שתף קטע נבחר

ראיות חדשות: "הירח נוצר בעקבות התנגשות אדירה בכדור הארץ"

צוות מחקר מאוניברסיטת UCLA טוען: "הירח נוצר על ידי התנגשות ישירה ואלימה בין כדור הארץ הקדום לבין 'העובר הפלנטרי' שנקרא תיאה כ-100 מיליון אחרי שנוצר כדור הארץ"

זה המקום היחיד בחלל, חוץ מכדור הארץ, שעליו דרכה רגלו של בן אנוש, אבל עדיין לא ברור לנו בדיוק איך הגורם השמימי הזה נוצר. אך כעת סלעים שהובאו על ידי האסטרונאוטים של החללית "אפולו" בשנות ה-60 וה-70 מספקים רמזים חדשים שיכולים ללמד איך כדור הארץ קיבל את הירח שלו, כך דווח אמש (יום א') ברשת CNN.

 

מדענים רבים גורסים במשך זמן רב שהירח נוצר לאחר שכוכב לכת שנקרא "תיאה" התרסק אל תוך כדור הארץ לפני כ-4.5 מיליארד שנה. צוות מחקר מאוניברסיטת UCLA השווה בין סלעים מכדור הארץ לאלו מהירח וקבע כי ההתרסקות הייתה למעשה התנגשות ישירה, ולא מכה קטנה כפי שנטען בתיאוריות קודמות.

 

אפולו 11 על הירח (צילום: NASA) (צילום: NASA)
אפולו 11 על הירח(צילום: NASA)

 

"הירח נוצר על ידי התנגשות ישירה ואלימה בין כדור הארץ הקדום לבין 'העובר הפלנטרי' שנקרא תיאה כ-100 מיליון אחרי שנוצר כדור הארץ", כתבו במאמרם חברי צוות המחקר באתר הרשמי של אוניברסיטת UCLA. הממצאים המלאים של המחקר פורסמו בכתב העת האקדמי Science.

 

החוקרים ניתחו שבעה סלעי ירח שהובאו לכדור הארץ על ידי האסטרונאוטים במשימות אפולו 12, 15 ו-17. הם השוו את הסלעים לשישה סלעים וולקניים מכדור הארץ - חמישה מהוואי ואחד מאריזונה. הם מצאו חמצן בכל הסלעים ולכולם היה דפוס כימי דומה.

 

 

"אנחנו לא רואים הבדלים בין האיזוטופים של חמצן של כדור הארץ ושל הירח; אי אפשר להבחין ביניהם", כתב באתר המחבר הראשי של המחקר, אדוורד יאנג.

 הוא הוסיף כי אם כדור הארץ היה רק מקבל "מכה" מתיאה, אזי הירח היה מורכב בעיקר מכוכב לכת זה והסלעים של כדור הארץ והירח לא היה יכולים להיות כל כך דומים.

 

על פי מדענים, כוכב הלכת תיאה לא שרד את ההתנגשות הגדולה, חוץ מכמה חתיכות שהוטמעו בכדור הארץ ובירח. יאנג טוען כי אם לא היה מתרסק אל תוך כדור הארץ, תיאה היה יכול להפוך לכוכב לכת "מן המניין". עם זאת, במצב כזה, לכדור הארץ לא היה את הירח שלו, שמעבר ליופיו והיותו השראה לשירים מרגשים, הוא גם אחראי לייצוב תנודות כדור הארץ והאקלים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים