שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  התגלה המספר הראשוני הארוך בעולם - בעל 22 מיליון ספרות
  במספר החדש, שגילה מחשב באוניברסיטת מרכז מיזורי, 5 מיליון ספרות יותר מהמספר הראשוני הקודם שהיה ידוע בתור הגדול ביותר. ולמה זה טוב?

  המספר הראשוני הגדול ביותר עד כה התגלה השבוע על ידי מחשב באוניברסיטה במיזורי שבארצות-הברית. מספרים ראשוניים – כמו 2, 3, 5, ו-7 - ניתנים לחלוקה רק בעצמם וב-1, ומהווים תפקיד חשוב בהצפנת מחשבים. המספר החדש שהתגלה מכיל יותר מ-22 מיליון (!) ספרות - 5 מיליון ספרות יותר מהמספר הראשוני הקודם שהיה ידוע בתור הגדול ביותר.

   

  מספר ראשוני בגודל כזה יכול להיות שימושי מאוד בתחום המחשוב בעתיד. המספר החדש התגלה כחלק מפרויקט שנקרא Great Internet Mersenne Prime Search, שנועד לאתר סוג מסוים של מספרים ראשוניים גדולים מאוד.

   

  אילוסטרציה (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  אילוסטרציה(צילום: Shutterstock)

   

  אחת מהשיטות לאיתור מספר ראשוני ענק היא על ידי הכפלת המספר 2 בעצמו מספר רב של פעמים, ואז להחסיר אחד. מדובר בחישוב שהוא יחסית לא מסובך למחשבים של היום, אבל כמובן שלא כל תשובה כזו תניב מספר ראשוני.

   

  המספר הראשוני החדש הוא 2 בחזקת 74,207,281 פחות 1. הפרויקט שגילה את המספר הזה חישב את 15 המספרים הראשוניים הגדולים ביותר ב-20 השנים האחרונות, ובהחלט עוד ייתכן כי עוד יש מספר בלתי מוגבל של מספרים ראשוניים שאפשר לגלות.

   

  אבל למה משמשים בכלל המספרים הראשוניים העצומים הללו? אלו מספרים חשובים במיוחד בעולם הצפנת המחשבים, והם עוזרים לוודא למשל שבנקאות, שופינג והודעות ברשת מאובטחים כראוי, אך הצפנה בימים אלו לרוב משתמשת במספרים ראשוניים שהם "רק" בעלי מאות ספרות, לא מיליונים. "המספר הראשוני הזה הוא גדול מדי כדי שיהיה לו ערך מעשי כיום", נמסר בהודעה מהפרויקט שאיתר את המספר החדש.

   

  עם זאת, החיפוש אחר מספרים ראשוניים גדולים הוא עבודה אינטנסיבית למעבד

  י מחשב שיכולה להניב יתרונות בלתי צפויים. "אחד מהניסיונות למציאת מספרים ראשוניים גילה שיש בעיה בחלק ממעבדי המחשב", סיפר ד"ר סטיבן מורדוק, מומחה לאבטחה מקוונת מהקולג' האוניברסיטאי של לונדון.

   

  אף שמחשבים עושים את כל העבודה הקשה במציאת המספרים המיוחדים הללו, מספרים ראשוניים "מתגלים" רק כאשר אדם מבחין בהם. את המספר החדש המדובר מצא ד"ר קרטיס קופר מהאוניברסיטה של מרכז מיזורי.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים