שתף קטע נבחר

עשרות מיליונים הוזהרו: "אל תצאו מהבית"

ראשי העיר של וושינגטון וניו יורק הזהירו את הציבור: "הסערה מתגברת. זה אירוע חירום". 10 נהרגו בתאונות, התחבורה הציבורית בבירה משותקת, 5,500 טיסות בוטלו, המדפים במרכולים התרוקנו. כך נראית סופת השלגים בחוף המזרחי

 

סופת שלגים קשה מכה בארצות הברית: שלג כבד יורד היום (שבת) בכל החוף המזרחי ואזהרת הסערה חולשת על יותר מ-20 מדינות שבהן גרים יותר מ-85 מיליון תושבים. סוכנות AP מדווחת כי בכמה אזורים בוושינגטון כבר נערמו כ-60 ס"מ של שלג. ברשת NBC דיווחו כי לפחות עשרה בני אדם נהרגו בתאונות דרכים שנגרמו מהחלקה על כבישים מושלגים בצפון קרוליינה, קנטקי ובטנסי. ראשי הערים וושינגטון וניו יורק הזהירו את התושבים: "אנחנו נמצאים במצב חירום - אל תצאו מהבתים".

 

יותר מ-5,500 טיסות בוטלו ונדחו - 4,300 שתוכננו להיום ו-1,200 שאמורות היו להמריא מחר. ב-114 אלף בתים בצפון קרוליינה פסק החשמל. יותר מאלף תאונות דרכים נרשמו רק במדינת וירג'יניה בשל הסערה. "לא הגענו עדיין לרגע הקריטי של הסערה", אמר מנהל שירותי החירום בבולטימור, רוברט מאלוני, לרשת CNN. "הייתי אומר שאפילו לא הגענו לנקודת חצי הדרך". בינתיים הודיע מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, כי חל איסור על נהיגה עד להודעה חדשה, מלבד כלי רכב של שירותי החירום.

 (צילום: באדיבות אורי כץ) (צילום: באדיבות אורי כץ)
(צילום: באדיבות אורי כץ)

 

 
טיימס סקוור המפורסמת - ריקה ולבנה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טיימס סקוור המפורסמת - ריקה ולבנה(צילום: רויטרס)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
סוער בניו יורק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סוער בניו יורק(צילום: AFP)

רחובות ניו יורק נצבעו לבן (צילום: שחר פלד) (צילום: שחר פלד)
רחובות ניו יורק נצבעו לבן(צילום: שחר פלד)

ברוקלין הלבנה (צילום: ג'ק מרטין ) (צילום: ג'ק מרטין )
ברוקלין הלבנה(צילום: ג'ק מרטין )

התנועה עצרה בברוקלין  (צילום: ג'ק מרטין ) (צילום: ג'ק מרטין )
התנועה עצרה בברוקלין (צילום: ג'ק מרטין )

מבט מהמרפסת בברוקלין  (צילום: ג'ק מרטין ) (צילום: ג'ק מרטין )
מבט מהמרפסת בברוקלין (צילום: ג'ק מרטין )

ראש העיר וושינגטון מיוריאל באוזר הזהירה באופן דומה את תושבי הבירה, וציינה כי "יש לסופה השלכות של חיים או מוות ויש להתייחס לעניין באופן הזה". במסיבת עיתונאים שכינסה הערב ציינה כי הסופה צפויה להימשך וכי צפויות רוחות עזות: "המסר שלנו, ואנחנו צריכים שהציבור יקשיב - להישאר בבית ולהתרחק מהרחובות. זה כולל אנשים שמנסים לנהוג אבל זה כולל הולכי רגל.

