שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אחרי 40 שנים - ירדן ויהודה הצליחו להיגמל מעישון

  יהודה גרטי עישן קופסה ליום. אשתו ירדן פשוט אהבה להתענג על טקס עישון הסיגריה. אחרי 40 שנים של עישון, הבינו בני הזוג שהבריאות חשובה להם יותר, והחליטו להיגמל אחת ולתמיד. איך זה קרה?

  בשיתוף מכון אברהמסון

   

  במשך 40 שנים הסיגריות היו חלק בלתי נפרד מחייהם של ירדן ויהודה גרטי. לפני שלושה חודשים, סופסוף הצליחו בני הזוג להיגמל מעישון אחרי טיפול משותף במכון אברהמסון. "זה היה מדהים", מספרת ירדן, "אחרי הטיפול הלכנו לשתות קפה על חוף הים, ובאופן מוזר לא רצינו לעשן. עכשיו כשאנחנו עוברים ליד אזורי עישון, הריח מפריע לנו פתאום".

   

  קראו עוד על גמילה מעישון:

  אני, אחותי והבת שלי נגמלנו יחד מעישון

  10 דקות ונגמלתי מ-10 שנות עישון. ראיון עם גומל

  מרגיע או גורם ללחץ: איך העישון משפיע עליכם?

   

  ירדן זוכרת היטב את הסיגריה הראשונה שלה. היא הייתה אז רק בת 14 והשתעלה כל כך חזק עד שזה שכנע אותה להתרחק מסיגריות למשך זמן רב. ארבע שנים ליתר דיוק. בצבא התחילה לעשן בקביעות. "כולם עישנו", היא מסבירה, "ורציתי להיות עם כולם".

   

  יהודה וירדן גרטי. החיים יפים בלי ניקוטין
  יהודה וירדן גרטי. החיים יפים בלי ניקוטין

   

  לדבריה, מעולם לא הייתה מעשנת כבדה ולרוב הסתפקה בחמש עד 12 סיגריות ביום. "אף פעם לא הייתי מאלה שהסיגריה תלויה להם בזווית הפה", היא אומרת, "לא עישנתי תוך כדי הליכה או בהיסח דעת. אהבתי לשבת ולעשן. זה היה ממש טקס והיה לי כיף ונעים עם זה".

   

  בגלל שלא עישנה הרבה, אנשים תמיד היו בטוחים שאמור להיות לה קל להיגמל. "כולם חשבו שכשארצה להפסיק, אז אגמל בלי בעיה", היא מספרת, "אבל לא יכולתי בלי זה. הגוף היה זקוק לכמות המדודה הזו של ניקוטין. גם כשהייתי בחו"ל מטעם העבודה, הייתי יוצאת החוצה לעשן בקור ובשלג".

   

  במיוחד כועסת ירדן על רופאים שנתנו לה לגיטימציה להמשיך לעשן. "היו רופאים שאמרו לי שחמש סיגריות ליום זה לא נורא", היא מפתיעה, "רופאים אחרים אמרו לי שזו שטות גמורה כי הנזק מצטבר, ופוגע בבריאות".

   

  - כבר הצלחת להיגמל בעבר?

  "בהריונות בכלל לא עישנתי כי לא יכולתי לסבול את הריח. באופן מוזר, בכל פעם שההריון נגמר, מיד חזרתי. ניסיתי גם להפסיק עם הספר של אלן קר, ובאמת לא עישנתי כמה חודשים, אבל בסוף לא הצלחתי לדחות את הדחף וחזרתי לעשן. גם סדנת גמילה של קופת חולים החזיקה אותי כמה חודשים בלי סיגריות עד שנשברתי".

   

  לעומת ירדן, בעלה יהודה דווקא כן היה מעשן כבד. "הוא היה מעשן קופסה ליום, ובימים שבהם היו גם הרבה אירועים חברתיים, היה מעשן אפילו יותר", מספרת ירדן, "גם הוא ניסה פעם אחת להיגמל דרך סדנה של קופת חולים וזה לא החזיק יותר מכמה חודשים".

   

  אחרי שהבן שלהם הפסיק לעשן, החליטו גם יהודה וירדן שהגיע הזמן להפסיק אחת ולתמיד. "המודעות החברתית של הסכנה בעישון עלתה מאוד וזה חילחל גם אלינו", מבהירה ירדן את הסיבות להחלטה, "חוץ מזה, מעשנים הפכו להיות מוקצים. אי אפשר לעשן ברוב המקומות, אז זה גם משפיע. הלובי נגד עישון חזק".

   

  לא מרגישים צורך לעשן

  הם ידעו שאם לא יעשו ביחד את התהליך, אין להם סיכוי להצליח "כי אחד מאתנו תמיד יפיל את השני", כפי שמסבירה ירדן. ההחלטה התבשלה זמן רב, אבל היה להם ברור שזה יקרה דרך מכון אברהמסון. מיד אחרי הטיפול, הלכו בני הזוג גרטי לשתות קפה על חוף הים. באופן מוזר, איש מהם לא הרגיש צורך להצית סיגריה.

   

  "החודש הראשון היה קל", מפתיעה ירדן, "לא התמודדנו בכלל עם הדחף לעשן. פתאום שמתי לב שהימים עוברים ואני פשוט לא מעשנת.בשבוע שעבר הייתי בנסיעת עבודה בחו"ל, וממש פחדתי שיהודה ישתעמם בבית וידליק סיגריה. כשחזרתי ושאלתי אותו, הוא היה מופתע וכעס שאני מפקפקת בו. הוא גם אומר שלא קשה לו ואין לו שום רצון לעשן"

   

  גם ירדן מעידה על עצמה שהיא לא מתמודדת בכלל עם החוסר בעישון. את התשוקה שצצה מדי פעם היא מתארת כמו פלאשבקים שבאים ונעלמים מיד. "אני לא צריכה להדחות סיפוקים כי החשק מיד יורד כמו שהוא מופיע", היא מסבירה, "אין לי רגעים של חולשה שעלולים לתקוף אותי כשאני פחות עמידה".  

   

  "החיים נורא יפים", אומרת ירדן בחיוך, "לא על הכול אנחנו יכולים לשלוט, אבל אם יש דברים שאנחנו כן יכולים להימנע מהם למען הבריאות - אז שווה לנסות".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ירדן ויהודה גרטי. "ידעתי שאם לא ניגמל ביחד - זה לא יעבוד"
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים