שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה הקור גורם לכאבי מפרקים - ומה הפתרון?

  רבים סובלים מכאבי מפרקים שמחמירים במזג אוויר קר. למה זה קורה דווקא כשהטמפרטורות צונחות ומה אפשר לעשות כדי להפחית את הכאבים ואפילו למנוע אותם, חוץ מלחכות להתחממות?

  ‏בשיתוף סופר-פארם

   

  אנשים רבים סובלים מכאבי מפרקים במהלך שינויי מזג האוויר. במחקרים שבדקו אוכלוסיות גדולות של נבדקים המתגוררים באזורים קרים, למשל בפינלנד, נמצא קשר ישיר בין טמפרטורה קרה לבין תלונות הקשורות למערכת השריר והשלד.

   

  כמו כן, בעבודה שנערכה בישראל, נמצא קשר ישיר בין מזג אוויר קר, ירידה של לחץ ברומטרי וגשם לבין החמרה של כאבי מפרקים במחלות ראומטיות שונות. המקומות העיקריים המועדים לתופעה הם הצוואר, הגב התחתון, כתפיים ושרירי הירך האחוריים, אומר אליעז רז, רוקח סופר-פארם.

   

  קיראו עוד כתבות במדור פארם נט

   

  שביט אנוש מנהל הדרכה והכשרה, פיזיותרפיסט מוסמך באפוסתרפיה, מסביר כי במחקר שפורסם ב- American journal of medicine בשנת 2012 , נמצא קשר ישיר בין שינויים בלחצים הברומטרים לבין עלייה בכאבים במפרק הברך, אצל חולים עם אוסטיאוארטריטיס (osteoarthritis). המוכרת גם כ"שחיקת סחוס" או "שחיקת מפרקים".

   

  כמו כן נמצא במחקר קשר בין שינויים משמעותיים במזג האוויר לבין כאבים במפרק הברך אצל אותה קבוצת חולים. גם בסקר שנעשה אצל חולים הסובלים מכאבי מפרקים על רקע ראומטי בגרמניה ובקנדה , נמצא כי שני שליש מהחולים חושבים שהכאבים שלהם במפרקים הם רגישים לשינויי מזג אוויר .

   

  כואב יותר דוקא בקור. כאבי מפרקים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  כואב יותר דוקא בקור. כאבי מפרקים(צילום: shutterstock)

   

  למה זה קורה דווקא בקור?

  אנוש מסביר כי לא הטמפ' הקרה בעת מעבר לעונה קרה היא הגורמת לשינויים במפרק וכתוצאה מכך לכאבים, אלא השינוי הברומטרי המקדים שינויים חדים במזג האוויר, הוא זה המשפיע ישירות על עצמות ומפרקים.

   

  יתרה מזאת, ישנה סברה הגורסת כי חולים הסובלים כדרך קבע מהחמרת כאבי מפרקים בעת שינויי מזג אוויר, חשים בשינויים הקלים בלחץ הברומטרי, המתבטאים בהחמרת כאבי המפרקים, ולמעשה יכולים לחזות ירידה בטמפרטורה ושינוי משמעותי קרב במזג האוויר, עוד לפני שמזג האוויר והטמפרטורה אכן השתנו.

   

  החוקרים משערים כי עם ירידת הלחץ הברומטרי, איברים מתרחבים– עצמות ומפרקים מתרחבים אף הם. שינויים אלו, על אף מינוריים לאדם בריא, עשויים לגרום לכאב בחולים עם מחלות ניווניות (Osteoarthritis) או לאחר ניתוחים.

   

  ואכן, ישנם מחקרים המראים בוודאות שירידה בלחץ הברומטרי מקדימה את הירידה בטמפרטורה, ובמהלך תקופה זו דווקא מופיעה ההחמרה בכאבי המפרקים. עובדה זו הוכחה בבני אדם, ואפילו מעבדתית בעכברי מעבדה.

   

  השערה נוספת לעלייה בכאב במזג אויר לא יציב קשורה במהותו של הכאב. כאב, כמו כל תחושה אחרת נוצר כאשר עצבים הנמצאים באיזור (לצורך הדוגמה, בברך) מאותתים על ידי אותות חשמליים מזעריים על מצב של סכנה. האיתות לסכנה יכול להיות תוצאה של לחץ מכני חזק, פגיעה במבנה כל שהוא במפרק טמפרטורה קיצונית ועוד. איתותים חשמליים אלו נשלחים דרך מערכת העצבים למוח.

   

  אנוש מוסיף כי את הכאב אנחנו חשים רק אחרי שהמוח מפענח את האיתותים. מערכת העצבים שתפקידה להעביר איתותי סכנה ולתרגמם לכאב הופכת להיות רגישה יותר במצבי כאב כרונים, ובעיות מפרקים שייכות לתחום הכאבים הכרוניים.

   

  המשמעות של רגישות מוגברת זו היא שמערכת הכאב מתרגמת לכאב גם איתותים שאינם באמת מהווים סכנה לגוף, כגון ירידת לחץ ברומטרי או ירידת טמפרטורות.

   

  איך ניתן להפחית ולמנוע את הכאבים?

  אנוש מסביר כי יש כמה כללים שיכולים לעזור

  • חלק מהמלצות המניעה הן פשוטות וכוללות ביגוד חם, וחימום מקומי.

  • להמשיך בפעילות גופנית סדירה במקומות סגורים כמו חדר כושר או קבוצות התעמלות.

  • אחת ההמלצות היא לשנות מינון טיפול תרופתי בחולי מפרקים, לפני השינוי במזג האוויר, כדי להקדים תרופה למכה.

  • במידה וכאבים נמשכים ממומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל / רופא מומחה ולקבל טיפול רפואי בהתאם להמלצות הקליניות.

   

  רז מוסיף ואומר כי לצד הטיפול התרופתי המקובל, ישנם בשוק מוצרים חדישים ששווה לנסות. חלקם אף מכילים רכיבים אשר יעילותם גובתה מחקרית. מדובר בפורמולות ייעודיות אשר פועלות על הפחתת הדלקת במפרקים, הפחתת הכאב והגברת הגמישות והתנועתיות במקום. כיוון שזרימת הדם וההזנה של המפרקים איטית, יש להתמיד בפורמולות השונות מספר חודשים עד השגת התוצאות הרצויות.

   

  בין המוצרים ניתן למצוא את:

   

  no. 7 (סולגאר) - פורמולה המשלבת רכיבים פעילים רבים, בינהם כורכום, לבונה (שרף), נגזרת של קולגן ועוד. מחקרים הראו שינוי בסימפטומים תוך שבוע ימים, אך להשפעה מלאה נדרשים כמה שבועות של טיפול. יש ליטול כמוסה 1-2 פעמים ביממה עם הארוחה.

   

  טנוטיב (אלטמן) - פורמולה המבוססת על נגזרת של קולגן, ויטמין C ומוקופוליסכרידים. יש ליטול כמוסה 1-2 פעמים ביממה עם הארוחה.

   

  מגה גלופלקס FAST (אלטמן) - גירסה חדישה ומשופרת של התוסף הידוע, המכילה את הרכיב Alpafin, שמקורו מהשרף לבונה. יש ליטול כמוסה 1-2 פעמים ביממה עם הארוחה.

   

  הוליסטיק טומריק (פוקה) - מיצוי ייחודי, הוליסטי ופעיל במיוחד של שורש הכורכום, הידוע בתכונותיו האנטי-דלקתיות ונוגדות החימצון. יש ליטול כמוסה עד שתיים ביממה.

   

  אסטקסנטין (סופהרב) - נגזרת מיוחדת של ויטמין A, ממקור אצות אדומות. זהו נוגד חמצון רב עוצמה, הנחקר מאוד בשנים האחרונות, ונמצא גם יעיל בהפחתת כאבי מפרקים והגברת התנועתיות. המינון המומלץ הוא 4-8 מ"ג ליממה.

   

  רז מפרט גם שיטות נוספות שיכולות להקל על הכאבים:

   

  אפליקציות (קומפרסים)

  ניתן להשתמש בכריות חימום/קירור, או בבקבוק מים חם/קר. יש להניח על המקום 10-20 דקות, וניתן לחזור על הפעולה כמה פעמים ביום. בכל מקרה, יש להימנע מקור או מחום קיצוניים

   

  קרמים, תרסיסים ומשחות

  חלק מהקרמים מכילים חומרים רפואיים נוגדי כאבים ואנטי-דלקתיים, וחלק מכילים שמנים ותמציות הגורמים לתחושת חום או קור מקומי, המטשטשים ומקלים את הכאב.

   

  בין התכשירים השונים ניתן למצוא את התכשירים הבאים:

   

  בן-גיי – משחה המבוססת על מתיל-סליצילאט (חומר אנטי דלקתי ומשכך כאבים), מנטול וקמפור, היוצרים במקום תחושה של חום. 

   

  רדיאן בי – משחה נוספת המבוססת על אותם החומרים, המגיעה גם בצורה של ספריי (לנוחות שימוש על שטחים גדולים, או על ריסוס על מקומות מרחוקים שקשה להגיע אליהם כמו גבף שכמות).

   

  וולטרן/וולטרן פורטה/N כאב – ג'ל המבוסס על החומר דיקלופנק, חומר אנטי-דלקתי ומשכך כאבים.

   

  פלדן/אקסיפן – ג'ל המבוסס על על החומר האנטי דלקתי/משכך כאבים PRIOXICAM.

   

  פרסקינדול – קרם/ספריי המבוסס החומר מתיל-סליצילאט על שמנים המקררים/מחממים את המקום.

   

  לייף ארניקה ספורט ג'ל – ג'ל המבוסס על תמצית ארניקה ואכילאה להקלה בכאבים של שרירים תפוסים, מתיחת שרירים, כאבי שרירים. מומלץ להשתמש לפני פעילות גופנית ואחריה.

   

  משחת דראגון/טייגר – משחות צמחיות המבוססות על שמנים אתרים כגון: מנטה, קמפור, ציפורן, פלפל חריף, המפיגים את הכאב.

   

  טראומיל/לייף הומאו-טראומה – קרם הומאופתי המבוסס על צמחים כגון: ארניקה, קלנדולה, ועוד. יעיל במיוחד כאשר בנוסף לכאבי השרירים ישנם גם שטפי דם ונפיחויות (במקרה של תאונה, חבלה וכו').

   

  שמן מנטה – שמן מנטה סיני (לא השמן האתרי, אלא שמן עיסוי המכיל שמן מנטה) מרפה שרירים ומייצר תחושת קור/חום במקום המקלים את הכאב.

   

  פלסטרים/מדבקות

  במקום למרוח, ניתן להדביק על המקום מדבקות מיוחדות נגד כאבים. המדבקות מבוססות על חומרים דומים לאלה של המשחות השונות – חומרים אנטי-דלקתיים ומשככי כאבים ושמנים היוצרים תחושת קור/חום.

   

  היתרון של המדבקות הוא משך הפעולה הארוך יחסית – המדבקה משחררת את החומר לתוך העור לזמן ארוך. בין המדבקות, הפופלריים ביותר הם: דיקלופלסט, לייף COLD & WARM, דראגון, טייגר, פרסקינדול.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  למה המפרקים כואבים יותר בקור?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים