שתף קטע נבחר

מרקל חוזרת בה: פליטים יצטרכו לחזור לארצם

קנצלרית גרמניה מושפעת מהמשבר המאיים על הקואליציה שלה סביב סוגיית המהגרים. בניגוד להתבטאויות קודמות שלה, עכשיו היא מבהירה: "אנשים שהגיעו מסוריה ומעיראק צריכים לחזור לשם כשהמלחמה בדאעש תסתיים"

 

מרקל, היום, במסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת איטליה מתאו רנצי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מרקל, היום, במסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת איטליה מתאו רנצי(צילום: EPA)
 

לנוכח המשבר הפוליטי המחריף בגרמניה סביב סוגיית קליטת הפליטים והמהגרים הבלתי-חוקיים, חזרה בה היום (שבת) הקנצלרית אנגלה מרקל מהצהרותיה הקודמות, והבהירה כי המדינה לא תאפשר לפליטים להישאר לאורך זמן בשטחה. זאת בניגוד להתבטאויות שבהן הצהירה שעל הגרמנים להבין שגלי הפליטים והמהגרים ישנו את פני ארצם בעתיד.

 

"אנשים שבאו מסוריה ועיראק לגרמניה צריכים לחזור לארצם עם תום המלחמה שם", אמרה הקנצלרית היום. "אנחנו צריכים לומר לאנשים הללו שמדובר באישור שהייה זמני. אנחנו מצפים שכשישרור שוב שלום בסוריה, כשהמדינה האיסלאמית בעיראק תובס, אתם תחזרו למולדתכם עם הידע שרכשתם כאן".

 

גרמניה והפליטים - כתבות נוספות:

 

שינוי העמדה מגיע על רקע הביקורת הציבורית הגוברת על מדיניות הפתיחות של מרקל בסוגיית הפליטים והמהגרים, ולנוכח המרידה הגוברת בשורות מפלגתה. מנהיג המפלגה הנוצרית-סוציאלית הבווארית - השותפה הקטנה באיחוד מפלגות השמרנית - שיגר בשבוע שעבר למרקל רשימת תביעות לצמצום ממדי ההגירה ההמונית לגרמניה, ואיים שאם הקנצלרית לא תיענה בחיוב לדרישותיו, הוא יגיש נגדה תביעה על הפרת החוקה הגרמנית.

 

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, שותפתה העיקרית של מרקל לקואליציה, הבהירה כי תביעות הנוצרים-סוציאליים מהוות הפרה של ההסכם הקואליציוני. הסוציאל-דמוקרטים טוענים מנגד שהלחץ שמפעילים השמרנים על מרקל בסוגיית הפליטים והמהגרים הוא חלק מחישובי מערכת בחירות.

 

בחודשים הקרובים יתקיימו בחירות בכמה מדינות-מחוז גרמניות, ונושא הפליטים עומד בראש סדר יומם של הפוליטיקאים. הסוציאל-דמוקרטים משגרים איום עקיף לכיוונה של מרקל, שלפיו אם היא תיכנע ללחצים במפלגתה ותשנה את מדיניות הענקת המקלט לפליטים וקליטת המהגרים, הם יפרשו ויביאו לבחירות כלליות חדשות.

 

התגברות הביקורת הציבורית נגד מרקל הביאה להתחזקות מעמדה של המפלגה החדשה האולטרה-שמרנית, "אלטרנטיבה לגרמניה", שלפי סקרי דעת הקהל האחרונים גורפת קולות מהמפלגות הממסדיות מימין ומשמאל.

 

ראשת "אלטרנטיבה", ד"ר פראוקה פטרי, שביקרה לאחרונה בישראל, הצהירה בסוף השבוע שגרמניה צריכה לסגור את גבולותיה בפני מהגרים לא חוקיים, ולמנוע את כניסתם לשטחה גם תוך שימוש בירי חם. "ככתוב בחוקה הגרמנית", הדגישה פטרי.

 

ממשלת גרמניה הגבירה את מגעיה עם מדינות המוצא של מהגרים לא חוקיים, בעיקר מצפון אפריקה, להכנת הקרקע לגירושם. ממשלת אוסטריה הודיעה במקביל כי היא מתכוונת לגרש בקרוב משטחה 50 אלף מהגרים לא חוקיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל
צילום: EPA
מומלצים