שתף קטע נבחר

יו"ר ועידת הנשיאים: האנטישמיות בארה"ב - במגמת עלייה

מלקולם הונליין מודאג: מהאנטישמיות בקמפוסים, מהשימוש העוין ברשתות החברתיות, מהתפוררות הלכידות בין יהדות ישראל ליהדות ארה"ב - ומהאיום האיראני על הקהילה היהודית. "הסוגיה הזו בוערת היום יותר מאשר אי-פעם בעבר, ואנחנו לא מוכנים". יו"ר ועידת הנשיאים, בראיון מיוחד ל-ynet

 

 

"75% מהסטודנטים האמריקאים אומרים שהם ראו או חוו אנטישמיות בקמפוס. זאת סוגיה שיש עלינו אחריות קולקטיבית למצוא לה מענה". הדובר הוא מלקולם הונליין, יו"ר ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים המתקיימת השבוע בירושלים זו השנה ה-42.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

הונליין וחבריו מודאגים. בראיון מיוחד לאולפן ynet הוא מספר על מגמת העלייה באנטישמיות בארה"ב, על הירידה בביטחון הסטודנטים היהודים - ואף הקהילות היהודיות. והוא בטוח שהיחסים בין ישראל לארה"ב נותרו יציבים כשהיו: "לאמריקה יש רק שותף אחד אמין, רק 'נושאת מטוסים' אחת בכל האיזור - שהיא יכולה לסמוך עליה בכל זמן. שהיא יכולה לאחסן בה ציוד בשווי מיליארד דולר, ולדעת שהוא יהיה שם אחרי שישה חודשים", הוא אומר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 • בית הדין הרבני: אישה לא חייבת לפרנס את בעלה האברך

   

  הונליין לא מסכים לקביעה כאילו היחסים בין המדינות נמצאים בשפל חסר תקדים. "אנחנו נוטים לעשות האדרה למערכות היחסים של העבר", הוא טוען, "אבל תמיד היו רגעי מתיחות. עקרונות היסוד של מערכת היחסים, הם מה שבאמת חשוב.

   

  "כמובן שהכימיה בין שני המנהיגים חשובה ומהווה גורם משפיע, וברור ששניהם מנסים לשפר אותה. הביקור של הנשיא בשגרירות ישראל היתה מחווה ברורה מצידו. זו הייתה הפעם הראשונה אי-פעם שנשיא נשא דברים בשגרירות ישראלית. במהלך הביקור שלו ראש הממשלה יצא מגדרו, ואני חושב שיש בכלליות היחלשות של המתיחות - והתמקדות מחדש ברוב המכריע של הסוגיות שמאחדות את ארה"ב וישראל, עכשיו יותר מתמיד".

   

  הונליין סבור גם כי "הציבור האמריקאי תומך בישראל ברוב מובהק, וזה כך באופן תמידי וקבוע. אפילו בסוגייה האיראנית הציבור האמריקאי תמך בעמדה שאנחנו קידמנו, והביע חשש לגבי העסקה עם איראן. אנחנו צריכים שכל חלק מהציבור האמריקאי יעמוד לצד ישראל, וזה אומר שצריכה להיות רגישות והבנה כלפי קהל היעד ואופן ההתנסחות, אבל הציבור האמריקאי מבין את העניין שלנו, וזה די מדהים".

   

  "איראן היא סכנה ליהודי העולם"

  ועם זאת, הונליין וחבריו מודאגים מניצני אנטישמיות שכבר מלבלבים הן בקמפוסים – והן מחוצה להם: "האנטישמיות בעלייה", הוא קובע. "זו עדיין לא אירופה אבל ללא ספק בעלייה".

   

  זה מדאיג אותך?

   

  "זה מדאיג אותנו. היום יש לתקשורת כוח אדיר. אתה יכול להעלות ליוטיוב כל סוג של אנטישמיות, ולוקח זמן להסיר את זה. ישנם עשרות-אלפי אתרים אנטישמיים. אני מאוד מודאג לגבי לוחמת סייבר, זו החזית הבאה שאנחנו צריכים להתכונן כלפיה, ואנחנו לא מוכנים אליה".

   

  לדבריו, הם מלווים באופן צמוד את "סוגיית הביטחון והבטיחות של סטודנטים יהודים, ויש לנו עורכי דין שהולכים לקמפוסים ברחבי המדינה - הרבה מהם, אגב, לא יהודים, כדי להגן על האינטרסים ועל הזכויות שלהם, כדי לגייס אנשי סגל, כדי לפנות לאנשי האדמיניסטרציה ולעבוד איתם. בהרבה מקרים אנחנו מגלים שזה מגיע בגלל בורות וחוסר הבנה, לא שנאה או אנטישמיות".

   

  הונליין טוען כי גם המוסדות היהודיים וביטחון הקהילות דורש חשיבה מחודשת. "אנחנו לא מספיק מוכנים", הוא קובע. " איראן ממשיכה להיות האיום החיצוני הגדול ביותר, בגלל שאיראן היא חיזבאללה, איראן היא חמאס, איראן פועלת בדרום-אמריקה. חשפנו רשתות אדירות של עשרות-אלפי סוכנים איראנים. הם מציבים איום משמעותי לביטחון יהודי ארה"ב, ויהודי העולם כולו. הסוגיה הזו בוערת היום יותר מאשר אי-פעם בעבר".

   

  אבל את האיום הגדול ביותר הוא רואה דווקא בלכידות הפנימית - הן בתוך הקהילות היהודיות, והן בין יהדות ישראל ליהדות ארה"ב.
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות"
  "אנחנו לא מספיק מוכנים". מלקולם הונליין
  צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות"
  מומלצים