שתף קטע נבחר

ברזיל: "מינוי דני דיין לשגריר ישראל - טעות"

ברזיל סותמת את הגולל על מינויו של דני דיין לשגריר. בהתבטאות רשמית ראשונה בנושא אמר יועצה הבכיר של הנשיאה רוסף שמינוי ראש מועצת יש"ע לשעבר הוא "הפרה של הפרוטוקול הדיפלומטי". משרד החוץ טרם הגיב

"מינויו של דני דיין כשגריר ישראל בברזיל היה טעות", כך אמר יועצה הבכיר של נשיאת ברזיל דילמה רוסף ליחסי חוץ, מארקו אורלו גרסיה, בהתייחסות רשמית ראשונה של ברזיל למינויו של דיין. כמו כן האשים גרסיה את ישראל ב"הפרה של הפרוטוקול הדיפלומטי".

 

בראיון לטלוויזיה הברזילאית אתמול (ג') אמר גרסיה: "המינוי של דיין הוא טעות. בכך שפרסמה מראש את שמו של דיין לפני שעדכנה את ממשלת ברזיל, ישראל הפרה בצורה בוטה את הנהלים הדיפלומטיים בין מדינות". היועץ הבכיר אף הזכיר שדובר משרד החוץ לשעבר, יגאל פלמור, כינה לפני כשנה וחצי את ברזיל "גמד דיפלומטי" והביא לעימות קשה בין המדינות.

"למנות אותו מבלי ליידע את ברזיל - הפרת הפרוטוקול הדיפלומטי". דני דיין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"למנות אותו מבלי ליידע את ברזיל - הפרת הפרוטוקול הדיפלומטי". דני דיין(צילום: גיל יוחנן)
 

ההתבטאות של גרייה סותמת למעשה את הגולל על הסיכוי שברזיל תאשר בסופו של דבר את המינוי של דיין. ממשרד החוץ בירושלים טרם התקבלה תגובה בעקבות הדברים.

 

גרסיה, שהאשים את ישראל ברצח עם במהלך מבצע "צוק איתן", ציין כי אין כיפופי ידיים בין ישראל לברזיל, וכי ישראל היא מדינה ידידותית שיש לה יחסים מצטיינים עם ברזיל זה שנים רבות. פרשנים אומרים כי גרסיה בעצם שלח מסר לפיו ברזיל מצפה מישראל למנות אדם אחר לתפקיד, ובכך בעצם ניתן יהיה לחזור לשגרה ולהמשיך ולפתח את היחסים החזקים בין המדינות.

 

לפני כחודש התבטא באופן דומה בכיר ברזילאי נוסף. חבר הפרלמנט הברזילאי קרלוס מארון, שיזם את ההתנגדות למינוי דיין, אמר כי "לשלוח מנהיג של המתנחלים לייצג את ישראל בברזיל - זה עלבון למדינתנו. אנחנו לא יכולים לקבל התגרות כזאת. זה כאילו שגרמניה הייתה שולחת לברזיל כשגריר מפקד לשעבר של מחנה ריכוז, כאילו צ'ילה הייתה שולחת כשגריר לברזיל סוהר לשעבר מהדיקטטורה, או שדרום אפריקה הייתה שולחת מענה אסירים מתקופת האפרטהייד".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע על מינויו של דיין, לשעבר ראש מועצת יש"ע, לשגריר ב-5 באוגוסט והמינוי אושר בממשלה ב-6 בספטמבר. כפי שפורסם לראשונה ב"ידיעות אחרונות", ברזיל אף העבירה לישראל מסרים בצינורות דיפלומטיים שלפיהם דעתה של הנשיאה דילמה רוסף מהמינוי של דיין אינה נוחה עקב הרקע שלו כאחד ממנהיגי המתנחלים ומי שעצמו מתגורר בהתנחלות.

 

נתניהו הבהיר לדיין בשבועות האחרונים כי הוא עומד מאחורי המינוי שלו ופועל בכמה ערוצים כדי לשכנע את הברזילאים לתת את הסכמתם למינוי. ראש הממשלה אף הדגיש כי כל עוד ברזיל לא מאשרת את מינויו של דיין, ישראל לא תשלח שגריר אחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים