שתף קטע נבחר

"נשק רוסי, מהמשוכללים ביותר, הגיע לחיזבאללה"

מרוסיה לסוריה ומשם לחיזבאללה: אלוף במיל' יעקב עמידרור חשף כי הועבר לחיזבאללה נשק מתקדם מאוד, וייתכן שגם טילי יאחונט שיכולים לפגוע באסדות הגז ולשתק את נמלי חיפה ואשדוד. צה"ל קיים תרגיל גדול בצפון ובחן תוכניות "אל מול חיזבאללה והג'יהאד העולמי"

 

"נשק רוסי, מהמשוכללים ביותר של מוסקבה, הגיע כבר לידי חיזבאללה ". כך אמר האלוף במילואים יעקב עמידרור, שכיהן עד לפני כשנתיים כראש המועצה לביטחון לאומי וכיועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. עמידרור אמר את הדברים שהגיעו לידי ynet בכינוס של המדרשה הציונית עם נוער עולה שנערך בפתח תקווה בסוף השבוע האחרון. במקביל ערך צה"ל תרגיל נרחב בן שבועיים בגזרת הצפון כדי לבחון "תוכניות מבצעיות נגד הג'יהאד העולמי וחיזבאללה בסוריה ובלבנון".

 

עמידרור אמר בפירוש כי בידי הארגון השיעי ישנו נשק מתקדם שהצליח להגיע לרשותו על רקע מלחמת האזרחים בסוריה – אמירה שקשה היה עד כה לחלץ מבכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון. גורמים בכירים אלה, בעיקר בצבא, העדיפו להשיב באמירה כללית, למשל בנוגע לשאלה אם בידי חיזבאללה יש טילי ים-חוף מתקדמים מסוג "יאחונט". "הנחת העבודה שלנו היא שכן", הייתה לרוב התשובה הרווחת.

"לא שמעתי מחאה רוסית כשמשלוח הנשק הותקף". עמידרור ( צילום: מיכאל שפושניק) ( צילום: מיכאל שפושניק)
"לא שמעתי מחאה רוסית כשמשלוח הנשק הותקף". עמידרור( צילום: מיכאל שפושניק)
 ( צילום: מיכאל שפושניק) ( צילום: מיכאל שפושניק)
( צילום: מיכאל שפושניק)
 

ראש המל"ל לשעבר הוסיף: "הנשק הרוסי המשוכלל נמכר על ידי רוסיה לסורים, והסורים העבירו את זה לחיזבאללה. הרוסים יודעים שככה זה. לפי פרסומים זרים, חלק מהנשק הזה נתקף כאשר הוא עבר מסוריה לחיזבאללה, ואני לא שמעתי מחאה רוסית גדולה. לכן העניין הזה של נשק רוסי משוכלל מהשורה הראשונה, כמו טילי קורנט ונ"מ הכי טובים, אולי אפילו יאחונט, הגיעו לידי חיזבאללה".

 

בכירים בחיל הים בפרט ובצה"ל בכלל הזכירו בכמה הזדמנויות בשלוש השנים האחרונות את העובדה שטיל היאחונט נחשב לאחד המתקדמים בעולם. על פי הבכירים, מדובר בטיל שיוכל לפגוע באסדות קידוח הגז ולכסות ברדיוס הפגיעה שלו את שני נמלי הים המרכזיים של ישראל – בחיפה ובאשדוד, ובכך לשתקם, אם יהיה בידי חיזבאללה באופן מבצעי.

נשק מתקדם הגיע לידי לוחמי חיזבאללה. ארכיון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נשק מתקדם הגיע לידי לוחמי חיזבאללה. ארכיון(צילום: EPA)
 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

במהלך דבריו, ראש המל"ל לשעבר הזכיר את התיאום שיש לצבא הישראלי עם הרוסי בכל הקשור לפעילות האווירית במרחב סוריה, אך הדגיש כי לא מדובר "בתיאום אסטרטגי. אני לא מאמין שרוסיה מוכרת נשק ישירות לחיזבאללה, זה יהיה שבירת כל קודי ההתנהגות הרוסיים מהעבר, ובגדר צעד אחד יותר מדי".

 

על רקע הדברים הללו נמסר היום מדובר צה"ל כי תרגיל של שבועיים שנערך בגזרת פיקוד הצפון הסתיים היום. בתרגיל לקחו חלק כל יחידות הפיקוד והן תרגלו עימות בחזית הסורית במקביל לעימות בחזית הלבנונית, בשיתוף עם זרוע הים וחיל האוויר. מהצבא נמסר כי התרגיל, שתוכנן מראש ונועד לשיפור הכשירות, הוביל לקפיצת מדרגה משמעותית ביכולות מפקדת הפיקוד ויחידותיה.

 

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
 

מפקד פיקוד הצפון, אלוף אביב כוכבי, אמר: "התרגיל הביא לידי ביטוי מימוש של תוכניות מבצעיות תוך שיתוף פעולה עם זרועות צה"ל אל מול הג'יהאד העולמי וחיזבאללה, הן בסוריה והן בלבנון. במסגרתו תורגל תמרון רחב היקף, הפעלת אש ותקיפת אלפי מטרות בהספקים גבוהים מאוד בכל מרחבי הלחימה, לרבות כפרים שמהם פועל האויב".

 

האמירה של עמידרור מתווספת לאמירה חריגה נוספת בנושא, מלפני כשלושה שבועות, של מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד לאתר חדשות סעודי. גולד הודה כי "ישראל סיכלה העברת נשק רוסי מתקדם ללבנון, מסוג טילי הנ"מ SA-22". אמירותיהם של גולד ועמידרור יוצרות כביכול סדקים בחומת העמימות הישראלית בנוגע לתקיפות המיוחסות לה בשנתיים האחרונות בצפון, שהאחרונה והמשמעותית שבהן הייתה חיסולו של פעיל חיזבאללה סמיר קונטאר סמוך לדמשק לפני כחודש.

 

לפני כשבוע וחצי פורסם באתר "דיילי ביסט" כי מפקדי שטח של חיזבאללה הנלחמים לצד משטר אסד בסוריה דיווחו כי הם מקבלים תחמושת ונשק ישירות מרוסיה – ללא כל תנאים או מחויבות. האתר דיווח כי המפקדים הלבנונים חידדו כי ישנה מערכת יחסים של שיתוף מלא בין המשטר בדמשק לבין איראן, חיזבאללה ורוסיה, וכי התלות ההדדית בין רוסיה לחיזבאללה רק הולכת ומתגברת. המפקדים הצהירו: חיזבאללה מקבל טילים טקטיים ארוכי-טווח ישירות מרוסיה, כמו גם טילים מונחי לייזר ונשקי נ"ט.

 

אחת הסיבות להצלחת עשרות מבצעים עמומים של צה"ל מדי שנה נעוצה בכך שישראל לא לקחה אחריות על שום פעולה מסוג זה, ושמרה את הקלפים צמוד לחזה בכל הקשור למידע שיש ברשותה על אויביה, דוגמת חיזבאללה.

 

"בארגון חיזבאללה, עם כל דברי הרהב שאנו שומעים אותם אחת לשבוע בנאומים, יש הבנה עמוקה מאוד לגבי החדירות המודיעיניות של ישראל לתוך הארגון", אמר שלשום הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי. "צה"ל נתפס כצבא חזק מאוד ובלתי צפוי וזה מסביר את השקט שיש בעשור האחרון בצפון. היכולת שמונחת מולנו היא מטרידה מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
כוחות חיזבאללה בלבנון
צילום: AP
מומלצים