שתף קטע נבחר

אסד: "נחוש להשיג שליטה מחדש בכל סוריה"

נשיא סוריה אמר בראיון כי הכיבוש מחדש של ארצו עשוי להימשך זמן רב. הוא הסכים לקיים מו"מ במקביל ללחימה בטרור, אמר כי אירופה חייבת ליצור תנאים לחזרת הפליטים לסוריה ודחה טענות לפשעי מלחמה

אסד בראיון הבלעדי לסוכנות הידיעות הצרפתית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אסד בראיון הבלעדי לסוכנות הידיעות הצרפתית(צילום: AFP)

 

נשיא סוריה בשאר אסד אמר בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית כי לא ויתר על הרצון לכבוש מחדש את כל השטחים בארצו, גם אם הדבר ייקח עוד זמן רב. "זה לא הגיוני לומר שיש חלק מהשטח שלנו שוויתרנו עליו", אמר אסד. כשנשאל אם הוא שואף להשיג שליטה מחדש בכל המדינה, השיב: "בין אם אנחנו מסוגלים לעשות זאת או לא, זאת מטרה שאנחנו שואפים אליה ללא היסוס".

 

סורי ל-ynet: "ישראל רחמנית פי אלף מרוסיה"

רוסיה וארה"ב הסכימו על הפסקת אש בסוריה

נתונים מטלטלים: 1 מכל 10 סורים נהרג או נפצע

120 אלף תושבים נצורים באזור חומס

 

כמעט חמש שנים לאחר פרוץ מלחמת האזרחים במדינתו, דחה אסד את הטענות כי ביצע פשעי מלחמה. כשנשאל אם הוא חושש שבעתיד יועמד לדין בגין ביצוע פשעי מלחמה, הוא השיב שהוא לא חושש בגלל, שלדבריו, אין ראיות נגדו ורוב סוכנויות האו"ם נשלטות על ידי מעצמות המערב ומפרסמות דו"חות פוליטיים ולא מבוססים.

 

הוא הסכים לקיים משא ומתן עם האופוזיציה, אך הדגיש כי במקביל ימשיך להילחם בטרור במורדים החמושים. "מאז תחילת המשבר", אמר אסד, "אנחנו מאמינים במו"מ ודרכי פעולה פוליטיות. אולם, קיום מו"מ לא אומר שנפסיק להילחם בטרור. שתי הפעולות חיוניות ולא קשורות זו לזו".

 

על בעיית רבבות הפליטים שנמלטו ונמלטים מארצו, הוא אמר כי אירופה חייבת ליצור את התנאים לחזרת הפליטים לסוריה. הוא הוסיף וציין כי הוא מאמין שיש סיכון להתערבות טורקית וסעודית בסוריה, אך הדגיש כי ישיב מלחמה.

פליטים סורים נמלטים מחלב (צילום: AP) (צילום: AP)
פליטים סורים נמלטים מחלב(צילום: AP)
 

אסד הסביר כי הקרב המרכזי על השליטה בעיר הצפונית חלב (שחלק ממנה נמצא בשליטת אסד וחלק בשליטת המורדים) נועד לחסום את המעבר לטורקיה. לדבריו, הדרך חשובה בגלל שהיא ציר האספקה המרכזי למחבלים. 

 

 

רוסיה וארה"ב הסכימו על הפסקת אש בסוריה

לאחר שיחות שנמשכו הלילה יותר מחמש שעות, ארצות הברית, רוסיה ומדינות נוספות הסכימו על הפסקת הלחימה בסוריה מעוד שבוע ועל שליחת סיוע הומניטרי באופן מיידי. עם זאת, ההסכם לא כולל את ארגוני הטרור, וכלל לא ברור אם גם הם יקיימו אותו.

 

במסגרת השיחות סוכם גם על שליחת סיוע הומניטרי באופן מיידי לאזרחים שנמצאים במצור. קרי מסר כי "הסכמנו להאיץ ולהרחיב את מתן הסיוע לערים הנצורות על ידי דאעש. צוות עבודה מיוחד בהובלת האו"ם ייפגש בז'נבה כדי ליישם את הצד ההומינטרי של ההסכם".

 

 

שלשום דווח על האסון ההומניטרי הכבד שפוקד את סוריה. 120 אלף תושבים בצפון מחוז חומס נמצאים בסכנת רעב בעקבות מתקפה של הצבא הסורי ובעלי בריתו שקטעה את קווי האספקה לאזור. האו"ם אף הזהיר בדו"ח חדש מפני רעב ומחסור בתרופות באזור שבו נצורים רבבות בני אדם. "יש דיווחים על מחסור חמור הולך וגובר של אוכל, מצרכים בסיסיים, ציוד רפואי ודלק באזור", נמסר מהמשרד לעניינים הומניטריים של האו"ם.

 

עוד פורסם כי 470 אלף סורים נהרגו מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה במרס 2011 ו-1.9 מיליון בני אדם נפצעו. ה"גרדיאן" הבריטי פרסם כי 11.5 אחוזים מאוכלוסיית סוריה נהרגו או נפצעו. בנוסף לכך, 70 אלף נפלו קורבן למחסור במזון, מים ותרופות.


פורסם לראשונה 12/02/2016 17:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא סוריה בשאר אסד
צילום: AFP
מומלצים