שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות

   עכשיו זה רשמי: מהיום משיכה מקופה קטנה פטורה ממס

   החל מהיום, חוסכים שברשותם קופת גמל בסכום של עד 8,000 שקל יכולים למשוך את הכסף ללא תשלום מס. מנהלי הקופות ישלחו בתקופה הקרובה למאות אלפי החוסכים, מכתבי עדכון למימוש זכותם. במקביל זינקו דמי הניהול באותן קופות במאות אחוזים

   אחרי שלל הארכות של הוראת שעה זמנית, החל מהיום (ג') כל מי שברשותו קופת גמל הצבור בה סכום של עד 8,000 שקל, יכול למשוך את הכסף בפטור ממס. אמש הפכה הוראה זו לקבועה עם פרסומה ברשומות, לאחר שפג תוקפה בקיץ האחרון.

    

   • קצבת הפנסיה: המבוגרים יסובסדו, הצעירים ישקיעו בשוק ההון

    

   לרבים מהחוסכים יש חסכונות קטנים שצברו בקופות הגמל. לעיתים מדובר במאות שקלים בלבד. למעשה מדובר ביותר מ-3 מיליון חשבונות כאלו בסכומים נמוכים, ששוכבים בחברות הגמל.

    

   מרבית החוסכים נמנעו מלמשוך את כספם בשל חובת תשלום מס בשיעור של לפחות 35% על משיכה המבוצעת לפני המועד הקבוע לכך בדין. הוראת שעה שנכנסה לתוקפה באפריל שנה שעברה, אפשרה לבצע משיכה בפטור ממס, וההוראה הזו הוארכה, כאמור, מספר פעמים עד שפג תוקפה בקיץ האחרון.

    

   יש לציין כי למרות ההוראה הזמנית, מעט מאוד חוסכים ניצלו את ההזדמנות ומשכו את כספם.

    

   לפני כשבועיים אישרה ועדת הכספים של הכנסת את המשיכה הזו בפטור ממס באופן קבוע – ללא הגבלת זמן ואמש היא נכנסה לתוקף באופן רשמי עם פרסומה ברשומות.

    

   נזכיר כי התנאי למשיכה בפטור ממס הוא, כאמור, שהסכום שנצבר בקופה נמוך מ-8,000 שקל וכן שמדובר בקופת גמל לא פעילה, כלומר שלא הופקדו אליה סכומי כסף אחרי 1.1.2014 וגם לא הועברו כספים מהקופה או אליה, מתאריך זה.

    

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
   (צילום: shutterstock)

   ההוראות החדשות מחייבות את מנהלי קופות הגמל לשלוח מכתבים לכל מי שעומד בקריטריונים למשיכת הכספים, ואלו יישלחו בתקופה הקרובה תוך שיפורטו בהם המשמעויות של השארת הכספים בקופה – זינוק משמעותי בדמי הניהול.

    

   נציין כי דמי הניהול המקסימאליים בקופת הגמל עומדים על 1.1%, אולם החל מהשנה אישר האוצר לגופים המנהלים את אותן "קופות קטנות" להקפיץ את דמי הניהול, לעיתים במאות אחוזים בהשוואה לסכומים שנגבו עד כה.

    

   אם ניקח לדוגמה קופת גמל בה נצבר סכום של 1,000 שקל, דמי הניהול השנתיים היו צריכים לעמוד על 11 שקל. ואולם, התקנות החדשות קובעות כי הגוף המנהל את כספי החוסך יכול לגבות (בקופות הקטנות הללו) דמי ניהול שנתיים בסך 72 שקל, בדוגמה שהבאנו, מדובר בלא פחות מ-7.2% מהחיסכון וזו סיבה נוספת מדוע כדאי למשוך את הכסף.

    

   התקנות חלות על קופות גמל לתגמולים, קופות גמל לחיסכון, קופות גמל אישיות לפיצויים וקרנות פנסיה ותיקות. הן נכנסו לתוקף רטרואקטיבית מתחילת 2016, ויכללו בקשות למשיכת כספים ממועד זה.

    

   לדברי אייל סיאני, מנהל ציות ואכיפה בבית ההשקעות הלמן-אלדובי, משיכת הכספים תתבצע לחשבון העו"ש של העמית תוך 4 ימי עסקים ממועד קבלת הבקשה בקופת הגמל. עם זאת, ההוראות אינן רלוונטיות לקרנות השתלמות.

    

    

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים