שתף קטע נבחר

לראשונה מאז השואה: בגרות בהלכה לתלמידי תיכון בגרמניה

משרד החינוך בברלין אישר את מקצוע "החוק העברי" בתוכנית הלימודים, והציון יוכר וייכלל בתעודה הרשמית של בוגרי בית הספר היהודי הדתי בעיר – לצד מדעים, מתמטיקה ושפות. המנהל: "אנחנו מחנכים להשתלבות בחברה – והרשויות מכבדות את זה"

מחזירים עטרה ליושנה: תלמידים יהודים מבית ספר תיכון בגרמניה נבחנו לבגרות בהלכה היהודית – לראשונה מאז מלחמת העולם השניה. משרד החינוך המקומי אישר את מקצוע "החוק העברי" כחלק מתוכנית הלימודים, והודיע כי הציון בו יוכר וייכלל בתעודת הבגרות הרשמית מטעם המדינה. בחינה ראשונה במקצוע החדש-ישן כבר נערכה בתיכון היהודי הדתי בברלין, והתמקדה בנושא הכשרות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בבית הספר מספרים כי המהלך התאפשר הודות למאמץ משותף של הקהילה היהודית והרשויות בגרמניה לבניית תכנית לימודים מקיפה, המשלבת לימודי ליב"ה כלליים, כמדעים, מתמטיקה ושפות, עם מקצועות יהדות, כמו עברית, תנ"ך והלכה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

בכורה וטור: אהרן רזאל מקשיב לרגליים

עולים ובורחים: "החלום שלנו הפך לסיוט"

פעילות לחיילים חרדים: בואו לקנות דירה בעמנואל

 

מנהל המוסד, הרב דוד גבירץ, אמר כי משרד החינוך אישר את התוכנית לתיכון היהודי-דתי היחיד בגרמניה, לאחר שווידא כי חומר הלימודים לא מטיף להיבדלות מהחברה או להקצנה דתית, אלא עוסק דווקא בחיים בסביבה לא יהודית ובהשתלבות בה, מתוך דו קיום ובגישה סובלנית.

מבנה בית הספר (צילום: מרכז הקהילה היהודית בברלין) (צילום: מרכז הקהילה היהודית בברלין)
מבנה בית הספר(צילום: מרכז הקהילה היהודית בברלין)
 

מדובר בבית ספר צומח שהוקם לפני כעשור על ידי רב הקהילה היהודית בברלין, יהודה טייכטל, ומקבץ אליו תלמידים מאזורים שונים. כיום לומדים בו כ-150 ילדים ונערים בכיתות א' עד י"א. בשנה הבאה, עם הגעת בני המחזור הראשון לשמינית, תיפתח גם כיתה י"ב.

 

"את הקונספט הכללי של התיכון היהודי, ובכלל זה הבגרות בהלכה, הגשנו כבר לפני חמש שנים למשרד החינוך של מחוז ברלין", מספר הרב גבריץ, "היא אושרה בשני שלבים, לאחר שעמדנו בסטנדרטים גבוהים מאוד שהוצבו בפנינו".

 

המנהל מספר בגאווה כי תעודת הבגרות שמקבלים כיום בוגרי המוסד מאושרת ומתקבלת ברוב האוניברסיטאות המובילות בעולם. לדבריו, המסר ששידר בית הספר לרשויות בגרמניה הוא שיהודי שומר תורה ומצוות יכול להיות חלק בלתי נפרד מהחברה, בהשכלה ובתעסוקה, גם בעיר מודרנית ומתקדמת כברלין – "והן מכבדות את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרכז הקהילה היהודית בברלין
הרב גבירץ והתלמידים
צילום: מרכז הקהילה היהודית בברלין
מומלצים