מקררים יין בניו ג'רזי  (צילום: זאב רובינשטיין) (צילום: זאב רובינשטיין)
מקררים יין בניו ג'רזי (צילום: זאב רובינשטיין)

ריהוט הגן בניו ג'רזי יחכה לימים יפים יותר (צילום: זאב רובינשטיין) (צילום: זאב רובינשטיין)
ריהוט הגן בניו ג'רזי יחכה לימים יפים יותר(צילום: זאב רובינשטיין)
 

לבן בניו ג'רזי (צילום: ערן פריגת ) (צילום: ערן פריגת )
לבן בניו ג'רזי(צילום: ערן פריגת )
שלג כבד גם בקווינס (צילום: יואב שריקי ) (צילום: יואב שריקי )
שלג כבד גם בקווינס(צילום: יואב שריקי )

שלג בפילדלפיה, פנסילבניה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שלג בפילדלפיה, פנסילבניה(צילום: AFP)

שלג במדינת ניו ג'רזי (צילום:  ערן פריגת) (צילום:  ערן פריגת)
שלג במדינת ניו ג'רזי(צילום: ערן פריגת)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 

שדות התעופה הבינלאומיים, ג'ון פ. קנדי (JFK) וניוארק ליברטי (EWR) נסגרו לחלוטין בשעות האחרונות בגלל תנאי מזג האוויר הקיצוני. כתוצאה מכך בוטלו ונדחו טיסות שהיו אמורות בין היתר להמריא לישראל הלילה. לנוסעים, שמתכוונים להמריא מארה"ב לישראל או מישראל לארה"ב, מומלץ להתעדכן מול חברות התעופה לפני הגעה לשדה.

 

הרשויות סגרו את רשת המטרו וכן האוטובוסים והרכבות המשרתים את וושינגטון, מרילנד ואת הפרברים של צפון וירג'יניה. הרכבות הפסיקו לפעול אמש ולא יחדשו את הפעילות לפחות עד יום שני בבוקר.

 

 

 

המושלים בעשר מדינות, כולל בניו ג'רזי, פנסילבניה, מרילנד, וירג'יניה, צפון קרוליינה וג'ורג'יה, וכן ראש העיר של וושינגטון הכריזו על מצב חירום והזהירו את התושבים שלא לנהוג. בארצות הברית חוששים שהשלג ייערם לגובה של עשרות ס"מ. תושבים רבים אגרו מזון לקראת סוף השבוע הסוער ובמרכולים רבים נותרו מדפים ריקים.

 

ערן פריגת, ישראלי בן 42 המתגורר זה 4 שנים בניו ג'רזי עם אשתו ושלושת ילדיו, סיפר: "כולם מתבצרים בבתים, וכל הכבישים סגורים. למזלנו אין עדיין הפסקות חשמל באזור. מחר כולם יצאו החוצה ויתחילו לחפור את השלג שיצטבר. בסך הכול זו חוויה. לא זכורה לי כמות שלג כזו בפעם אחת בשנים האחרונות. בינתיים אנחנו יושבים בבית, מדברים בסקייפ עם המשפחה ומבלים עם הילדים".

 

 

דניאל פרבר, סטודנט ישראלי לתואר שני המתגורר בוושינגטון סיפר: "אני גר במרכז העיר. יורד פה שלג מאתמול בצהריים ויש גם רוחות, ועכשיו מינוס שתי מעלות. יש אנשים שמסתובבים בחוץ. בחדשות אמרו שמבקשים מאנשים בינתיים לא לנהוג. במסגרת ההיערכות קפצתי אתמול בערב לסופר, היו המוני אנשים וחלק מהמדפים התרוקנו. גם ככה שבת היום אז הרבה מקומות סגורים, אבל אתמול סגרו מוקדם ושלחו אנשים הביתה".

 

נתנאל שרצר, ישראלי שמתגורר עם משפחתו בגריניץ' שבקונטיקט, סובל כבר מספר שעות מהפסקת חשמל לאחר שאוטובוס התנגש בעמוד חשמל סמוך לביתו. "בשבע בבוקר התהפך אוטובוס כ-200 מטרים מהבית שלנו ופגע בעמוד חשמל, שהתפצל לשניים", סיפר ל-ynet. "לאחר שזה קרה הגיעו אמבולנסים כדי לאסוף פצועים ומאז אין חשמל - ולא יהיה עד שעות הערב. הבית שלנו התקרר ואנחנו משתמשים באח לחימום".

וושינגטון תחת מעטה לבן  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
וושינגטון תחת מעטה לבן (צילום: AFP)

בוושינגטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בוושינגטון(צילום: AFP)

התחבורה הציבורית שותקה בוושינגטון  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
התחבורה הציבורית שותקה בוושינגטון (צילום: רויטרס)

צופים שהשלג ייערם לגובה של עשרות ס"מ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צופים שהשלג ייערם לגובה של עשרות ס"מ(צילום: AFP)
 

הרחובות מוצפים בניו ג'רזי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרחובות מוצפים בניו ג'רזי(צילום: AFP)

הסערה בברוקלין  (צילום: ג'ק מרטין ) (צילום: ג'ק מרטין )
הסערה בברוקלין (צילום: ג'ק מרטין )

רוחות בעוצמה של עד 80 קמ"ש מנשבות והסערה תגיע בהמשך היום גם לעיר ניו יורק. בשירות המטאורולוגי האמריקני אומרים שעדיין מוקדם לומר אם השלג שיירד בוושינגטון ובבולטימור ישבור שיאים: "בכל מקרה, זה אירוע משמעותי", אמר המטאורולוג פרנק פרריה.

 

המטאורולוג ריץ' אוטו ממרכז החיזוי אמר כי "כאשר משלבים בין השלג הכבד לבין הרוח העזה, אם אתה לוקח את הסיכון ויוצא החוצה, זה עניין של חיים או מוות". הוא הזהיר כי השלג עלול להיערם באזור וושינגטון, וירג'יניה, פנסילבניה ומרילנד לגובה של 76 ס"מ. אם זה יקרה, יירשם שיא. ב-2010 נערם השלג בסביבות וושינגטון לגובה של 45.2 ס"מ וב-1922 נמדד השיא עם שלג שנערם לגובה של 71.1 ס"מ.

 

אגם קפוא ברוצ'סטר ניו יורק (צילום: קרן נול) (צילום: קרן נול)
אגם קפוא ברוצ'סטר ניו יורק(צילום: קרן נול)

רכב מכוסה בשלג בניו ג'רזי (צילום: ליטל גליק) (צילום: ליטל גליק)
רכב מכוסה בשלג בניו ג'רזי(צילום: ליטל גליק)

אוטובוס שפגע בעמוד חשמל וגרם להפסקת חשמל בקונטיקט (צילום: נתנאל שרצר) (צילום: נתנאל שרצר)
אוטובוס שפגע בעמוד חשמל וגרם להפסקת חשמל בקונטיקט(צילום: נתנאל שרצר)

המפלסות ורכבי החירום לא יכולים לעשות את עבודתם כשאתם ברחובות. זה מאוד מסוכן עבור מפעילי הרכבים שלנו ועבורכם. הראות לקויה ולא ניתן להבחין בכם. יש יותר מדי אנשים ברחובות, הן בנהיגה והן בהליכה. אנחנו צריכים שתישארו בבית".

 

באוזר המשיכה: "זהו אירוע חירום ואנחנו עדיין במצב חירום. בבקשה, הישארו בבית. דיווחנו על חששותינו מפני הפסקות חשמל ואני שמחה לומר כי עד כה אין דיווחים על הפסקות חשמל בוושינגטון הבירה. אנחנו גם מאוד אסירי תודה על כל עובדי מחוז קולומביה שעובדים משמרות בנות 12 שעות ונכנסנו למשמרת השלישית שלנו כעת. מפעילי מוקד המשטרה שלנו למשל אמש ענו ל-300 שיחות וכולם זכו למענה".

  

תושבים רבים לא לקחו סיכון והצטיידו מראש במזון, אולם מי שאיחר להגיע למרכולים מצא בעיקר מדפים ריקים. החזאים הזהירו מפני הצפות באזורים הנמוכים של ניו יורק וניו ג'רזי שספגו מכה קשה בסופה סנדי לפני ארבע שנים. "השיטפונות עלולים לגרום לנזקים עצומים, כפי שלמדנו בדרך הקשה", הזהיר מושל ניו יורק אנדרו קומו. בבולטימור שבה חיים כ-3,500 חסרי בית, ניסו צוותים של העירייה לשכנע אותם להיכנס למקלטים.

 

איתי בלומנטל וגלעד מורג השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שלג בניו יורק
צילום: רויטרס
מומלצים