שתף קטע נבחר

הקור חוזר - אבל לקשישים אין כסף לחימום

בימים הקרובים יחזור הקור לאזורנו, ושוב עשרות אלפי קשישים יהיו בסכנת חיים לסבול מהיפותרמיה רק בגלל שאין להם כסף לחימום הבית. בעוד עמותות שונות עושות מאמץ לתרום ולסייע לקשישים הנזקקים, בממשלה ממשיכים להעלים עין

גל הקור האחרון פגע קשות באוכלוסיית הקשישים: שני קשישים - בן 85 מבת ים ובן 101 מהגליל המערבי - לקו בהיפותרמיה, כלומר טמפרטורת הגוף שלהם צנחה מתחת ל-32 מעלות, והם היו בסכנת חיים. קשישים רבים אחרים סבלו מקור מכאיב, מבלי אפשרות להתחמם.

 

קראו עוד:

היפותרמיה: למה זה קורה ואיך תוכלו למנוע?

לקראת הסערה: למנוע פגיעות קור בקשישים

חורף בריא: כך תעברו את העונה הקרה בשלום

 

בעוד ממשלת ישראל, ובתוכה השרים האחראים על רווחה וגמלאים, היו עסוקים בנושאים אחרים, הקרן לידידות בראשות הרב אקשטיין המייצג נוצרים אוהבי ישראל, היו היחידים לסייע לקשישים העניים שחיים בקור מסכן חיים.

 

חימום, מזון או תרופות?

בישראל של שנת 2016 ישנם כ-80,000 קשישים עניים הנאלצים לבחור האם להשקיע את כספם המועט בתרופות, במזון או בחימום. כשאלו האפשרויות, לא פלא שהם מוותרים על חימום. חלקם גרים בדירות שיכונים מלאות רטיבות, אחרים בדירות רעועות. למרות המחלות הכרוניות שהולכות ומחמירות עם השנים, לחלקם אין מטפלים.

 

העמותות ממלאות את תפקידה של הממשלה  (צילום: צילום אנצ'ו גוש) (צילום: צילום אנצ'ו גוש)
העמותות ממלאות את תפקידה של הממשלה (צילום: צילום אנצ'ו גוש)

 

לעיתים אותם קשישים הם ערירים ומתמודדים עם בדידות חמורה. יש בהם ניצולי שואה, המתקשים להבין או לנצל את זכויותיהם החוקיות פשוט כי איש אינו טורח להסביר אותן להם. לרוב הקשישים אין יכולת דיגיטלית ואין ביכולתם ליצור קשר עם הביטוח הלאומי ולדווח על מצבם. לא פעם הם למודי ניסיון רע מהיחס של פקידי הביטוח הלאומי.

 

אקשטיין ותורמי הקרן לידידות לוקחים חלק מהאחריות הממשלתית, ומספקים תרומה מיוחדת לחימום קשישים נזקקים. את רשימת הקשישים הנזקקים הם מקבלים מלשכות הרווחה והסעד ברשויות המקומיות ומהעמותות השונות העוסקות בסיוע לקשישים. הכל בגדר מידע גלוי שניתן לקבל אותו במהירות יחסית, גם עבור פקידי הממשלה במשרדי הגמלאים והרווחה.

 

הממשלה שמחלקת מיליארדים לבניית כבישים עוקפים בשטחים, לטקסים, לטיסות פאר, לשכר ולתקציבי לשכות חברי הכנסת והשרים, יכולה וצריכה למצוא 20 עד 30 מיליון שקל (לפי הערכת משרד הגמלאים) לחלוקה לקשישים נזקקים לחימום. הכסף שיגיע לחימום בקור הגדול יאפשר לקשישים לא לחסוך בתרופות או במזון.

 

השקיעו בחימום לקשישים במקום בימי תרבות

תקציב המדינה לשנת 2016 עומד על כ-464 מיליארד שקל. המשרד לשוויון חברתי, בראשות השרה גילה גמליאל, כולל כיום גם את המשרד לאזרחים וותיקים. במשרד המחודש מופעלות עשרות פעילויות מתוקצבות למען הקשישים, החל מהשלמת השכלה ועד מניעת אובדנות ומאבק באלימות נגד זקנים. התקציב הכולל של המשרד מסתכם בכ-1.4 מיליארד שקל.

 

ועדה התמיכות הפועלת במסגרת המשרד, יכולה לדאוג לתמיכה מיוחדת לחימום הקשישים הנזקקים בחורף. חימום מהיר בימי הקור לאלו שאין ידם משגת, חשוב יותר מסבסוד הופעות וימי תרבות לאזרחים וותיקים. צריך להיות קהה חושים כדי להקצות כספים למטרות אחרות, בזמן שישנם עשרות אלפי קשישים בסכנת היפותרמיה.

 

אסור שפקידי הממשלה האחראים על הגמלאים והקשישים ימשיכו במסלול החיים הרגיל שלהם, כאשר קשישים סובלים מקור קשה ומסכן חיים לגילם. האדישות כלפי ציבור אזרחים שאינו זועק בגלל אפיסת כוחו מעוני ומחלות, היא תעודת עניות לממשלה שסומכת על תורמים זרים שיחממו את הקשישים.

 

הכותב הוא סגן דיקאן מנהל רפואי במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה (מל"א), הנהלת בית חולים שיבא

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מוותרים על חימום כדי שיהיה מה לאכול
צילום: shutterstock
פרופ' יהודה אדלר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים