שתף קטע נבחר

מסקנות הביניים של ועדת פילבר: יותר תחרות בשוק הטלוויזיה - בפחות רגולציה

הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר הגישה את מסקנות הביניים למתווה רגולטורי חדש לשוק השידורים. על פי המסקנות, גוף שידור חדש לא יהיה מחוייב להשקיע כסף רב בהפקות מקור ויוכל לעצב את לוח השידורים הראשוני שלו לפי ההפקות הזולות

ועדת פילבר, בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, הגישה את מסקנות הביניים למתווה הרגולטורי החדש שלה לגבי שוק השידורים בישראל. הרעיון העומד בבסיס המתווה הוא הורדת חסמים והענקת הגנת ינוקא לשחקנים חדשים עד אשר הם יגיעו לנתח שוק תחרותי, ולאחר מכן הם ידרשו לכל המחויבויות שיש למקביליהם.

 

במילים אחרות, גוף שידור חדש שיהיה מעוניין לקום בישראל לא יהיה מחויב להשקיע כסף רב בהפקות מקור ויוכל לעצב את לוח השידורים הראשוני שלו לפי ההפקות הזולות והנוחות לו מאשר לעמוד במחויבות של תכנים כפי שהוא היה מחויב להם עד היום.

 

ועדת פילבר קמה בספטמבר 2015 במטרה לעצב מחדש את שוק התקשורת בישראל ולהתאים את הראייה הרגולטורית המיושנת לעולם הטכנולוגי החדש ולצרכיו. אם בעבר הרחוק, לרשות הצופים עמדו רק רשות השידור וקול ישראל, ולאחר מכן החלו לצמוח ערוץ 2, הכבלים, הלוויין, ערוץ 10 ותחנות הרדיו האזוריות, כיום יש ריבוי תכנים והחקיקה והתקנות הן יער סבוך שאינו מותאם למציאות החדשה.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

הוועדה מעוניינת לקדם את התחרות בשוק הטלוויזיה בישראל בין אם זה בעזרת שחקנים כמו סלקום TV ופרטנר, שמאוד מעוניינת להשיק כבר את הטלוויזיה שלה, לבין שחקנים זרים כמו נטפליקס ואמזון, ומניחה כי ריבוי השחקנים יביא להקטנת כשלי השוק ומכאן שגם להפחתת הרגולציה הקיימת כיום.

 

תמורת הגנת הינוקא לשחקניות החדשות וביטול המחויבות להפקות מקור בשלב החדירה לשחקנים חדשים בשוק, הוועדה מעבירה את האחריות לתאגיד השידור הישראלי (רשות השידור) וקובעת כי "השידור הציבורי מהווה גורם בעל משקל משמעותי בפתרון המתבקש לסוגיית הפקות המקור ליצירה מקומית איכותית בטווח הארוך", קרי, הוועדה רואה בתאגיד בתור הגורם שאמור לאזן ולפצות על כשלי השוק והפחתת הפקות המקור שייווצרו כתוצאה מהשחקנים החדשים, ובעזרתו הכשלים יתוקנו וההפקות המקומיות לא יפגעו.

 

הוועדה רואה שמסקנות ועדת פילבר יוכלו להיות מיושמות רק לאחר הקמת הגוף החדש, שיאחד תחתיו את מועצת הכבלים והלוויין והרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, ובכך ייווצר רגולטור יחיד המפקח על השוק עם כללים זהים לכולם וללא הפליות. הגוף החדש, שקיבל את הכינוי 'ברית המועצות', יפקח אף על בשידורים המתבצעים על גבי האינטרנט. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים