שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  אודי אלוני: "תפקידי להתנגד, לא להיות שופר תעמולה"

  הבמאי שדבריו החריפים נגד ממשלת ישראל נחשפו רגע אחרי זכייתו בפסטיבל הסרטים בברלין, הבהיר כי סרטו "לא יושתק על ידי כוחות אנטי-דמוקרטיים המשתלטים על ארצנו ובטח לא על ידי אנשי תקשורת חנפנים המוציאים דברים מהקשרם". שרת התרבות: "מדינה שפויה לא צריכה לתת יד למלעיזים"

  אחרי הזכייה בפסטיבל הסרטים בברלין, והדיווחים על הביקורת החריפה שהטיח במהלך הפסטיבל בממשלת ישראל, שהייתה שותפה במימון סרטו - הבמאי אודי אלוני אומר ל-ynet: "הסרט בא מאהבה ומכאב אמיתי ולא יושתק על ידי כוחות אנטי-דמוקרטיים המשתלטים על ארצנו ובטח לא על ידי אנשי תקשורת חנפנים המוציאים דברים מהקשרם".

   

  היום (שבת) בצהריים נודע כי "Junction 48", סרטו החדש של אלוני, זכה בפרס לסרט העלילתי הטוב ביותר במסגרת פנורמה של הפסטיבל הגרמני החשוב, שנקבע על פי בחירת הקהל. כמה שעות לאחר מכן נחשפו במהדורת חדשות ערוץ 10 דברים שאמר יום קודם לכן, ושתועדו ללא ידיעתו. על פי הדיווח, אלוני ניסה להסביר לנוכחים בהקרנת סרטו מדוע אסור לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לספק לישראל צוללות, ואיך בכך היא מסייעת לשימור אותה "ממשלה פאשיסטית" שיושבת בירושלים. בכתבה הדגישו גם כי הסרט זכה למימון מטעם קרנות ישראליות - שממומנות בעצמן על ידי המדינה.

   

  אודי אלוני עם כוכבי הסרט בברלין (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
  אודי אלוני עם כוכבי הסרט בברלין(צילום: GettyImages)

  "Junction 48" הוצג בברלין כסרט ישראלי שהופק בשיתוף גופים מגרמניה וארצות הברית. הוא עוסק בשני אמני היפ הופ, שאת אחד מהם מגלם הראפר תאמר נאפר, הנאבקים על חיים של יצירה בעיר לוד על רקע שכונותיה מוכות הסמים והפשע.

   

  בחדשות 10 דווח גם כי אלוני הביע תמיכה ואף הערצה לגיבור הסרט והמסר שלו, שלפיו ישראל היא הטרוריסטית. "מה שעושה אותו לבחור כל כך מדהים הוא שהוא באמת גדל בלוד ומההתחלה הוא שר על כך שישראל היא הטרוריסטית ובו בזמן קרא לאנשים לבצע רצח על חילול כבוד המשפחה בשכונה שלו", צוטט שם.

   

  אלוני אומר על כך כי הדברים הוצאו מהקשרם. "במקום לומר שתאמר הוא לוחם פמיניסטי נגד הקהילה שלו, ונגד רוצחי נשים, וכמה אנחנו ביקורתיים כלפי החברה הפלסטינית, הם כתבו כאילו אני אומר שהוא תומך ברצח נשים", הוא טוען.

   

  "אני מקווה שכמו שניסיון ההשתקה של הספר של דורית רביניאן הפך אותו לרב מכר, כך גם הניסיון לערבב בין הסרט לעמדותיי הפוליטיות ייתקל במחאה הפוכה של שוחרי אמנות ואוהבי אדם בארצנו", הוא אומר עוד, "תפקיד האמן במדינה מתוקנת הוא להיות אופוזיציה למדינה ולא שופר תעמולה - כמו שכתוב בפרקי אבות, 'אהוב את המלאכה ושנא את הרבנות'. הסרט מקדם חיים של שיתוף ואהבה, והוא דוגמה לפשטות שבה אפשר לחיות יחד. האהבה שלי לארץ הזאת ולכל תושביה היא ללא הבדל דת, גזע, מין ומוצא. היא אהבה אחת שלמה ובלתי מתפשרת. זה סרט פריפריה אמיתי, אי אפשר לתמוך באמנות מהפריפריה ולהשתיק אותה בו זמנית".

   

  אלוני מוסיף ואומר כי הוא גאה בקרן רבינוביץ וקרן גשר, ש"בלי קשר לדעותיו של הבמאי, שהם אינם שותפים להן, בחרו לתמוך בסיפור המדהים של הראפר תאמר נפאר וחייו בלוד". עוד התייחס לדברים שיוחסו לו בדיווחים ואמר כי הוא מאמין ש"חשוב יותר להשקיע בשלום ולא בצעצועי מלחמה". אלוני ביקש להקדיש את הסרט לזכר אמו, שרת החינוך לשעבר שלמית אלוני, ש"לימדה אותי את דרכי החסד הרדיקלי" ולזכר אבו תאמר (אביו של הראפר גיבור הסרט), ש"לימד אותי להיות האדם המדהים ומעורר ההשראה שהוא בתוך גטו של סמים עוני ואפליה".

   

  פרסום דבריו של אלוני בברלין גרר גם תגובה חריפה מצד שרת התרבות מירי רגב, שאמרה כי "המדיניות אותה אני מובילה מבקשת לחדד את הגבולות בין חופש הביטוי לבין חופש המימון. אני מאמינה שלמדינה יש חירות להחליט מה נכון לממן. עד היום למשרד התרבות לא הייתה כל סמכות לממש את האחריות שלו לכסף הציבורי ומה שהוצג היום ב'חדשות 10' הוא הוכחה ניצחת לכך שיוצרים שחותרים תחת המדינה, משמיצים אותה ופוגעים בלגיטימציה שלה, לא צריכים להיות ממומנים על חשבון משלם המסים.

   

  "מדינה שפויה לא צריכה לתת יד למלעיזים ומקטרגים שמוציאים דיבתה רעה - דקה לאחר ששתו מקופתה. על דבר אחד אפשר לברך בערב הזה - השיח על גבולות חופש המימון אינו עוד נחלתי בלבד אלא נחלת הציבור כולו, וכפי שכבר הודעתי, בכוונתי לשנות את המצב הקיים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים