שתף קטע נבחר

תעלומה בקיבוץ: מי זוכר את המתנדב שעשוי להיות נשיא ארה"ב?

מעבודת הכפיים בקיבוץ לבית הלבן? הידיעה כי ברני סנדרס, שנושף בעורפה של הילרי קלינטון, התנדב בשער העמקים העירה את האווירה המנומנמת בין שבילי הקיבוץ. "זה היה לפני כל כך הרבה שנים ועברו פה הרבה מתנדבים"

 

 

המועמד לראשות המפלגה הדמוקטית בארצות הברית, ברני סנדרס, הפך היום (ו') לנושא השיחה העיקרי בשבילים הפסטורליים של קיבוץ שער העמקים, בואכה קריית טבעון. הידיעה כי המתמודד שנותן קרב צמוד להילרי קלינטון התראיין ב-1990 לעיתונאי הארץ, יוסי מלמן, וסיפר לו כי התנדב בשער העמקים ב-1963, הסעירה את הרוחות. 

סנדרס היה פה? מתוך קבוצת הפייסבוק של הקיבוץ ()
סנדרס היה פה? מתוך קבוצת הפייסבוק של הקיבוץ

התנועה הקיבוצית חוקרת את העניין ()
התנועה הקיבוצית חוקרת את העניין

אולם בשעות שבילינו בין המכבסה, הארכיון וחדר האוכל, התברר כי סנדרס אולי היה כאן, אבל איש לא זוכר זאת. "רוב האנשים שהיו אז אחראים על המתנדבים, כמו קרולה כרמל, הלכו כבר לעולמם", סיפר ארכיבאי הקיבוץ, שלמה ברק. "לצערנו גם אין תיעוד מסודר של המשלחות שהגיעו לכאן מאוניברסיטאות בארה"ב עוד לפני מלחמת ששת הימים".

 

שיטוט וחיטוט בארכיון מעלה כי התיעוד המוקדם ביותר של מתנדבים הוא משנת 1968. עדות שמעוררת תקווה כי סנדרס אכן שהה בשער העמקים מספק אלברט אלי, בן 79, שהסיע את המתנדבים לעבודה בענפי הקיבוץ השונים. "אני לא זוכר הרבה", אמר, "אבל באותן שנים היה כאן מתנדב אמריקני בשם ברנרד. אני זוכר את זה כי רוב האנשים בשם זה היו צרפתים, ואני הייתי בקשר איתם היות שאני דובר צרפתית. החריג הוא שהוא היה אמריקני, לכן אני זוכר את זה. לצערי אני לא זוכר את שם המשפחה".

סנדרס באיווה. זוכרים "אמריקני בשם ברנרד" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סנדרס באיווה. זוכרים "אמריקני בשם ברנרד"(צילום: AFP)
  

שיחה עם ותיקי הקיבוץ, שכבר חגג 80 להיווסדו, מעלה כי גם הם אינם זוכרים את שהותו של המועמד לנשיאות בקיבוצם. "אין מה לעשות, זה היה לפני כל כך הרבה שנים ועברו פה כל כך הרבה מתנדבים", הסבירו. גם האפשרות שהיה בקשר עם אחת מנשות הקיבוץ נבדקה, אך לשווא. "אי אפשר היה להסתיר דבר כזה באותן שנים", טען אחד החברים.

 

"מאתמול יש התרגשות רבה סביב הנושא", אמר יו"ר הקיבוץ יאיר מרום. "רצות שאלות ויש שיחות ערות בוואטסאפ של המשק ובעמוד הפייסבוק. לצערנו גם כאן אין הצלחה גדולה באיתור מידע על ימיו של סנדרס במקום.

 

"עברו כאן מאז שנות ה-60 אלפי מתנדבים, חלקם אף נשארו והקימו בית כאן, או בקיבוצים אחרים ואנחנו שמחים על כך. בכל מקרה סנרדס מאוד מוזמן לחזור לכאן, אם בתור סנאטור, מועמד לנשיאות או אפילו נשיא", הוסיף מרום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו בקר
שיחת היום בחדר האוכל
צילום: עידו בקר
מומלצים