שתף קטע נבחר

כולם היו בניה

הרבנית חיה מושקא שניאורסון, אשת הרבי מלובביץ', לא זכתה לילדים – אבל הייתה כמו אמא לכולם. בהשראתה, מוותרות אלפי שליחות חב"ד בעולם על חיים נוחים להן ולמשפחותיהן - למען הזולת. בטח גם אתם פגשתם אותן

בין כל המודאגים שעקבו בשבוע שעבר אחר הדיווחים על השלג המשתק את ניו-יורק, הייתה גם קבוצה אחת יוצאת דופן: אלפי נשים מכל רחבי העולם היו על המטוס בואכה JFK, ורק ביקשו לוודא שיש להן אפשרות לנחות. היעד: "המפקדה הראשית" של חב"ד בשכונת קראון-הייטס בברוקלין, שם נערך הכינוס העולמי השנתי של שליחות הרבי מלובביץ'.

 

נשים שעומדות בחזית העשייה הציבורית הן לא מראה שכיח במיוחד בחברה החרדית, אבל בבתי חב"ד תמצאו אותן שותפות מלאות. חלקן יעזבו חיי נוחות של קהילה תומכת כבר שנה או שנתיים אחרי הנישואים, כדי להפיח אי-שם את השממה הרוחנית.

 

במינוס שלושים מעלות באירקוצק-סיביר, עם טיסה של שבע שעות למקווה טהרה במזרח הרחוק או מול הסטיגמה "שוב באתן להחזיר אותנו בתשובה?" – רק הדביקות במודל החיקוי היא שמחזיקה אותן.

 

חייהם של הרבי מלובביץ', מנחם מנדל שניאורסון, ושל אשתו, הרבנית חיה מושקא, שנפטרה היום לפני כ"ח שנים, היו תופעה של התמסרות לא רגילה לחיי עם ישראל. יום- יום, שעה-שעה - ורק מטרה אחת עמדה לנגד עיניהם.

 

הם לא עצרו לרגע כדי לבדוק האם השיחה האחרונה של הרבי זוכה לפופולאריות ולא חשו מרומים או פראיירים כשנאלצו לשים את חייהם בצד ולשלם עקב כך מחירים אישיים וזוגיים. הם פשוט לא היו מסוגלים להתנער מאחריות על היודים בעולם ולגלגל אותה לאחרים.

 

פעם בשנה, סביב יום הפטירה, מתכנסות כ-3000 חב"דניקיות מכל העולם לימי עיון שהם המקבילה הנשית ל"כינוס השלוחים" המפורסם, כדי להתחקות אחר דמותה של הרבנית ולהידבק בה.

 

בני הזוג שניאורסון לא זכו לילדים משלהם. למרבה הצער, דווקא הרבי, ה"סנדלר" שבכוח ברכותיו נפקדו לאורך השנים אלפי נשים בבנים ובנות – דווקא הוא הלך יחף.

 

פעם באה משפחה אחת לבקר את הרבנית בביתה, ובעודה יושבת ליד השולחן ומשוחחת עם המבוגרים, הלכו הילדים והסתובבו בבית כדרך הקטנים. לאחר שהספיקו לראות את כולו, פנה אחד הילדים אל הרבנית בשאלה תמימה: היכן הילדים? לאחר מחשבה נוספת, ענה בעצמו: כנראה שהם כבר מבוגרים ועזבו את הבית.

 

הרבנית שמעה את הדברים אך לא הגיבה מיד. היא קירבה אליה את הילדים שסביבה, הצביעה על כל אחד מהם ולאחר מכן גם על החלון הפונה לרחוב, ואמרה: הנכם רואים! אתה, אתה ואתה, וכולם שם – אתם הילדים שלנו".

 

עם התובנה הזו, שכולם-כולם ילדינו, יחזרו בעוד יום-יומיים לארץ גם פנינה קוצר מאילת, מינה גורליק מפתח תקווה, חני פרידמן מאשדוד ואורלי כוחונובסקי מראשון-לציון - חלק, חלק קטן, משליחות חב"ד בישראל.

 

הרב יוסף יצחק אהרונוב הוא יו”ר מפעל השליחות של חב"ד בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרבנית שניאורסון
הרב אהרונוב
מומלצים