שתף קטע נבחר

נתונים מטלטלים: 1 מכל 10 סורים נהרג או נפצע, תוחלת החיים צללה לגיל 55

כמעט חמש שנים לאחר פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה מפרסם ה"גרדיאן" הבריטי נתונים המסתמכים על המרכז הסורי למחקר מדיניות, שמהם עולה תמונה קשה מזו שחשבו עד כה. 400 אלף נהרגו באלימות המלחמתית ועוד 70 אלף נפלו קורבן למחסור במזון, מים ותרופות

 

 

 

470 אלף סורים נהרגו מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה במרס 2011 ו-1.9 מיליון בני אדם נפצעו. ה"גרדיאן" הבריטי מפרסם היום (ה') את הנתון המטלטל הזה הנסמך על המרכז הסורי למחקר מדיניות (SCPR). נתון זה גבוה בהרבה מהנתונים שבידי האו"ם. האו"ם הפסיק לאסוף נתונים לפני שנה וחצי, ואז עמד מניין הקורבנות על 250 אלף בני אדם.

 

לפי הנתונים החדשים, 11.5 אחוזים מאוכלוסיית סוריה נהרגו או נפצעו בחמש השנים האחרונות. תוחלת החיים צללה מגיל 70 ב-2010 ל-55.4 בשנה שעברה. שיעור המתים בסוריה עלה מ-4.4 הרוגים לאלף תושבים ב-2010 ל-10.9 הרוגים לאלף תושבים ב-2015. הכלכלה הסורית נחרבה אף היא, והנזק המוערך עומד על 255 מיליארד דולר.

 

המרכז הסורי למחקר מדיניות (SCPR), שפעל עד לאחרונה מדמשק, נזהר לא למתוח ביקורת על ממשלת סוריה או שותפותיה - איראן, חיזבאללה ורוסיה - ומתייחס ל"ארגונים חמושים". אך למרות הטון הניטרלי, הנתונים מדהימים.

 

אוכלוסיית סוריה התכווצה ב-21 אחוזים, בעיקר בגלל גלי ההגירה לטורקיה ולאירופה. כ-45 אחוזים מאוכלוסיית סוריה נאלצו לשנות את מקום מגוריהם - ארבעה מיליון אל מחוץ למדינה ועוד 6.3 מיליון בתוך סוריה. שירותי הבריאות והחינוך הידרדרו בחדות ושיעור העוני זינק ב-85 אחוזים ב-2015 לבדה.

ההרס בחלב  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההרס בחלב (צילום: רויטרס)
  

 

  

הרס וחורבן בדמשק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הרס וחורבן בדמשק(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

פליטים סורים נמלטים מחלב (צילום: AP) (צילום: AP)
פליטים סורים נמלטים מחלב(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

הכלכלה הסורית, כאמור, סובלת מנזקים קשים, והאזרחים נאלצים להתמודד עם תופעות של סחיטה, גניבות והברחות. המחירים זינקו ב-53 אחוזים, והמחירים באזורי העימות גבוהים אף יותר. כ-13.8 מיליון סורים איבדו את מטה לחמם במלחמה.

  

הנתונים הללו מתפרסמים בשעה שצבא אסד, בגיבוי חיל האוויר הרוסי וחיזבאללה, צרים על העיר חלב. אתמול דיווח הארגון המפקח על זכויות האדם בסוריה שמושבו בלונדון כי 506 בני אדם נהרגו בעשרת הימים האחרונים בקרב על חלב, עשרות מהם אזרחים. עוד נמסר בדיווח זה כי 23 ילדים סורים נהרגו בתקיפות של מטוסי רוסיה באזור זה מאז תחילת החודש.

 

המתקפה הסורית הגדולה על העיר חלב, שזוכה לחיפוי אווירי רוסי, גרמה לעשרות אלפי סורים לברוח מבתיהם לעבר הגבול עם טורקיה. רבבות התאספו באזור הגבול עם טורקיה וביקשו לחצות אותו, אולם אינם יכולים לעשות זאת משום שהגבול נותר סגור.

 

משרד החוץ הרוסי דחה את הטענות של ארצות הברית שלפיהן ההפצצה הרוסית גרמה למשבר ההומניטרי בסוריה. דוברת משרד החוץ במוסקבה, מריה זכרובה, אמרה במסיבת עיתונאים כי "הטענות האלה מופרכות לחלוטין, המערב יצר את הבעיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הרס באזור דמשק
צילום: רויטרס
מומלצים