע "סופה נחרצת" בתימן בהנהגת סעודיה הסונית. סודן הייתה אחת המדינות הראשונות להצטרף למלחמה במורדים החות'ים שנתמכים על ידי איראן, והשיא היה כאמור בניתוק היחסים עם טהרן לפני שבועיים, צעד שלא העזו לעשות מדינות רבות במפרץ הפרסי.

 

לא מן הנמנע שסודן פועלת כפי שהיא פועלת נגד איראן כדי לקבל תגמולים כספיים מסעודיה העשירה ושהיא מעוניינת לנרמל את היחסים עם ישראל כדי לשפר את מצבה הכלכלי. למי ששכח, באחד המברקים האמריקניים שהודלפו לאתר ויקיליקס צוטט יועצו של נשיא סודן אל-באשיר, מוסטפא עותמאן איסמאעיל, בפגישה עם גורם בכיר במחלקת המדינה אומר: "אם הדברים עם ארה"ב יילכו טוב, אתם תעזרו לנו להקל את העניינים עם ישראל, בעלת הברית הקרובה שלכם באזור". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נשיא סודן אל-באשיר
צילום: AP
מומלצים