שתף קטע נבחר

איזנקוט לתיכוניסטים: "לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים"

הרמטכ"ל נפגש עם תלמידים בבת ים ודיבר בין השאר על הוראות פתיחה באש בגל הטרור הנוכחי: "אם היינו פועלים בצורה לא ערכית, זה היה מאיים על צה"ל"

 

הרמטכ"ל איזנקוט בבת ים, היום. "ארבעה איומים מרכזיים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרמטכ"ל איזנקוט בבת ים, היום. "ארבעה איומים מרכזיים"(צילום: מוטי קמחי)
חיזבאללה יש את היכולת המשמעותית ביותר סביב מדינת ישראל". כך אמר היום (ד') הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, שנפגש עם תלמידי תיכון בבת ים. הרמטכ"ל התייחס לאיומים השונים על המדינה, להוראות הפתיחה באש בגל הטרור הנוכחי וגם לשירות נשים בצבא. בין היתר אמר כי צה"ל לא פועל לפי "סיסמאות כמו הקם להורגך השכם להורגו", והוסיף: "אני לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים".

 

"אנו מתמודדים עם ארבעה איומים מרכזיים כיום", אמר איזנקוט, "מול צבאות קונבנציונלים, מולם לא התמודדנו מאז 73', האיום השני הוא מול האיראנים; האיום התת-מדינתי של ארגוני הטרור והאיום הרביעי הוא הסייבר. תופעת הטרור מלווה את החברה הישראלית לכל אורך השנים והסכינאות הייתה כבר לפני שנים. צעירים וצעירות בגילאי העשרה, רווקים ורווקות, רובם משכילים ולא ממשפחות מצוקה, לוקחים סכין ועושים מעשה מדי יום".

 

איזנקוט התייחס לארגון דאעש ולהשפעה שלו על גל הטרור בארץ. "יש השפעות הדדיות בין תופעות דאעש במזרח התיכון למה שקורה אצלנו. יש 15-10 אלף צעירים שעוזבים את אירופה והולכים להילחם למען אותו רעיון. אם בעבר היינו פועלים מול ארגוני טרור עם יצרני חומרי נפץ ומעבדות חבלה, כיום הסכין נמצא בכל מטבח ובכל בית. הרצון של הטרור הוא לזרוע פחד ואימה בציבור, ההצלחה שלו היא למנוע מאזרחים לחיות בשגרה".

איזנקוט. "לא פועלים לפי סיסמאות כמו 'הבא להורגך השכם להורגו'" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
איזנקוט. "לא פועלים לפי סיסמאות כמו 'הבא להורגך השכם להורגו'"(צילום: מוטי קמחי)

איזנקוט מעריך כי חיזבאללה הוא האיום המשמעותי ביותר על ישראל. "חיזבאללה בנה יכולת במשך שנים לירות רקטות לגוש דן לאורך זמן. את יכולותיו הוא בונה בכפרים. צה"ל מצליח לממש התרעה מול החזית הלבנונית בעשור האחרון, שבו נהרגו בצפון ארבעה ישראלים. במקביל, אנו מחזקים את ממד הסייבר בהגנה ובהתקפה".

 

בתשובה לשאלת תלמיד על הוראות פתיחה באש "רכות" ביהודה ושומרון, אמר

הרמטכ"ל: "חייל מקבל רובה או טיל כדי ליטול חיי אדם, והוראות הפתיחה באש נגזרות מהמשימה שהכוח מקבל. אנחנו לא פועלים לפי סיסמאות כמו 'הבא להורגך השכם להורגו'. חייל יכול לפתוח נצרה ולירות אם יש סכנה עליו או על חבריו.

 

"באיו"ש יש אלפי חיילים סביב שני מיליון פלסטינים ומאות אלפי אזרחים ישראלים. אנו מחנכים את חיילנו לפעול לפי ערכי ורוח צה"ל, והרבה יותר קל לפעול מול סוריה או לבנון בעניין הזה. אם היינו פועלים בצורה לא ערכית בהוראות הפתיחה באש שלנו, זה היה מאיים על צה"ל. 170 אירועי טרור היו לנו בחודשים האחרונים, ונהרגו יותר מ-100 מחבלים כאשר לחיילים היו שניות שיפוט בודדות. לא הייתי רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה שמחזיקה מספריים. חיילינו ערכיים ואנו יודעים לשמר זאת. אנו מחנכים לממלכתיות בצבא ולא מכניסים לצה"ל ויכוחים שיכולים לפגוע בעוצמתו".

 

לגבי שילוב נשים בצבא אמר הרמטכ"ל: "אין הבחנה בתפקידים בצבא בין גברים לנשים. נכון להשאיר את המצב כפי שהוא - שנתיים לנשים ושנתיים ושמונה חודשים לגברים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הרמטכ"ל איזנקוט בבת ים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים