שתף קטע נבחר

לפיד התקשר לראש העיר לונדון, קמפיין BDS יוסר מהרכבת

יו"ר יש עתיד סיפר כי שוחח עם בוריס ג'ונסון וזה אמר לו כי הוא פועל להסרת קמפיין הכרזות שהושק הבוקר נגד ישראל. "היות שממשלת ישראל לא עשתה, כרגיל, שום דבר בעניין, פניתי לראש העיר", הסביר לפיד. זמן קצר לאחר מכן רשות התחבורה של הבירה הבריטית הודיעה כי מודעות השנאה יוסרו

 

 

 

ראש העיר לונדון מתייצב לצד ישראל. יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד סיפר היום (ב') כי שוחח עם בוריס ג'ונסון בעניין קמפיין ה-BDS נגד ישראל ברכבת התחתית של לונדון. "שמו את השלטים ללא אישור ומיד אני דואג להורידם", סיפר לפיד כי ג'ונסון אמר לו. פרט ללפיד, גם ארגונים תומכי ישראל בדחיפת השגרירות הישראלית בלונדון פעלו במקביל להסרת המודעות. זמן קצר לאחר מכן הודיעה רשות התחבורה בעיר: "אלו מודעות לא מורשות. מדובר במעשה ונדליזם שאנו מתייחסים אלינו בחומרה. הצוותים שלנו והקבלנים עובדים באופן מיידי להסרתן".

 

הכרזות נגד ישראל בתחנות הרכבת של לונדון ()
הכרזות נגד ישראל בתחנות הרכבת של לונדון

"היום בבוקר אזרחי לונדון הגיעו לרכבת התחתית ומצאו סדרה שלמה של מודעות אנטישמיות, אנטי ישראליות, הקוראות לנו מדינת אפרטהייד, מאשימות אותנו בעינוי של ילדים, ברצח, דברים נוראיים פשוט", אמר לפיד במהלך ישיבת סיעת יש עתיד. "היות שממשלת ישראל לא עשתה, כרגיל, שום דבר בעניין, פניתי לראש עיריית לונדון, בוריס ג'ונסון, שהוא ידיד ישראל גדול והסברתי לו שמדינת ישראל לא תסבול את הדברים האלה ואנחנו מבקשים ממנו להתערב".

 

לדברי לפיד, ג'ונסון "מיד התערב והלך לבדוק את העניין. התברר שהמודעות הללו בלי אישור. הוא נתן כבר הוראה. שירות הרכבות הבריטי מוריד את המודעות האלה בעודנו מדברים. מתברר שאפשר, אפשר להילחם את מלחמתה של ישראל. אפשר לנצח, אפשר להגיע להישגים, אפשר להגן עלינו, בשביל זה צריך ללכת ולעבוד בזה. לשבת בבית ולהתמרמר לא עובד. ללכת לעבוד, לעשות תיקון, ללכת ולהיאבק ולהגן על מדינת ישראל שאותה כולנו אוהבים. אפשרי, רק צריך לעשות משהו".

 

"אפשר להגן על מדינת ישראל. רק צריך לעשות משהו". לפיד (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
"אפשר להגן על מדינת ישראל. רק צריך לעשות משהו". לפיד(צילום: אלי מנדלבאום)

בוריס ג'ונסון עם הנשיא ריבלין. לפיד: "הוא ידיד ישראל גדול" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בוריס ג'ונסון עם הנשיא ריבלין. לפיד: "הוא ידיד ישראל גדול"(צילום: AFP)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד, שנמצא כיום בשיחות בלונדון עם משרד החוץ הבריטי, לדרוש הסרה מיידית של מודעות השטנה שפורסמו ברכבת התחתית של לונדון בניגוד לחוק. ממשרד החוץ נמסר כי המודעות מוסרות ברגעים אלה, לאחר שהטיפול בנושא החל אמש, עם היוודע הדבר לשגרירות ישראל בלונדון.

 

 

גם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, מתח ביקורת חריפה על קמפיין השנאה וההסתה ברכבת התחתית של לונדון: "המסיתים והמדיחים נגדנו אינם נחים לרגע. כרזות השטנה נגד ישראל שנתלו בתחנות במסגרת מה שהם מכנים 'שבוע האפרטהייד הישראלי', הן מפגן של צביעות. כמובן שהרג פלסטינים מככב, אף מילה על הטרור והאלימות. פעילי BDS יקרים, השקרים לא יעזרו לכם. אנחנו כאן כדי להשאר, מאמינים בצדקתנו ובמוסריותנו".

 

ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני הגיבה אף היא על המודעות נגד ישראל בלונדון: "כולנו צריכים להילחם ב-BDS כי הם לא מבקרים את מדיניות הממשלה אלא יוצאים נגד קיומה של מדינת ישראל", אמרה בישיבת הסיעה, "ישראל צריכה לבודד אותם ולא לאפשר לעוד תנועות מחאה להצטרף אליה. וכך גם בכוונתי לעשות עוד שבועיים בשטוקהולם וברלין בכינוסי מחאה נגד ה-BDS ואנטישמיות. ישראל אינה מדינת אפרטהייד ואנחנו במחנה הציוני נדאג שישראל גם לא תהיה מדינת אפרטהייד כי אנחנו ניפרד מהפלסטינים".

 

הבוקר פרסם העיתון הבריטי "ג'ואיש כרוניקל" על קמפיין שהעלתה תנועת החרם על ישראל (BDS), אשר במסגרתו נתלו כרזות אנטי ישראליות בכ-500 רכבות ברחבי לונדון. הכרזות נתלו לרגל "שבוע האפרטהייד הישראלי", כפי שמגדירים את האירוע הפעילים נגד ישראל. באחת מהן נטען שנשק בריטי שימש את ישראל כדי "לטבוח" בפלסטינים במבצע "צוק איתן", ובאחרת נטען כי רשת השידור הבריטית BBC מוטה בדיווחיה לטובת ישראל. מודעה נוספת שנתלתה ברכבות יוצאת נגד חברת האבטחה G4S ושירותי האבטחה שהיא נותנת לבתי כלא בישראל ובגדה. 

 

לאתר הוועידה ולהרשמה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
יאיר לפיד, היום
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים