שתף קטע נבחר

"כשל מקצועי חמור" באסון בצאלים: מג"ד וסמג"ד הודחו

הרמטכ"ל קיבל את ממצאי תחקיר האסון שבו נהרג בתחילת החודש סרן ישי רוסלס. איזנקוט קבע כי שילוב של רשלנות מפקדים וכשל מקצועי חמור הוביל לאסון. 3 קצינים ו-3 לוחמים הודחו. הערה נרשמה לקצין בדרגת אלוף-משנה

 

 

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט קיבל אמש (יום ד') את ממצאי תחקיר ועדת המומחים לבדיקת האסון שאירע בתחילת החודש בבסיס צאלים, שבמסגרתו נהרג סרן ישי רוסלס. הרמטכ"ל הדיח מצה"ל את מפקד הגדוד סא"ל טל דוד, סגן מפקד הגדוד וסגן מפקד פלוגה מגדוד 75. בנוסף נרשמה הערה פיקודית למפקד מרכז אימוני השריון בצאלים, אלוף-משנה שמעון אדרי, מפקד הפלוגה ננזף ושלושה מפקדים זוטרים הודחו.

 

על פי ממצאי התחקיר של הוועדה בראשות אל"מ אופיר לוי, מקצועיות נמוכה של צוות המרגמה שירה את הפגז הקטלני היא הגורם המרכזי לאירוע. 1,450 מטר הפרידו בין נקודת הנפילה למטרה. סרן רוסלס ז"ל היה קצין בטיחות בתרגיל אחר. הרמטכ"ל קבע שזה שילוב של רשלנות מפקדים וכשל מקצועי חמור. כמו כן, לגבי מעגל הבטיחות וההכנות נמצאו ליקויים בצורת הכנת התרגיל והועלו שאלות בנוגע להכשרת רגמים.

 

חקירת מצ"ח נמשכת, וייתכן שבסיומה יוגשו כתבי אישום נגד הקצינים והלוחמים המעורבים.  

סרן ישי רוסלס ז"ל ()
סרן ישי רוסלס ז"ל

 

 

בשבוע שעבר חקרה המשטרה הצבאית את המג"ד באזהרה. הקצין, בדרגת סגן אלוף, נחשד בעבירה של התרשלות. בחקירה הוטחו בו ליקויים לכאורה שקשורים אליו ואשר עלו מהחקירה הראשונית: תיק התרגיל לא היה חתום על ידי הגורמים הממונים ובכל זאת בוצע התרגיל באש חיה. כמו כן,

עלתה טענה שנבדקת ולפיה תיק התרגיל נכתב בפורמט מיושן ולא מעודכן שרלוונטי לתקופה שלפני שנת 2012.

 

התקרית התרחשה במהלך קורס מ"פים-מג"דים, והכוח המתרגל שירה בשוגג את הפצמ"ר לכיוון הלא נכון הוא מגדוד 75 של חטיבה 7 של חיל השריון. רוסלס, ששירת בגדוד החרדי נצח יהודה, היה בתרגיל אחר בקרבת מקום, והפצמ"ר נפל בשטח פתוח, אך אחד הרסיסים פגע בפלג גופו העליון וגרם למותו.

 

בני משפחת רוזלס – ההורים אהרון ואלישבע וחמשת ילדיהם – עלו ממכסיקו ב-2001, גרו ביישוב תל ציון ולפני כשנה עברו לבית מאיר. ישי, שהיה דמות המנהיג במשפחה, למד שנתיים בישיבה והתגייס לגדוד הנח"ל החרדי, שם התקדם לדרגת סגן, ולאחר מותו הועלה בדרגה לסרן.

 

במקביל יימשך תחקיר המפקדים באירוע. בצבא מתכוונים לבדוק את רמת הכשירות וההכשרה שמקבלים לוחמי המרגמות במערך השריון, שכן הכוח שירה בשגגה הוא חלק מהפלוגות המסייעות (חי"ר) שהוקמו בשנתיים האחרונות במסגרת גדודי השריון הסדירים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה''ל
סרן ישי רוסלס ז"ל
צילום: דובר צה''ל
מומלצים