שתף קטע נבחר

סוכן מוסד לשעבר נאשם בהזמנת רצח אישה

תדהמה בקהילת המודיעין: לאחר שסיכן את חייו כדי להעלות יהודים, הסוכן המוערך נעצר ונטען כי ניסה לסייע לחברו לרצוח את אשתו. מקורביו מקווים שעברו יסייע לו להיחלץ מהאישום

על המדף בביתו מונחת תעודת הוקרה חתומה בידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לצדה מדליה שניתנה לו על ידי המוסד. "תעודת הוקרה על פועלך למען העלייה מאתיופיה וחיזוק העם היהודי, מסירותך לקהילה האתיופית מהווה אות ומופת להמשך מימוש קיום הצו היהודי העתיק 'ושבו בנים לגבולם'". תעודה זו ניתנה לו בנובמבר האחרון, לאחר שהאיש, בן 56, יליד אתיופיה ואב לחמישה, פעל במשך שנים רבות בשירות המוסד והעביר אלפי יהודים משם לסודן ולישראל. אלפים ניצלו בזכותו ועלו ארצה. אלא שכעת הוא עצור נוכח כתב האישום שהוגש נגדו בעוון סיוע לחברו להוציא לפועל תוכנית לרצוח את אשתו.

 

טקס ההוקרה לסוכני המוסד שבו הוענקה התעודה לנאשם ()
טקס ההוקרה לסוכני המוסד שבו הוענקה התעודה לנאשם
הסוכן לשעבר מוכר מאוד בקהילת יוצאי אתיופיה באזור קריית גת ובכלל ולכן רבים הוכו בתדהמה נוכח האישום נגדו, שעניינו שידול לרצח. מכריו טוענים לחפותו ויוצאים להגנתו. בתחילת השבוע יתקיים דיון ובו ייקבע אם יישאר במעצר עד תום ההליכים.

 

באישום נגדו נטען כי חברו סיפר לו שהוא מעוניין לרצוח את אשתו בגלל ריבים בבית. הסוכן סיפר על כוונתו של החבר לשני בדואים מהנגב, שעובדים איתו בקרן קיימת לישראל. הבדואים, שלא תכננו להוציא את הרצח לפועל, אמרו לנאשם שהם מוכנים לבצע זאת תמורת 100 אלף שקל. האיש תיווך בינם לבין החבר והשלושה נפגשו אך התוכנית לא יצאה לפועל. אחד הבדואים דיווח על התוכנית למשטרה. סוכן המוסד נעצר לפני שבועיים והוגש נגדו כתב אישום.

 

האיש במרכז הפרשה היה אחד הסוכנים המרכזיים של המוסד והעביר אלפי עולים מאתיופיה דרך סודן לישראל בשיתוף הסוכנות היהודית. במשך שנים, עוד לפני שנות ה-90 וגם במבצעים הגדולים הוא פעל בזהות בדויה וסיכן את חייו למען בני הקהילה.  


"מקווים שעברו יסייע לו" ()
"מקווים שעברו יסייע לו"

 

עורך הדין רובי גלבוע ()
עו"ד רובי גלבוע

בחודש נובמבר האחרון הוא קיבל את אות ההוקרה בטקס ממלכתי במעמד ראש הממשלה, שר הביטחון, ראש המוסד, שר הקליטה ואישים בקהילת המודיעין. "כל חייו פעל בחירוף נפש להעלאת יהודי אתיופיה. הוא עבד שנים רבות במוסד ותרומתו לא תסולא בפז. בזכות פועלו הציל אלפי יהודים. פעילותו הציונית

הענפה נודעה לשירותי הביטחון באתיופיה והוא נעצר שם, נכלא ועבר עינויים. הוא מוכר בישראל כאסיר ציון", סיפר חבר קרוב שלו, פעיל בקהילה. "הוא אדם

חיובי שנקלע לצרה, הוא אדם נורמטיבי שסיכן את חייו וחיי בני משפחתו. אני מקווה שמדינת ישראל תזכור לו את פועלו ותשחרר אותו ללא אישומים".

 

פרקליטו, עו"ד רובי גלבוע, מסר: "מדובר באדם רב פעלים שתרם רבות לקהילת האתיופים. אני סמוך ובטוח שבית המשפט יבחן את הראיות ויתרשם כי הוא נקלע לסיטואציה שאינה מעניינו בוודאי בלי כל כוונה פלילית. כולי תקווה שעברו המפואר יסייע לו בשעת צרה זו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים